banner1014

Milletvekili Hancıoğlu: ‘Paralel Baro’ FETÖ Projesidir!

“Çoklu Baro Düzenlemesi” olarak da adlandırılan kanun teklifinin, bir FETÖ projesi olduğunu söyleyen CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, “Bunun adı Paralel Baro Projesi’dir. Bu düzenlemeye ‘olur’ vermek bölücülüktür ve vatana ihanettir” dedi.Milletvekili Hancıoğlu: ‘Paralel Baro’ FETÖ Projesidir!

Milletvekili Hancıoğlu: ‘Paralel Baro’ FETÖ Projesidir!

“Çoklu Baro Düzenlemesi” olarak da adlandırılan kanun teklifinin, bir FETÖ projesi olduğunu söyleyen CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, “Bunun adı Paralel Baro Projesi’dir. Bu düzenlemeye ‘olur’ vermek bölücülüktür ve vatana ihanettir” dedi.

CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, bir ilde birden fazla baro kurulabilmesinin önünü açacak olan düzenlemeye ilişkin bir açıklama yaptı. Baroların, kamu kurumu niteliği taşıyan meslek kuruluşları olduğunun altını çizen Hancıoğlu, “kamu kurumu niteliği taşıyan yapıları parçalamak, bölücülüktür” dedi.

Hancıoğlu açıklamasında ayrıca şunları vurguladı: “Bugün Meclis’e sunulan teklif, FETÖ’nün 2013’te gündeme getirdiği projenin kopyasıdır. Bu terör örgütü, mevcut baroları ele geçiremeyince, paralel baro kurulabilmesi için büyük uğraş vermişti. Aradan yedi yıl geçti ve şimdi bu sinsi plan, ‘FETÖ’yle mücadele ediyoruz’ diyenlerin marifetiyle gündeme geldi. Bir ilde iki tane vali olmaz, aynı yetki ve sorumluluğu taşıyan iki ayrı polis teşkilatı, iki ayrı defterdarlık olmaz. Anayasa’mıza göre, kanunlarımıza göre barolar da ‘kamu kurumu’ niteliğine sahip kuruluşlardır. Bu kurumları bölmek, paralel devlet inşa etmektir.

Siyasi, etnik, mezhepsel temelde oluşturulacak her baro, adalet sistemimizin, avukatlık mesleğinin temel değer ve ilkelerinin paramparça edilmesi anlamına gelecektir. Meslek örgütü bölünmesiyle, avukatlar karşı karşıya getirilecek. Savcılar iddianame hazırlarken, hakimler kararlarını verirken; taraf olan avukatın bağlı olduğu barolar nezdinde töhmet altında kalacaklar. Türk yargısını böyle bir kaosun içine sürüklemek, ancak bu ülkeye düşmanlık besleyenlerin arzusu olur. “Bunun adı ‘Paralel Baro Projesi’dir. Bu düzenlemeye ‘olur’ vermek bölücülüktür ve vatana ihanettir ve biz buna asla izin vermeyeceğiz.”

Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER