İsmail Uyanık TFF Başkanlığına Aday Adaylığını Açıkladı

Samsunspor Kulübü Eski Başkanı İsmail Uyanık, basın toplantısı düzenleyerek, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanlığı için aday adayı olduğunu kamuoyuna duyurdu.

SAMSUN 23.04.2024, 00:10 H. Eren
İsmail Uyanık TFF Başkanlığına Aday Adaylığını Açıkladı

Samsunspor Kulübü Eski Başkanı İsmail Uyanık, basın toplantısı düzenleyerek, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanlığı için aday adayı olduğunu kamuoyuna duyurdu.

Samsunspor Kulübü Eski Başkanı İsmail Uyanık, bugün bir otelde basın toplantısı düzenledi. Türkiye Futbol Federasyonu başkanlığı için aday adayı olduğunu açıklayan Uyanık, “Futbolun içinden gelen, 14,5 sene Samsunspor, 5 sene İstanbulspor idareciliği yapan, kulüp başkanlığı, kulüp yöneticiliği gibi görevler üstlenen bir futbol adamı olarak karşınızdayım. Konumuz Türkiye Futbol Federasyonu. Yıllardır hiç ilgilenmediğim futbol üst yönetimi ile ilgili, Samsunlu gençlerin, Samsunlu futbol severlerin, Türkiye'deki futbol severlerin, futbolun içinden gelen insanların teşviki ve ısrarıyla futbolla helalleşmek, ömrümü vakfettiğim futbol sektörüne olan saygım gereği son dönemde bana yapılan bu ısrarlara daha fazla duyarsız kalmamaya karar verdim. Bugün itibariyle Türkiye Futbol Federasyonu seçimleri için başkan aday adaylığımı açıklıyorum.” dedi.

BİRLİKTE YOL YÜRÜYECEĞİ İSİMLER…

Şenes Erzik, Faruk Özak, Celal Doğan, Alp Yaman, Tanıl Bora, Ersun Yanal, Mehmet Sepil, Abdullah Kığılı, Tuğrul Akşar, Aykut Kocaman aday olmazsa Mahmut Özgener gibi isimlerle, danışma kurulu, yönetim kurulu, danışmanlık gibi yöntemlerle yol yürümek istediğini belirten İsmail Uyanık, “Her biri kendi alanında duayen olan bu isimlerle beraber yürümek niyetindeyim. Temiz futbol için, futbolda başarı için, futbol takımlarının borçlarından, teknik iflas durumundan kurtulması için, milli takımımızın başarılı olması için, takımlarımızın Avrupa'da tekrar Avrupa şampiyonu olabilmesi için buna inananlarla birlikte ve bunları da yapacağıma olan inancımla aday adayı olmaya karar verdim. Adaylık için imza  toplamak gerekiyor. İmza toplanır, onlar sonraki işler. Bu bir süreç. Bu süreçte futbol adına doğruları söylemek, bildiklerimi paylaşmak, kamuoyuna daha rahat mesaj verebilmek adına aday adaylığı bir fırsat” diye konuştu.

‘İSTİKRARLI DÜŞÜŞÜ İSTİKRARLI ÇIKIŞA ÇEVİRECEĞİZ’

İsmail Uyanık, “Bu süreci, futbolda 20-25 senedir devam eden istikrarlı düşüşü istikrarlı çıkışa çevirmek, temiz futbol, tarafsız futbol, özerk futbol için neler yapılması gerektiğini ifade edebileceğimiz bir fırsat olarak görüyorum. Devamında doğru şeyleri, doğru sloganları söylediğimiz zaman o sloganların altında birleşebileceğimize inanıyorum. Kararımızın Samsun’a, Anadolu’ya, Türk futboluna özellikle hayırlı olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

‘FUTBOL ÇOK ÖNEMLİ BİR ENSTRÜMAN’

Açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan İsmail Uyanık, “Türkiye Futbol Federasyonu, vesayetle son dönemin Türkiye siyasetine damgasını vuran düşünceyle birlikte tanışmadı. Türk futbolu, 1980’lerden itibaren vesayetle yönetiliyor. İktidarlar, futbol gibi çok önemli bir enstrümana müdahil olmak ve ondan siyasi olarak faydalanmanın peşine düştü’ diyerek şunları söyledi:“Futbol hem iyi hem kötü kullanılırsa halkı uyutmaya yönelik çok ciddi bir silahtır. Dolayısıyla bütün bu başarısızlıkları, başarıları, federasyon başkanlarına, federasyon yönetimlerine mal etmekten ziyade sistemin nasıl bir federasyon yönetimi istediği ve ona ne kadar müdahale ettiği üzerinden değerlendirmek gerektiğini düşünüyorum. Sonuçta günah keçisi ararken sadece federasyonu yönetenlerin değil, federasyonun bu hale gelmesini sebep olan sistemi de sorgulamak gerekiyor.

Yani bugün futbolun içinde bulunduğu durum, bugünkü federasyon başkanının şahsı hatası değildir. Yani vesayet altında çalışan, kendi kararlarını kendi alamayan ve bu yüzden de tutarsızlıklarla karşı karşıya kalan, futbol dünyasının güvenini kaybedip, o güven kaybından sonra da futbol seyircisini, futbolcusunu, futbol yöneticisini paranoya içine sokan olayları hepimiz gördük. Adalet dağıtımı mekanizması olmaktan uzaklaşan bu sistemde seçimin Avrupa şampiyonasından sonra olması veya önce olması bence çok yüzeysel bir konu. Benim bu konuda bir yorum yapmama gerek yok. Herkesin bildiğini ben de söyleyebilirim. Bugünkü federasyon Avrupa Şampiyonası'nda olası bir başarının arkasına sığınarak tekrar görev istemek niyetinde olabilir. Kulüpler bir an önce yeni sezonun hazırlıkları olsun diye yola çıkabilmek adına şampiyonadan önce bu işi değiştirmek istiyor olabilir ama bunlar çok önemli majör konular değil, ana konular değil.”

‘FUTBOL BİR BÜTÜNDÜR, BİR HABİTATTIR’

“Kulüpler Birliği ile görüşme yapacak mısınız?” sorusuna da cevap veren İsmail Uyanık şu cevabı verdi: “Kulüpler Birliği, Türk futbolunun en önemli müesseselerinden biridir. Belki de kurucu üyelerinden olduğum için duygusal davranıyor olabilirim ama futbol açısından önemli bir yer. Dolayısıyla Kulüpler Birliği ile zaten beraber hareket etmek mecburiyetindeyiz. Seçim zamanına kadar Kulüpler Birliği'nden önce kendi ruhumu bütünleştirdiğim Samsunspor Kulübü yönetimi ve başkanıyla görüşüp devamında da onların uygun görmesi halinde Kulüpler Birliği ile çıkıp düşüncelerimi açıklamak, yapılacak işleri tartışmak tabii ki olmazsa olmazımızdır. Ziyaret etmek için talepte bulunacağım. O daveti, o kabulü yaparlarsa görüşeceğim. Onun dışında birinci, ikinci, üçüncü lig kulüpleri ile ASKF ile de görüşeceğim. Çünkü futbol bir bütündür, bir habitattir. Bu habitat içinde ağacın altındaki mantarın da bir işlevi vardır. Hiç görünmeyen köklerin de bir işlevi vardır. Dolayısıyla futbol içinde yer alan tüm paydaşlar önemlidir, değerlidir.”

Gazetecilerin sorularına tek tek cevap veren İsmail Uyanık konuşmasını şöyle sürdürdü: “Son dönemlerde halk dilinde şunlar söyleniyor. Siyasetçi veya işte tüccar namuslu olsun. Yani bu olmazsa olmaz. İnsan olmanın gereğidir. Namuslu ve adaletli, adil, şefkatli ve hakkaniyetli olmak. Yani bunu konuşmaya bile gerek yok. Zaten bu unsurları, bu vasıfları oraya uygulamayacaksak bu işe talip olmayalım. Oraya gelen her insanın namusu, adaleti ve iyi niyetinden şüphemiz yok. Ama sistem maalesef vesayet altına alıyor idareciliği. Baskı altına alıyor ve buna direnme kat sayısına göre de futbol ya dejenere oluyor ya da bilenler tarafından yönetilmeye devam ediyor. Ama bu baskılar ve bu uzaktan idare yöntemiyle doğruları yapmak ve futbolun adaletini sağlamak mümkün değil. Dolayısıyla bunu konuşacak bir şey yok. Hak, hukuk, adalet, çifte standart değil, tek standart. Bunlar olmazsa olmaz yani. Bunlar insanlığın olmazsa olmazı. Türk futbolunun kurtuluşu, yabancı çöplüğüne dönen, büyük Avrupa kulüplerinin almayı düşünmediği, ikinci, üçüncü kalite adamları buraya doldurarak sınırsız yabancıyla oynamaktan değil, amatörden başlayarak bilinçli bir şekilde futbolcu yetiştiren, yetiştirici ülke olma özelliği kazanmaktan geçer. Bu yapılabilirse Türk futbolu önümüzdeki 5-6 senede Şenol Güneş, Fatih Terim zamanında Avrupa ve dünyada yakalanan başarıları yakalayabilir. İthalatçı değil, kendine yeten ve hatta ihracat yapan bir futbolcu stokuna kavuştuğumuz zaman başarılı olabiliriz.”

İsmail Uyanık, toplumda adalet duygusuna olan güven kaybının futbolu da olumsuz etkilediğine dikkat çekerek, “Bütün sıkıntı, bütün bu toplumumuzun paranoyasının sebebi de adaletli yönetim olmadığı için, insanlar adalete olan ve tarafsızlığa olan inançlarını kaybettikleri için artık her şeyin altında bir şey arıyorlar. Şöyle bakalım, çarpıklık nereden başlıyor? Çarpıklık daha yöneticinin yönetici olma zamanında başlıyor. Yönetici vur kır parçala, hakem bağla, karşı takımı satın al, ne olursa olsun başarılı ol mantığıyla hareket ediyor. Sonra kendini dengeleyip, gerçekleri gördükten sonra düzgün olsa bile, bu minvalde bir takım ayrıcalıklar devam ediyor. Hakemlere talepler devam ediyor. Hakemler kötü, hakemler maç satıyor. Kim talep ediyor? Talep olmadan arz olur mu?  Bel altı vurmanın talebi olmadan, haksız puan talebi olmadan size kimse maç verir mi? Sen istiyorsun yönetim olarak, sen ayrıcalık istiyorsun, devleti araya koyuyorsun. Milletvekilini araya koyuyorsun, ilişkini koyuyorsun, sen farklılık istiyorsun. Lig birliği toplantısında yan yana oturup el ele tutuştuğun, el sıktığın insanların sahada hakkını gasp etmek için, çalmak için sen bel altı oynuyorsun. Önce yöneticilerin bu temiz düşünceyi, temiz futbol düşüncesini içselleştirmeleri gerekiyor.” dedi.

Kaynak: Haber Merkezi
Yorumlar (0)
banner1060
17
az bulutlu
Namaz Vakti 23 Mayıs 2024
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 37 99
2. Fenerbahçe 37 96
3. Trabzonspor 37 64
4. Başakşehir 37 58
5. Beşiktaş 37 56
6. Kasımpasa 37 53
7. Alanyaspor 37 51
8. Sivasspor 37 51
9. Rizespor 37 50
10. Antalyaspor 37 48
11. A.Demirspor 37 44
12. Samsunspor 37 43
13. Kayserispor 37 42
14. Konyaspor 37 41
15. Gaziantep FK 37 41
16. Ankaragücü 37 40
17. Hatayspor 37 38
18. Karagümrük 37 37
19. Pendikspor 37 37
20. İstanbulspor 37 16
Takımlar O P
1. Eyüpspor 34 75
2. Göztepe 34 70
3. Sakaryaspor 34 60
4. Bodrumspor 34 57
5. Ahlatçı Çorum FK 34 56
6. Kocaelispor 34 55
7. Boluspor 34 53
8. Gençlerbirliği 34 51
9. Bandırmaspor 34 50
10. Erzurumspor 34 44
11. Ümraniye 34 43
12. Manisa FK 34 40
13. Keçiörengücü 34 40
14. Adanaspor 34 39
15. Şanlıurfaspor 34 38
16. Tuzlaspor 34 38
17. Altay 34 10
18. Giresunspor 34 7
Takımlar O P
1. M.City 38 91
2. Arsenal 38 89
3. Liverpool 38 82
4. Aston Villa 38 68
5. Tottenham 38 66
6. Chelsea 38 63
7. Newcastle 38 60
8. M. United 38 60
9. West Ham United 38 52
10. Crystal Palace 38 49
11. Brighton 38 48
12. Bournemouth 38 48
13. Fulham 38 47
14. Wolves 38 46
15. Everton 38 40
16. Brentford 38 39
17. Nottingham Forest 38 32
18. Luton Town 38 26
19. Burnley 38 24
20. Sheffield United 38 16
Takımlar O P
1. Real Madrid 37 94
2. Barcelona 37 82
3. Girona 37 78
4. Atletico Madrid 37 73
5. Athletic Bilbao 37 65
6. Real Sociedad 37 60
7. Real Betis 37 56
8. Villarreal 37 52
9. Valencia 37 48
10. Deportivo Alaves 37 45
11. Osasuna 37 44
12. Getafe 37 43
13. Sevilla 37 41
14. Celta Vigo 37 40
15. Las Palmas 37 39
16. Rayo Vallecano 37 38
17. Mallorca 37 37
18. Cadiz 37 33
19. Granada 37 21
20. Almeria 37 18