banner1014

Geleneksel Okçuluk Türkiye Şampiyonası Sona Erdi

TÜRKİYE Geleneksel Türk Okçuluk Federasyonu (TGTOF) tarafından düzenlenen Türkiye Şampiyonası'nın üçüncü günü sıralama atışları ile sona erdi.

Geleneksel Okçuluk Türkiye Şampiyonası Sona Erdi

TÜRKİYE Geleneksel Türk Okçuluk Federasyonu (TGTOF) tarafından düzenlenen Türkiye Şampiyonası'nın üçüncü günü sıralama atışları ile sona erdi. İlkadım Okçuluk Tesisleri'nde düzenlenen şampiyonaya  640 sporcu katıldı. Organizasyonun ikinci gününde, malzeme kontrolü ve deneme atışlarının ardından, iki grup halinde erkekler ve kadınlar sıralama atışları yapıldı. Sıralama atışlarının tamamlanmasının ardından takımlar oluşturuldu. Organizasyonun üçüncü gününde, takımlar eleme atışlarını tamamladıktan sonra bireysel ve takım final atışlarını gerçekleştirdi.

‘HEDEFİMİZ DÜNYANA TANITMAK’
Türk okçusunun ve Türk yayının dünyaya tanıtılması için ulusal alanlarda çalışma yaptıklarını dile getiren TGTOF Genel Başkanı Cengiz Toksöz, “Salon Büyükler Şampiyonası'nı bu yıl Samsun´da gerçekleştiriyoruz. 37 ilden 640 sporcu burada yarıştı. 2023 yılında Cumhuriyetimizin de 100. yılı olması itibari ile `Kemankeşler´ de burada turnuvaya katıldı. Ok ve yay bizim tarihimizde büyük bir yere sahip. Hedefimiz bu ata sporumuzu dünyaya tanıtmak ve uluslararası anlamda turnuvalara katılmak. Türk yayını, Türk okunu ve Türk sporcusunu dünyaya tanımak en büyük amacımız” dedi.


GELİRLER DEPREM BÖLGESİNE BAĞIŞLANACAK
Sporcu ve kulüplerle yaptıkları görüşmelerin ardından turnuva gelirlerini deprem bölgesine bağışlayacaklarını belirten Toksöz, “Bu müsabakada dağıtacağımız ödül miktarını, sporcularımız ve kulüplerimizle yaptığımız istişare sonucunda üzerine biz federasyon olarak da bir miktar koyarak deprem bölgesine bağışlayacağız. Yaşadığımız bu felaket sonrasında düzenlediğimiz ilk müsabaka özelinde böyle bir karar almak istedik. Elimizden geldiğince kendilerinin yanında olmaya çalışacağız” diye belirtti. TGTOF Genel Başkanı Cengiz Toksöz, Samsun Gençlik ve Spor İl Müdürümüz Feyzullah Dereci’ye verdiği desteklerden dolayı teşekkür ederek hediye takdim etti.

ÖDÜLLER VERİLDİ

Samsun’un ulusal ve uluslararası spor faaliyetleri düzenleme konusunda tecrübeli bir il olduğunu söyleyen Samsun Gençlik ve Spor İl Müdürümüz Feyzullah Dereci, “Tarihimizin önemli bir parçası olan geleneksel okçuluk faaliyetine ev sahipliği yaptığımız için mutluyuz. Şampiyonaya katılan tüm görevlilerimiz ve sporcularımızı en güzel şekilde ağırlamak için elimizden geleni yaptık. Dereceye giren takımlarımızı ve sporcularımızı tebrik ediyorum. Tüm katılımcılara teşekkürlerimi sunuyorum” ifadelerini kullandı. Konuşmaların ardından düzenlenen törenle dereceye giren takımlara ödülleri takdim edildi. Takımlara ödüllerini TGTOF Genel Başkanı Cengiz Toksöz, Samsun Gençlik ve Spor İl Müdürümüz Feyzullah Dereci, İlkadım Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Murat Turan, Türk Kızılay Derneği Samsun İl Başkanı Ahmet Muştu verdi.

DEPREMZEDE ÇOCUKLAR OK ATTI

Şampiyona sonunda Kahramanmaraş merkezli meydana gelen büyük deprem felaketinden etkilenerek Samsun’a yerleşen, Münevver Ayaşlı Öğrenci Yurdu ve Turgut Özal Öğrenci Yurdu’nda misafir edilen depremzede çocuklara sürpriz yapıldı. İlkadım Okçuluk Salonu’na gelen depremzede çocuklar, geleneksel okçuluk antrenörleri ve sporcuları ile birlikte yay gererek ok atma deneyimini yaşadılar. Şampiyona sonunda, dereceye giren takım, sporcular ve depremzede çocuklar birlikte hatıra fotoğrafı çektirdiler.

Dereceye giren takım ve sporcular;

Büyük Kadınlar Takım

 1. Bursa Hasanağa Geleneksel Okçuluk Gençlik ve Spor Kulübü
 2. Konya Meram Belediyespor Kulübü
 3. Konya Akşehir Selçuklu Spor Kulübü

Büyük Erkekler Takım

 1. İstanbul Sungur Okçuluk Gençlik ve Spor Derneği
 2. Bursa Hasanağa Geleneksel Okçuluk Gençlik ve Spor Kulübü
 3. İzmir Çekmergen Geneneksel Okçuluk Gençlik ve Spor Kulübü

Büyük Kadınlar Bireysel

 1. Elif Mutlu (Karacabey Belediye Spor Kulübü)
 2. Zülal İkbal Yılmaz (Kocaeli Öncü Gençlik ve Spor Kulübü
 3. Sena Keçeci (İstanbul okçular Vakfı Geleneksel Okçuluk Spor Kulübü)

Büyük Erkekler Bireysel

 1. Adem Özden (Adana Geleneksel ve Atlı Okçuluk Spor Kulübü)
 2. Emirhan Gerez (Konya Meram Belediyespor Kulübü)
 3. Efe Yaylı (Konya Bulcuk Spor Kulübü)

Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER