banner1014

Mustafa Demir'den Çiftlik ve Gazi Caddeleri İçin Projeler

Cumhur İttifakı AK Parti Samsun Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mustafa Demir, 'Çiftlik' olarak bilinen İstiklal Caddesi'ni yeniden trafiğe açacaklarını, Gazi Caddesi ve etrafının yeniden düzenleneceğini açıkladı.

Mustafa Demir'den Çiftlik ve Gazi Caddeleri İçin Projeler

Cumhur İttifakı AK Parti Samsun Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mustafa Demir, 'Çiftlik' olarak bilinen İstiklal Caddesi'ni yeniden trafiğe açacaklarını, Gazi Caddesi ve etrafının yeniden düzenleneceğini açıkladı.

Cumhur İttifakı Samsun Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mustafa Demir, kent merkezinin 'ana damarları' olarak nitelendirdiği Çiftlik ve Gazi başta olmak üzere önemli caddelerle ilgili projelerini açıkladı. Demir, "Böylece Samsun'un kent merkezindeki ticareti canlandıracağız" dedi.

Beraberinde İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok ile birlikte Çiftlik Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'nin kahvaltı programına katılan Cumhur İttifakı AK Parti Samsun Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mustafa Demir önemli açıklamalarda bulundu. Demir, Çiftlik Caddesi'ni yeniden trafiğe açacaklarını, Gazi Caddesi ve etrafının yeniden düzenleneceğini açıkladı.

İYİ NİYETLERLE KAPATILDI AMA...

Samsun'un en ünlü caddesi olarak bilinen İstiklal(Çiftlik) Caddesi'nin tamamen iyi niyetli hedefler doğrultusunda trafiğe kapatıldığını fakat bu durumun caddeyi olumsuz etkilediğini belirten Mustafa Demir, "Caddenin trafiğe kapatılması ve orada yapılan imalatlar iyi niyetle yapılan bir trafiğe kapatmadır. Yayalaştırılırsa orada daha rahat bir ticaret olur diye, sanıyorum, oradaki esnaf arkadaşlar da onu beklediler. Yoksa tepki koyardınız. Geldiğimiz nokta şuan Çiftlik Caddesi eski hüviyetinde değil. İnsanlar, sırf Çiftliği dolaşayım diye evinden çıkardı, dolaşırdı, alışverişini yapardı, o bölgeden evine dönerdi" dedi.

TİCARİ AVANTAJ ATAKUM'A GEÇTİ

Samsun’u Samsun yapan değerler olduğuna dikkati çeken Demir, "Samsun denince akla Çiftlik, Mecidiye, Saathane, Subaşı, Cumhuriyet Meydanı  gelir. Daha eskilerde fuar gelir, öte tarafta Gaziler Durağı gelir. Eski adı Yeni Hamam Caddesi şimdiki Fatih Sultan Mehmet Caddesi gelir. Sonra Selahiye gelir, Kadifekale gelir, Kökçüoğlu, Saitbey, Yenidoğan gelir. Yani bakarsanız aslında Samsun bu. Aslında Çiftlik Caddesi'nin şuanki ticari kaybı bir tek trafiğe kapatılması ile alakalı değildir. Atakum gelişti, 200 bin nüfusu var. O bölgedeki çok sayıdaki insanımız şimdi Atakum’da. Şehir büyüyor bir taraftan, alışveriş merkezleri açıldı. Ciddi anlamda ticaret oralara doğru kaydı. Atakum, Çiftliğin ticaret profiline hemen hemen rakip olarak avantajı elde etmiş oldu" diye konuştu.

KENT MERKEZİ FONKSİYON KAZANACAK

Ticaretten gelen biri olarak Samsun için 'topyekün uygulanacak entegre projeler' üreteceklerini söyleyen Mustafa Demir, "Samsun’un kent merkezine eskisinden daha marka değeri yüksek, gelecekte tekrar fonksiyon kaybına sebep olmayacak uzun vadeli vizyon bir fonksiyon yüklememiz lazım. Samsun’u tarif ettiğimiz şekilde projeleri hayata geçirmemiz lazım. Bu da Samsun’un merkezini turizm ve ticaret merkezine dönüştürürsek mümkün olur. Kent merkezindeki ticareti mutlaka artıracak, yeniden canlandıracağız. Seçimden sonra bunun üzerinde çok duracağız" dedi.

YENİ BİR MAHALLE KÜLTÜRÜ OLUŞACAK

Mustafa Demir, açıklamalarının son bölümünde ise Gazi Caddesi'ne de değinerek, "Gazi Caddesi'nin de otopark problemini çözeceğiz. Çiftlik ve Gazi caddeleri altında, üstünde belli yerleri kamulaştıracağız. Buralar otopark ve yaşam merkezlerine dönüştürülecek. Şu ana kadar Çiftlik, Gazi, Hançerli'nin bir kısmı, Pazar Mahallesi gibi bölümlerde 12 adayı tespit etti. Bu yapı adalarının kaldırılmasıyla etraftaki adaların nasıl gün yüzüne çıktığını, bir rahatlama olduğunu, altında da otopark problemine çözüm üretildiğini, oradaki yaşam alanıyla daha sempatik, insanları birbirlerine yaklaştıran, yeni bir mahalle kültürünün, bir semt kültürünün gelişmeye başladığını göreceksiniz" dedi.

Haber Merkezi

Hasan Eren

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER