OMÜ’de Genç Su Buluşmaları Çalıştayı Düzenlendi

SAMSUN 18.04.2024, 20:26 18.04.2024, 21:28 H. Eren
OMÜ’de Genç Su Buluşmaları Çalıştayı Düzenlendi

Ondokuz Mayıs Üniversitesinde (OMÜ), Çevre Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi (ÇEVSAM) ile Çevre Topluluğu ve Çevre Mühendisliği Bölümü koordinatörlüğünde “Genç Su Buluşmaları Çalıştayı” düzenlendi.

Çalıştay öncesinde, konuk konuşmacılar İstanbul Teknik Üniversitesi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (İTÜ-KKTC) Eğitim-Araştırma Yerleşkeleri eski Rektörü Prof. Dr. Cumali Kınacı, Tarım ve Orman Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Satuk Buğra Fındık, Tarım ve Orman Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürlüğünden Uzman Hülya Silkin ile Çevre Mühendisi Bahadır Özçam, OMÜ Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Feryal Akbal ve OMÜ ÇEVSAM Müdürü Prof. Dr. Nurdan Gamze Turan'ın refakatinde Rektör Prof. Dr. Yavuz Ünal'ı makamında ziyaret etti. 

Su kaynaklarının hayatiyetine dikkat çekmek, bu kaynakların verimliliği ve sürdürülebilir yönetimine odaklanılmasını sağlamak amacıyla Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde organize edilen çalıştaya; OMÜ Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal, İTÜ-KKTC Eğitim-Araştırma Yerleşkeleri eski Rektörü Prof. Dr. Cumali Kınacı, OMÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sevim Alışır, Tarım ve Orman Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Satuk Buğra Fındık, Samsun Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Tevfik Akçay, OMÜ Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Feryal Akbal ile Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ayşe Kuleyin, OMÜ ÇEVSAM Müdürü Prof. Dr. Nurdan Gamze Turan ile Müdür Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Hülya Aykaç Özen, OMÜ Ziraat Fakültesi Tarımsal Yapılar ve Sulama Bölüm Başkanı Prof. Dr. Yusuf Demir, Samsun Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Ali Tulumen, OMÜ Çevre Topluluğu Başkanı Yusuf Dursun Durmuş, akademik personel, öğrenciler ve öğrenci toplulukları üyeleri katıldı.

LİSE ÖĞRENCİLERİ DE ÇALIŞTAYDA YER ALDI

Çalıştayda yanı sıra, OMÜ Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Atakum Anadolu Lisesi ile Final Okulları Anadolu Lisesi öğrencileri de hazır bulundu.

REKTÖR YAVUZ ÜNAL: “TEHLİKENİN NE KADAR YAKIN OLDUĞUNUN VE DE YIKICI OLABİLECEĞİNİN HERKES FARKINDA”

Açılış konuşmalarıyla başlayan çalıştayda ilk olarak söz alan Rektör Prof. Dr. Yavuz Ünal, insanlık açısından son derece tehlike arz eden su israfına yönelik farkındalık oluşturmak için yapılan bu akademik çalışmayı çok değerli bulduğunu vurgulayarak “Şu anda geldiğimiz noktaya baktığımızda, içimizde suyla alakalı çok ciddi çalışmaları olan, daha doğrusu çalışmaların ötesinde bir gayreti olan arkadaşlarımız ve hocalarımız var. Tehlikenin ne kadar yakın olduğunun ve de yıkıcı olabileceğinin herkes farkında. Biz bir eşikteyiz ve bunun geri dönüşü yok. Dün ve bugünün sıcaklık değerleri arasında gözle görünür bir biçimde ciddi farklar var. Maalesef artık böyle bir dünyadayız. Aslında bizzat kendimizin neden olduğu ve bugün bedelini ödediğimiz bir durumla karşı karşıyayız. Bu konuda OMÜ olarak oldukça ilgili olduğumuzu, elimizden geleni yapma noktasında istekli ve gayretli olduğumuzu çok net bir şekilde söyleyebilirim.” dedi.

“DOĞAYI BİR MÜLK OLARAK GÖRMEMEK GEREKİYOR”

Kültürümüzün bize öğrettiği israf kavramına işaret eden Prof. Dr. Yavuz Ünal, insanoğlunun doğaya ve çevreye verdiği zararın risklerine değinerek şunları dile getirdi:

“Doğayı bir mülk olarak görmemek gerekiyor. Hepimiz bu toprakların üzerinde yaşıyoruz ve bir gün bırakıp gideceğiz. Bizden önce de medeniyetler vardı, bizden sonra da insanlar olacak. Burada mesele toprağın ve suyun tüketilme durumu. İsraf kavramını aktif olarak gündemde tutmalıyız. Suyun oluşturduğu israf dışında, kullandığınız bir pet şişeyi ya da ortaya çıkan atığı çevreye, yani yaşam alanına bırakmak normalleşmeye başladıysa bundan sonrasını yönetmek pek de mümkün değil. Tükettiğimiz ürünün yaşam alanımıza zarar vermemesi gerekiyor. Burada sadece suyu konuşacağız, çünkü su yoksa yaşamıyoruz demektir. Kâinattaki bütün varlıklar için de geçerli bir durum bu. Bu şekilde gereksiz tüketimler olduğu sürece kaçınılmaz olarak ortaya çıkacak olan su savaşları çok da uzak gelecekte değil ve şu anda dünya bunun alarmını verdi. Özellikle öğrenci arkadaşlarıma seslenerek şunu söylüyorum: Sizin kuşağınız bu anlamda son derece stratejik bir kuşak. Siz talep eden ve misyon üstlenen bir kuşak olmak zorundasınız. Çünkü sizden sonrasının sonrası yok artık. Eğer bugün biz buna müdahale etmezsek önüne geçilemeyecek sorunlarla karşı karşıya kalacaksınız.”

“BÜTÜN KAMPÜSLERİMİZİN KİMLİKLENDİRİLMESİ YÖNÜNDE BİR ÇABAMIZ VAR”

Konuşmasının devamında OMÜ’de ‘yeşil üniversite’ misyonu doğrultusunda yürütülen çalışmalara odaklanan Rektör Ünal, şunları kaydetti:

“Üniversitemizde en gayretli, en hassas olduğumuz konulardan biri de kampüsler. Kampüs, sınıftan daha da değerli ve eğitim açısından çok güçlü bir saha. Dolayısıyla kampüse dışarıdan gelen birisi, bu üniversitedeki eğitimin düzeyini, eğitimin rotasını kampüste okur. Bu sene Üniversitemizin farklı kampüslerinde dikilen ağaç sayısı 11 bini buldu. Ağaçlara bakarsanız orman yaşar ve sizler de ormanla beraber yaşarsınız. Doğaya pek çok kez sülün salımı yaptık. Ayrıca şunu da belirtmeliyim ki bütün kampüslerimizin kimliklendirilmesi yönünde bir çabamız var. Hem fiziki çevre açısından kimliklendirilmesi hem de açılacak bölümler, bölüm laboratuvarları ve kütüphaneler ile diğer alanların kimliklendirilmesi kaydıyla bir standart oluşturma çalışmamız var. Bu kapsamda baştan aşağıya bütün kampüsün temizliğinin yapılması noktasında ciddi bir duyarlılık oluşturulması adına çaba gösteriyoruz. Yaklaşan tehlike, bütün varlıklar için büyük bir tehdit. Ortada hepimizi kuşatan bir risk var ve bunun sorumlusu insan ve bu sorunu çözebilecek olan da insan. Dolayısıyla birey olarak hepimize ciddi bir görev ve sorumluluk düşüyor.”

ÇEVSAM MÜDÜRÜ PROF.DR.NURDAN GAMZE TURAN: “BU ÖNGÖRÜLER MAALESEF SU FAKİRİ OLMAYA ADAY BİR ÜLKE KONUMUNDA OLDUĞUMUZU GÖSTERİYOR”

Ardından konuşan ÇEVSAM Müdürü Prof. Dr. Nurdan Gamze Turan da ilerleyen yıllarda Türkiye’nin ve birçok dünya ülkesinin su fakiri olmaya aday olacağına dikkat çekerek “Su zengini ülkelerde kişi başına düşen yıllık kullanılabilir su miktarı 10 bin metreküp üzerinde iken, ülkemizde kişi başına düşen yıllık kullanılabilir su miktarı bin 350 metreküp civarında. 2040 yılında bu değerin bin 120 metreküp, 2050 yılında ise bin 69 metreküp olacağı öngörülmekte. Bu öngörüler maalesef su fakiri olmaya aday bir ülke konumunda olduğumuzu gösteriyor. Şu an dünya, küresel anlamda su kıtlığı çekmese de pek çok bölgede su sıkıntısı yaşanmakta ve bu bölgelerin sayısı artmaya devam etmektedir.” bilgisini paylaştı.

GENEL MÜDÜR YARDIMCISI SATUK BUĞRA FINDIK “SU VARSA HAYAT VARDIR”

Suyun insanoğlu için önemini belirten Tarım ve Orman Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Satuk Buğra Fındık ise şu değerlendirmede bulundu:

"Su, yerini herhangi bir madde ile ikame edemeyeceğimiz bir yaşam kaynağı. Gözümüzle gördüğümüz her ürünün içinde bulunuyor ve o ürünün elde edilmesinde kullanılıyor. Malumunuz, Dünya’nın dörtte üçü, insanın üçte ikisi sudan oluşmakta. Su varsa hayat vardır. Bunu, ülkelerin uzayda yaşam olup olmadığını anlayabilmek için gezegenlerde su varlığını araştırmalarından da anlayabiliriz. Bu yüzden de elimizdeki suyun kıymetini bilmeliyiz ve bu kaynakları korumalıyız. İklim değişikliği hep vardı ve tarih boyunca doğal bir olay olarak gerçekleşiyordu, lakin son yüzyılda insanoğlunun faaliyetleri neticesinde maalesef daha da hızlandı."

Açılış konuşmaları sonrasında İTÜ-KKTC Eğitim-Araştırma Yerleşkeleri eski Rektörü Prof. Dr. Cumali Kınacı “Su Verimliliği ve Kayıp Kaçak Kontrolü”, Tarım ve Orman Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürlüğünden Uzman Hülya Silkin de “İklim Değişikliğinin Su Kaynaklarına Etkisi ve Uyum” temalı sunumlarıyla katılımcılara hitap etti.

Ardından Rektör Prof. Dr. Yavuz Ünal tarafından çalıştayda sunum yapan akademisyenlere fidan sertifikası takdim edildi.

Çalıştayın öğleden sonraki bölümünde ise OMÜ Ziraat Fakültesi Tarımsal Yapılar ve Sulama Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Eyüp Selim Köksal “Su Yönetiminde Dijital Uygulamalar”, Tarım ve Orman Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürlüğünden Çevre Mühendisi Bahadır Özçam “Değişen İklime Uyum Sürecinde Su Verimliliği Yaklaşımı” başlıklı sunumlarıyla katılımcıları bilgilendirdi.

Öğrenci Çalıştayı’nda genç beyinler çözüm önerilerini tartıştı

Çalıştay sunumlarının akabinde ise “Öğrenci Çalıştayı” yapıldı ve bu çalıştayda “Suya Duyarlı Şehirlerin Planlanması ve Yeşil Altyapı”, “Yağmur Suyu Hasadı ve Suyun Geri Kazanımı”, “Suyun Verimli Kullanımı ve Su Tasarrufu” ve “Su Bilincinin Geliştirilmesi” konuları işlendi. Öğrenci Çalıştayı’nın bitiminde de genç beyinler tarafından ortaya çıkan sonuçlar değerlendirilip çözüm önerileri tartışıldı.

Çalıştay, hatıra fotoğrafı çekiminin ardından sona erdi.

Kaynak: Haber Merkezi
Yorumlar (0)
banner810
17
az bulutlu
Namaz Vakti 25 Mayıs 2024
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 37 99
2. Fenerbahçe 37 96
3. Trabzonspor 37 64
4. Başakşehir 37 58
5. Beşiktaş 37 56
6. Kasımpasa 37 53
7. Alanyaspor 38 52
8. Sivasspor 37 51
9. Rizespor 37 50
10. Antalyaspor 38 49
11. A.Demirspor 37 44
12. Samsunspor 37 43
13. Kayserispor 37 42
14. Konyaspor 37 41
15. Gaziantep FK 37 41
16. Ankaragücü 37 40
17. Hatayspor 37 38
18. Karagümrük 37 37
19. Pendikspor 37 37
20. İstanbulspor 37 16
Takımlar O P
1. Eyüpspor 34 75
2. Göztepe 34 70
3. Sakaryaspor 34 60
4. Bodrumspor 34 57
5. Ahlatçı Çorum FK 34 56
6. Kocaelispor 34 55
7. Boluspor 34 53
8. Gençlerbirliği 34 51
9. Bandırmaspor 34 50
10. Erzurumspor 34 44
11. Ümraniye 34 43
12. Manisa FK 34 40
13. Keçiörengücü 34 40
14. Adanaspor 34 39
15. Şanlıurfaspor 34 38
16. Tuzlaspor 34 38
17. Altay 34 10
18. Giresunspor 34 7
Takımlar O P
1. M.City 38 91
2. Arsenal 38 89
3. Liverpool 38 82
4. Aston Villa 38 68
5. Tottenham 38 66
6. Chelsea 38 63
7. Newcastle 38 60
8. M. United 38 60
9. West Ham United 38 52
10. Crystal Palace 38 49
11. Brighton 38 48
12. Bournemouth 38 48
13. Fulham 38 47
14. Wolves 38 46
15. Everton 38 40
16. Brentford 38 39
17. Nottingham Forest 38 32
18. Luton Town 38 26
19. Burnley 38 24
20. Sheffield United 38 16
Takımlar O P
1. Real Madrid 37 94
2. Barcelona 37 82
3. Girona 38 81
4. Atletico Madrid 37 73
5. Athletic Bilbao 37 65
6. Real Sociedad 37 60
7. Real Betis 37 56
8. Villarreal 37 52
9. Valencia 37 48
10. Deportivo Alaves 37 45
11. Osasuna 37 44
12. Getafe 37 43
13. Sevilla 37 41
14. Celta Vigo 37 40
15. Las Palmas 37 39
16. Rayo Vallecano 37 38
17. Mallorca 37 37
18. Cadiz 37 33
19. Granada 38 21
20. Almeria 37 18