banner1028

Katliamları Unutmayacağız, Unutturmayacağız!

CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek; “Kerbela’ da yaşanan vahşet, Ortadoğu coğrafyasında Alevilerin yaşadığı yerlerde de değişik şekillerde yaşanmıştır” dedi.

Katliamları Unutmayacağız, Unutturmayacağız!

CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek; “Kerbela’ da yaşanan vahşet, Ortadoğu coğrafyasında Alevilerin yaşadığı yerlerde de değişik şekillerde yaşanmıştır.  Ülkemiz sınırları içerisinde değişik dönemler içerisinde katliamlar olmuştur. Son elli yıl içerisinde Aleviler birçok katliam olayı ile karşılaşmış canlar yaşamını yitirmişlerdir. Maraş, Çorum, Sivas, Gazi ‘de yaşanan katliamlarda yüzlerce Alevi kardeşimiz yaşamını yitirmiş ve evleri yağmalanmıştır.  Kahramanmaraş’ta bir kadının eşine söylediği sözler bu acı gerçeği açık biçimde ifade etmektedir. Maraş’ta bir Alevi kadını eşine yalvarır “ beni sen öldür, bunların eline bırakma” diye haykıran kadının ifadesi şiddetin, vahşetin boyutlarını göstermesi bakımından çok önemlidir.

CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek; Maraş olaylarını önceden tahmin eden dönemin deneyimli gazetecisi merhum Cüneyt Arcayürek; devletin tepe noktasında bulunanları uyarmasına rağmen gerekli tedbirler zamanında alınmaz ve 19 Aralık 1978’de başlayan Kahramanmaraş olayları 26 Aralık 1978’e kadar devam eder.  Bundan tam 44yıl. Önce yaşanan Kahramanmaraş katliamında yüzlerce Alevi canımız işkence ile katledilir. Maraş olayları tarihimize kara bir lekedir. Katliamı yapanlar, yaptıranlar, seyirci kalanlar her zaman lanetlenecektir.

İNANCA SAYGI!

CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek; “Tarihin çeşitli dönemlerinde katliama uğrayan Alevilerin temel talebi inanca saygı,  başka bir şey istemiyorlar ki. İnanç ibadetlerini gereği gibi yapmak ve kültürel değerlerini özgürce yaşamak ve yaşatmaktır. Alevilerin engin hoş görüsünü hazmedemeyen hainler zaman, zaman saldırılarını sürdürüyorlar. “İncinsen de incitme” Her ne ararsan kendinde ara” Hacı Bektaşi Velinin öğretisi ile yoğrulmuş Alevilere şiddet uygulanmasını tarih affetmeyecektir.

 Zeybek;” Yürü bre Hızır paşa

                  Senin de çarkın kırılır

                  Güvendiğin padişahın

                  Gün gelir o da devrilir” Pir Sultan Abdal

Alevi yurttaşlarımız asırlardır yapılan baskı, zulüm, katliamlara karşın inanç ibadet ve kültürlerinden vazgeçmemiştir. Aleviler haykırıyor! İnancımıza, kültürümüze kimse karışamaz.  Saz çalmaya, türkü söylemeye ve Semah dönmeye devam edeceğiz. Eşit yurttaşlık bizimde hakkımız. Tarihin hangi döneminde olursa, olsun, katliam yapanları şiddetle lanetliyor, katliamlarda yaşamını yitiren tüm canlarımızı saygıyla anıyorum. Maraş’ unutmayacağız, unutturmayacağız.” Dedi.

Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER