2 Örnek Gönül Ve Sevgi İnsanı Dursun Ailesi

Hayatların 3 epilepsi hastası çocuklarına adayan, yürekli, vefalı bir anne ile babanın gerçek hayat hikayesidir bu.

2 Örnek Gönül Ve Sevgi İnsanı Dursun Ailesi
banner1003

Hayatların 3 epilepsi hastası çocuklarına adayan, yürekli, vefalı bir anne ile babanın gerçek hayat hikayesidir bu.

Çocuklarını hiç bir zaman engelli olarak görmeyip onları sevgiyle bağırlarına basan 2 kahraman insanın, sevgi ve yaşama umut ve mücadelesinin çiçek açtığı bir beldeden, ilçeden sesleniyoruz sizlere.

Samsun' un Ondokuz Mayıs ilçesi, Engiz Mahallesi' nin sevilen değerli şahsiyetleri Alaeddin Dursun ile eşi Havva Kaya Dursun' un, çocuklarıyla nasıl hayata tutunduklarının müthiş ve gerçek bir belgeselidir onların hayatı.

Aslen Artvinli olan Alaeddin Dursun; ayrıca başarılı bir şair olup bu güne kadar 3 şiir kitabıyla edebiyat dünyasındaki yerini de perçinlemeyi başarmış değerli bir kültür ve sanat insanıdır.

İşte böyle güzide bir aileyi Samsun 19 Mayıs ilçesi, Engiz Mahallesi' ndeki evlerinde ziyaret edip hem sohbet ettik hem de birlikte aynı mekanı ve sofrayı paylaştık.

Samsun 19 Mayıs ilçesi Gençlik Merkezi ve Samsun Yazarlar Derneği, Alaeddin Dursun ile eşi Havva Kaya Dursun’ u “ Yılın Babası “ ve “ Yılın Annesi “ seçilerek haklı bir değerlendirme ve ödüle layık görmüşler.

Evinin özel kitaplığı hakkında da bilgiler veren Alaeddin Dursun, ayrıca koyu bir Beşiktaşlı olup evinin duvarlarını tuttuğu takımın fotoğraflarıyla donatmış.,

Bu arada Dursun’ un bestekar Hüseyin Akçam tarafından türkü formunda bestelenen bir şiiri de notalı çerçevesinde evinin duvarında yer alıyor.

İşte bu 2 başarılı ve 3 çocuklarıyla ilgili olarak Dursun Ailesi’yle bir röpotaj gerçekleştirdik:

Oktay ZERRİN: Alaeddin bey, öncelikle evinize beni kabul ettiğiniz için size çok teşekkür ederim. Biraz kendinizden söz eder misiniz ?

Alaedin DURSUN: Tabi memnuniyetle. Önce Samsun Atakum'dan evimize bir basın mensubu olarak bizleri ve çocuklarımızı ziyaret etmeniz bize gurur verdi. Hoşgeldiniz.

Zaten siz bizi ve çocuklarımızı ilk kez haber yapmıyorsunuz. Sağolun daha önceki yıllarda da gerek yerel gerekse de Ulusal Basın' da sesimizi ve sorunlarımızı dile getirdiniz.

Sizinle ayrıca edebiyat dünyasından da tanışıyoruz. Birlikte kitap fuarlarına da katılıyoruz.

ZERRİN: Teşekkürler, sağolun. Evet siz, ben, Bafra' dan Birfani Mehmet Alan ve İbrahim Ünlü ile birlikte kitap fuarlarına katılıyoruz ama ben bugün evinize özellikle 3 değerli evladınız için de geldim. Biraz çocuklarınız akında bilgi rica edeyim.

DURSUN: Bildiğiniz gibi Ahmet Mücahit ve Hasan Hüseyin adlarında 2 erkek, Cansu Sultan adında da 1 kızımız var. Her üçü de göremiyor, konuşamıyor ve yardım almadan hiç bir şey yiyip içemiyorlar.

Onları eşim Havva hanımla beraber besliyoruz. Diğer bakımlarını da seve seve yapıyoruz. Şikayetimiz yok. Onları çok seviyor ve engelli olarak da görmüyoruz. Onlar bizim canımız.

ZERRİN: Nasıl oldu çocukların bu durumları ?

DURSUN: Vallahi önceleri çok iyiydiler ama okulda hastalandılar. O gündür bu gündür böyle hep yataktalar. Elbette anne ve baba olarak üzülsek de Allah' tan gelene bir şey diyemeyiz. Sonuçta herkesin bir kaderi var.

ZERRİN: Biraz da eşinie soralım. Havva hanım siz ne diyorsunuz çocuklarla ilgili olarak ?

HAVVA KAYA DURSUN: Cenab-ı Allah ne derse o lur. Biz eşimle bu durumdan şikayetçi değiliz. Aksine, çocuklarımıza şefkat ve sevgiyle yaklaşıyoruz. Onlara hizmet etmek bizleri sonsuz mutlu ediyor. Hiçbir zaman onlardan şikayetimiz olmadı, olamaz da.

banner993
Çocuklarımızı genelde bizim ilçeye daha yakın olduğu için Bafra' daki hastanelere götürüyoruz. Bazen Cansu kızımız bazen Hasan Hüseyin ve bazen de Ahmet Mücahit hastalanıyor.

Bazen gündüz bazen de gece yarısı demeden yollara düşüyoruz ama bundan da sıkıntımız, şikayetimiz yok. Her şey Allah' tan.

Tekrar Alaeddin beye dönüyoruz:

ZERRİN: Alaeddin bey, ben bu ziyareti gerçekleştirmeden bir saat önce Bafra RAM ( Rehberlik Araştırma Merkezi ) ve bu merkezde görevli bir Sağlık ekibi evinize gelmiş. Bu konuda bilgi rica etsem.

A. DURSUN: Evet doğru. Çocuklarımız her Çarşamba günü sağlık ekibince Fizyo terapi görüyorlar. Bu tedavinin amacı ise çocuklarımızın kemik dokuları ve diğer bazı sağlıksorunları için faydalı olması. Bu vesileyle sağlık ekibi arkadaşlara ve bağlı oldukları kuruluşlara çok teşekkür ederiz.

Bir teşekkür de Devlet' imizin bizlere sağladığı maddi ve manevi desteği için. Tüm emeği geçenlerden Allah razı olsun. Ayrıca Ondokuz Mayıs İlçe Kaymakamımız sn.Yavuz Güner' e, Ondokuz Mayıs Belediye Başkanımız sn. Osman Topaloğlu' na, ilçe Müftümüz sn. Emin Patan' a ve tüm bizimle ve çocuklarımızla ilgilenen herkese çok teşekkür ederiz.

Alaeddin Dursun' un şairliğine getiriyoruz sözü biraz da:

ZERRİN: Alaeddin bey, ben biliyorumama bilmeyen vatandaşlarımız için biraz da şairlik yönünüzü anlatır mısınız lütfen ?

A.DURSUN: Ben börtü böceğe, yeni açan bir çiçeğe, ağlayan bir çocuğa, havada uçan kuşlara, hastaya, ölüye ve diriye şiirler yazarım. Şiirlerimin çoğunu da sevgili eşim Havva hanıma ithaf etmişimdir. Yani bundan da anlaşıldığı gibi şiirlerimde sevgi, vatan, bayrak, Türkiye, memleket hasreti gibi, Ondokuz Mayıs ilçesi, ilçemizin ileri gelen protokolundan sn. Kaymakamımız Yavuz Güner beye, İlçe Belediye Başkanımız sn. Osman Topaloğlu beye, ilçe Müftümüz sn. Emin Patan beye, bende özel bir değer bırakan şair dostarıma ve daha birçok kişiye şiirler yazıp ithaf ettim.

Şiirlerim, ilçemiz yerel gazetelerinde yayınlanıyor. Ayrıca siz ve diğer şair arkadaşlarımla da Samsun TÜYAP, Çarşamba, Terme, Bafra, Samsun Kadef, ADD, Sakatlar Derneği, Samsun Çarşambalılar ve Artvililer Derneği gibi yerlerde de şiir dinletilerine katılıyorum,

Bu güne kadar " Sevda Çiçeği, Gül Goncası " ve " Mehtaplı Geceler " adlı 3 şiir kitabımla edebiyat dünyasında yer alıyorum. Kısmetse önümüzdeki aylarda 4. şiir kitabımı ( çocuk Şiirleri ) çıkarmak için şimdiden çalışmalara başladım.

ZERRİN: Tebrikler. Siz, ben, Birfani Mehmet Alan ve İbrahim Ünlü olmak üzere 4 şair arkadaş şiir kitaplarımızı Bafra' da bastırıyoruz. Dördümüz de yeni şiir kitaplarımızın ön hazırlıkları içeresindeyiz.

A.DURSUN: Evet Oktay Bey dostum. İyi ki sizin gibi değerli şair arkadaşlar edindim. Atakum' dan beni bu röportajı yapmak amacıyla evimize şeref verdiniz, Sağolun. Zahmet oldu.

O. ZERRİN: Rica ederim, görevimiz basın olarak. Her daim de olur inşallah. Havva hanım son olarak ne diyorsunuz?

H. KAYA DURSUN: Vallahi bu güzel ziyaretiniz bizleri DURSUN Ailesi olarak çok memnun ve mutlu etti. Sağolun. İyi ki varsınız.Çok teşekkürler.

ZERRİN: Rica ederim. İyi ki sizler de varsınız ayrıca güzel sofranız ve misfirperverliliğiniz için de çok teşekkürler. Alaeddin bey son olarak sizinle bitirelim bu röportajımızı:

A.DURSUN:Ben de eşim gibi size çok teşekkür ediyorum. Ayaklarınıza ve yüreğinize sağlık. Sağolun.

ZERRİN: Rica ederim. Verdiğiniz bilgiler için de çok teşekkürler. Bu arada evinizin bahçesi de çok güzel. Çardakta oturduk. Tavukları, civcivleri, rengarenk saksıdaki çiçekleri, tabiat güzelliklerini de çok beğendim.

İlginize tekrar çok teşekkürler.Görüşebilmek umuduyla hoşcakalın.

A. DURSUN: Rica ederiz Oktay bey. Evimiz her zaman sizin için açıktır. Saygımla.

Özel Röportaj: Oktay ZERRİN-Samsun Ondokuz Mayıs İlçesi.

Güncelleme Tarihi: 28 Haziran 2018, 23:00

Hasan Eren

YORUM EKLE

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
SIRADAKİ HABER

banner944

banner823