SAMÜ; Türk Hava Yolları ve Turkish Technic Yetkililerini Ağırladı

Samsun Üniversitesi, Turkish Technic iş birliği ile düzenlenen “24 Mayıs Dünya Hava Aracı Bakım Teknisyenleri Günü” etkinliğine ev sahipliği yaptı.

SAĞLIK 27.05.2024, 00:59 H. Eren
SAMÜ; Türk Hava Yolları ve Turkish Technic Yetkililerini Ağırladı

Samsun Üniversitesi, Turkish Technic iş birliği ile düzenlenen “24 Mayıs Dünya Hava Aracı Bakım Teknisyenleri Günü” etkinliğine ev sahipliği yaptı. Ballıca Kampüsü Asmaaltı Öğrenci Merkezinde Sivil Havacılık Topluluğu organizasyonunda gerçekleştirilen etkinlikte Turkish Technic İşe Alım ve Yetenek Kazanımı Müdürü Abdulkerim Akyol, İşe Alım Şefi Fatih Ergin ile Kursiyer İlişkileri ve Planlama Şefi Onur Kahvecioğlu konuşmacı olarak yer aldı. Programa Samsun Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Selahattin Kaynak, Özdemir Bayraktar Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ertuğrul Çam, Lisansüstü Eğitim Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Cumhur Türk, Uçak Bakım ve Onarım Bölüm Başkanı Doç. Dr. Kadir Dönmez, akademik ve idari personel ile çok sayıda öğrenci katılım gösterdi.

Prof. Kaynak: “Samsun Üniversitesi Havacılık Eğitiminde Çok Önemli Adımlar Atıyor.”

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Samsun Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Selahattin Kaynak, “Çok kıymetli Türk Hava Yolları ve Turkish Technic’teki misafirlerimiz, değerli öğretim üyeleri ve sevgili öğrenciler. Hava Aracı Bakım Teknisyenleri Günü’nüzü kutluyorum. Sektörümüz çok kıymetli. Türkiye’nin ekonomik yapısına baktığımızda hizmet sektörünün büyük bir paya sahip olduğunu görüyoruz. Ancak son yıllarda havacılık ve savunma sanayinde ciddi bir ilerleme kaydedildi. Samsun Üniversitesi de bu gelişime paralel olarak bir politika geliştirerek, havacılık ve uzay bilimleri alanında mühendislikten teknisyenliğe kadar geniş bir yelpazede ciddi adımlar atmaktadır. Üniversite olarak amacımız sadece eğitim sürecinde öğrencilere bilgi aktarmak değil, aynı zamanda sektörün ihtiyaçlarına uygun nitelikli bireyler yetiştirmektir. Bu anlamda Türk Hava Yolları, Turkish Technic, Baykar gibi sektörün önemli paydaşları ile işbirliklerimiz devam etmektedir. Öğrencilerimizin mezuniyet sonrası istihdam sürecini daha kısa ve verimli hale getirmek için sektördeki paydaşlarımızla ortak çalışmalar yürütüyoruz. Bugünkü etkinliğimizde, davet ettiğimiz misafirlerimizle birlikte, öğrencilerimizin aldığı eğitimin sektördeki karşılığını ve önemini değerlendireceğiz. Genç bir üniversite olarak, mezunlarımızı sektöre en iyi şekilde hazırlamak için çaba sarf ediyoruz. Samsun Üniversitesinin uçak bakım onarım bölümü konusunda diğer üniversitelerle kıyaslandığında oldukça ileri düzeyde olduğu belirtilmiştir. Bu da bizleri ziyadesiyle mutlu etmektedir. Etkinliğimizin, geleceğinize hayırlı olmasını temenni ediyor ve Hava Aracı Bakım Teknisyenleri Günü’nüzü bir kez daha kutluyorum.”

Samsun Üniversitesinde Uluslararası Standartlarda Uçak Bakım Onarımı

Uçak Bakım ve Onarım Bölüm Başkanı Doç. Dr. Kadir Dönmez,  bölüm hakkında detaylı bilgiler aktararak şunları ifade etti: “Samsun Üniversitesi Uçak Bakım ve Onarım Bölümümüz, SHT-147 yetkili dört devlet üniversitesinden biridir. Teorik bilgiyi pratik becerilerle harmanlayarak öğrencilerimize uygulamalı eğitim imkanı sağlamaktayız. Modern tesislerimiz, son teknolojiye sahip simülasyon cihazlarımız ve gerçek bakım süreçlerini gözlemleme fırsatı sunan aktif bakım yapılan hangarlarımızla öğrencilerimizi en iyi şekilde geleceğe hazırlıyoruz. Üniversitemiz, SHT-147 talimatı gereğince teorik derslerde 28, pratik derslerde ise 15 kişiyi aşmayan sınıflarda birebir ders işleme imkanı sunmaktadır. Eğitimlerimizin en az yüzde 40’ı uygulamalı olarak gerçekleştirilmektedir. SHT-147 hangarlarımızda öğrencilerimiz hem teorik hem de pratik derslerini alanında uzman akademisyenler ve lisanslı teknisyenlerden almaktadır. Yeni faaliyete geçen hava aracı bakım onarım merkezimizde son teknolojiye sahip birçok uçak sistem simülasyonu bulunmaktadır. Bu simülasyonlar, öğrencilerimizin gerçekçi bir eğitim almalarını sağlamaktadır. Ayrıca SHT-145 etkili diğer bir hangarımızda aktif bakım yapılmakta ve bu da öğrencilerimize gerçek bakım süreçlerini gözlemleme ve deneyimleme fırsatı sunmaktadır. Mezunlarımızın lisans alma süresi iki yıldır. Bu sayede mezunlarımız daha hızlı iş hayatına atılmakta ve yetkili personel olma imkanlarına kavuşmaktadır. Kampüsümüzde bulunan diğer havacılık bölümleri ve uçuş okulu ile öğrencilerimiz, havacılık alanında kendilerini geliştirebilecekleri bir ekosisteme sahiptir. Böylece öğrencilerimiz sadece uçak bakım teknisyeni olarak değil, aynı zamanda havacılığın farklı alanlarında bilgi ve deneyim kazanarak mezun olmaktadır. Yeni müfredatımızla birlikte öğrencilerimize yaz stajı imkanı ve son sınıfta işbaşı eğitimi sunarak, sektörde tanınmış şirketlerde mesleki deneyim elde etmelerini sağlıyoruz. Güncel müfredatımızla hem akademik hem de mesleki alanda geniş bir ders yelpazesi sunuyoruz. Ayrıca, altı dönem boyunca devam eden yoğun İngilizce dersleri sayesinde öğrencilerimizin mesleki ve akademik İngilizcelerini geliştirme fırsatı sunuyoruz. Diğer okullar ve SHGM ile yaptığımız işbirlikleri sayesinde İngilizce ve modül sınavlarına erişim imkanı sağlayarak, öğrencilerimizin henüz mezun olmadan bu sınavları tamamlama ve dil yeterlilik puanlarını elde etme imkanlarına kavuşmalarını sağlıyoruz. Geleceğin uçak bakım teknisyenleri olarak, sizlerin bu zanaatı en iyi şekilde icra edeceğinize ve havacılık sektöründe önemli başarılara imza atacağınıza yürekten inanıyorum. Hepinizi saygıyla selamlıyor ve Hava Aracı Bakım Teknisyenleri Günü’nüzü kutluyorum.”

Samsun Üniversitesinde Çok Güzel İşler Yapılıyor

Turkish Technic İşe Alım ve Yetenek Kazanımı Müdürü Abdulkerim Akyol, Samsun Üniversitesi Ballıca Kampüsü’nde gerçekleştirilen “24 Mayıs Dünya Hava Aracı Bakım Teknisyenleri Günü” etkinliğinde yaptığı konuşmada, Samsun Üniversitesi Ballıca Kampüsünde yer alan tütün kurutma depolarının çeşitli akademik ve araştırma merkezlerine dönüştürülme sürecinden övgüyle bahsetti. Akyol, konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Hava Bakım Aracı Teknisyenler Günü’nüz kutlu olsun. Hangarları gezdik. Ben 5-6 sene önce Türk Hava Yolları’nda çalışırken yine buraya gelmiştim. Yenilenen hangarları da gördüm. Gerçekten emeği geçen herkesin eline sağlık. 2018’den bu yana, 6 senede güzel bir değişim, dönüşüm gerçekleşmiş. Sizlerin katkılarıyla birlikte de inşallah üniversite çok daha hak ettiği güzel yerlere gelecektir diye düşünüyorum. Biz diyoruz ki teknisyenler, uçakları havada tutan görünmez ellerdir. Turkish Technic, zaten adından da anlaşılacağı üzere, teknisyen ağırlıklı bir şirkettir. Yüzde yetmişimiz teknisyen arkadaşlardan oluşuyor. Türkiye büyüdükçe Türk Hava Yolları büyüyor. Türk Hava Yolları, Turkish Technic büyüdükçe staj, part-time ve tam zamanlı istihdam imkânları da artıyor. Tüm üniversitelerden, tüm bölümlerden mezun arkadaşların ilgilenebileceği ve başvurabileceği birçok ilanımız ve sürecimiz oluyor. Türkiye’nin büyümesi, Türk Hava Yolları’nın ve savunma sanayinin büyümesiyle paralel ilerliyor. Bu büyüme, sadece tek bir alanın ilerlemesiyle olmuyor. Savunma sanayi ile birlikte Turkish Technic ve Türk Hava Yolları da büyümek zorunda. Üniversiteler de kendilerine yeterli insan kaynağını sağlamak için ilgili fakültelerini geliştirmek zorunda. Sonuçta hep birlikte ülke menfaatlerine faydalı olabilecek işler yapmaya çalışıyoruz. Bizler de bugün burada nacizane tecrübelerimizi aktararak sizlere ne kadar yardımcı olabiliriz, meslek veya şirket seçiminde size ne kadar dokunabiliriz diye buradayız. Ben tekrardan teşekkür ediyorum.”

Turkish Technic İşe Alım Şefi Fatih Ergin ve Kursiyer İlişkileri ve Planlama Şefi Onur Kahvecioğlu konuşmacı olarak yer aldığı etkinlikte konuşmacılar, hava aracı bakım teknisyenliği mesleği ve kariyer imkânları hakkında detaylı bilgiler sundu. Fatih Ergin, işe alım süreçleri ve kariyer fırsatları hakkında katılımcılara kapsamlı bir sunum yaparak Turkish Technic’in sunduğu staj, part-time ve tam zamanlı iş olanaklarından, adayların bu pozisyonlara nasıl başvurabileceğinden ve işe alım sürecinde dikkat edilmesi gereken noktalar hakkında bilgi verdi. Ayrıca, şirketin büyüme stratejileri ve personel ihtiyaçları hakkında da katılımcıları bilgilendirdi. Onur Kahvecioğlu ise kursiyer ilişkileri ve planlama konularında bilgiler paylaşarak teknisyen adaylarının eğitim süreçleri, mesleki gelişimleri ve kariyer planlamaları üzerine detaylı bilgiler sundu. Kursiyerlerin eğitim sürecinde karşılaşacakları uygulamalı eğitim imkanlarından ve simülasyon cihazlarının öneminden bahseden Kahvecioğlu Turkish Technic’in kursiyerlere sunduğu destekler ve kariyerlerinde ilerlemeleri için sağladığı fırsatlar hakkında da katılımcıları bilgilendirdi.

Katılımcılara, etkinliğe katılımlarını belgelemek amacıyla “E-Katılım Belgesi” verildi. Ayrıca, etkinlik sonunda yapılan çekilişle bir katılımcı, Türk Hava Yolları tarafından sağlanan yurt dışı gidiş-dönüş bileti kazandı. 24 Mayıs Dünya Hava Aracı Bakım Teknisyenleri Günü katılımcılara hediye takdimi ve hatıra fotoğrafı çekiminin ardından sona erdi. Etkinlik havacılık sektöründe kariyer yapmayı hedefleyen öğrenciler için önemli bir fırsat sundu. Etkinlik, katılımcılardan büyük beğeni topladı ve ilgiyle takip edildi. Samsun Üniversitesinde düzenlenen Hava Aracı Bakım Teknisyenleri Günü gökyüzündeki emniyetin yerlerdeki ustaları olan hava aracı bakım teknisyenleri, mesleklerinin inceliklerini ve önemini bir kez daha gözler önüne serdi.

Kaynak: Haber Merkezi
Yorumlar (0)
banner810
17
az bulutlu
Namaz Vakti 22 Haziran 2024
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 38 102
2. Fenerbahçe 38 99
3. Trabzonspor 38 67
4. Başakşehir 38 61
5. Kasımpasa 38 56
6. Beşiktaş 38 56
7. Sivasspor 38 54
8. Alanyaspor 38 52
9. Rizespor 38 50
10. Antalyaspor 38 49
11. Gaziantep FK 38 44
12. A.Demirspor 38 44
13. Samsunspor 38 43
14. Kayserispor 38 42
15. Hatayspor 38 41
16. Konyaspor 38 41
17. Ankaragücü 38 40
18. Karagümrük 38 40
19. Pendikspor 38 37
20. İstanbulspor 38 16
Takımlar O P
1. Eyüpspor 34 75
2. Göztepe 34 70
3. Sakaryaspor 34 60
4. Bodrumspor 34 57
5. Ahlatçı Çorum FK 34 56
6. Kocaelispor 34 55
7. Boluspor 34 53
8. Gençlerbirliği 34 51
9. Bandırmaspor 34 50
10. Erzurumspor 34 44
11. Ümraniye 34 43
12. Manisa FK 34 40
13. Keçiörengücü 34 40
14. Adanaspor 34 39
15. Şanlıurfaspor 34 38
16. Tuzlaspor 34 38
17. Altay 34 10
18. Giresunspor 34 7
Takımlar O P
1. M.City 38 91
2. Arsenal 38 89
3. Liverpool 38 82
4. Aston Villa 38 68
5. Tottenham 38 66
6. Chelsea 38 63
7. Newcastle 38 60
8. M. United 38 60
9. West Ham United 38 52
10. Crystal Palace 38 49
11. Brighton 38 48
12. Bournemouth 38 48
13. Fulham 38 47
14. Wolves 38 46
15. Everton 38 40
16. Brentford 38 39
17. Nottingham Forest 38 32
18. Luton Town 38 26
19. Burnley 38 24
20. Sheffield United 38 16
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 95
2. Barcelona 38 85
3. Girona 38 81
4. Atletico Madrid 38 76
5. Athletic Bilbao 38 68
6. Real Sociedad 38 60
7. Real Betis 38 57
8. Villarreal 38 53
9. Valencia 38 49
10. Deportivo Alaves 38 46
11. Osasuna 38 45
12. Getafe 38 43
13. Celta Vigo 38 41
14. Sevilla 38 41
15. Mallorca 38 40
16. Las Palmas 38 40
17. Rayo Vallecano 38 38
18. Cadiz 38 33
19. Almeria 38 21
20. Granada 38 21