banner1020
banner978

Kimsesiz 129 Çocuk Koruyucu Ailesini Bekliyor

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Murat Yıldırım, Samsun’da yuvalarda kalan 129 çocuğun koruyucu ailelerini beklediğini söyledi.Samsun’da şuana kadar 71 aileye yuvalarda kalan 80 çocuğun koruyucu aileleri verildiğini belirten Aile ve...

Kimsesiz 129 Çocuk Koruyucu Ailesini Bekliyor
Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Murat Yıldırım, Samsun’da yuvalarda kalan 129 çocuğun koruyucu ailelerini beklediğini söyledi.

Samsun’da şuana kadar 71 aileye yuvalarda kalan 80 çocuğun koruyucu aileleri verildiğini belirten Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Murat Yıldırım, “Bu zamana kadar 71 aileye 30’u erkek, 50’si kız çocuğu olmak üzere toplam da 80 çocuğumuzu koruyucu ailelere yerleştirdik. 20 ailede 0- 6 yaş arası kız çocuğu istedikleri için beklemedeler. Yuvalarda kalan 129 çocuğumuz da koruyucu ailelerini bekliyor” dedi.

Bir çocuğun koruyucu ailesi olmak, çocuğun olduğu kadar ailenin de yaşamını değiştireceğini ifade eden Yıldırım, “Ailelerin vereceği bu önemli karar bir çocuğun daha geleceğe umutla bakmasını sağlayacaktır. Koruyucu aileleri diğerlerinden farklı kılacak olan şey, bir çocuğa yardım etmek konusundaki duyarlılığı ve onun geleceğini şekillendirmek adına vereceği katkıdır. Çeşitli nedenlerle kendi ailesinden ayrılmak zorunda kalan, öz ailesi bulunan ancak ailesince bir süre için bakılamayan, kurum bakımında olan, zaman içerisinde uygun bakım modeli belirlenecek olan ve öz ailesinin yanına döndürülebilecek olan çocuklar koruyucu aile hizmetinden yararlandırılabilir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olanlar, Türkiye’de sürekli ikamet edenler, 25 - 65 yaş aralığında olanlar, en az ilkokul mezunu olanlar, düzenli gelire sahip olanlar, evli veya bekar, çocuklu veya çocuksuz kişiler koruyucu aile olabilirler” diye konuştu.

Koruyucu Aile’nin sorumlulukları ve sağlanan olanaklar hakkında da bilgi veren Yıldırım, “Çocuğun temel ihtiyacını karşılamak. Çocuğun fiziksel ve psiko-sosyal gelişiminin sağlıklı olabilmesi için gerekli koşulları sağlamak, çocuğun yeteneklerinin ve becerisinin el verdiği ölçüde öncelikle eğitim ve öğretiminin yanında bir meslek edindirilmesi için gerekli çabayı göstermek, varsa çocuğun öz ailesi ve akrabaları ile uygun görülen şekil ve zamanda onlarla görüşmesini sağlamak. Çocuğa hizmet sunan kişilerle işbirliği içerisinde çalışmak ve süreç içerisinde gelişen, hizmetin gerekli kıldığı yükümlülükleri yerine getirmektir. Koruyucu aileye sağlanan olanaklar ise, koruyucu ailesi olduğunuz çocukların sağlık, giyim, eğitim-öğretim, meslek edindirme kurs bedelleri ve servis ücretleri devlet tarafından karşılanmakta olup, çocuğa yaş ve öğrenim düzeyine göre harçlık ödenmektedir. Bu ödemeler aylık olarak yapılmaktadır. Ayrıca koruyucu ailenin talepte bulunması durumunda, aylık olarak Koruyucu Aile ücreti ödenmektedir. Koruyucu aile hizmeti devam ederken, gerek duyulduğunda çocuğun sağlık harcamaları Genel Sağlık Sigortası kapsamında kurum tarafından ödenmektedir” şeklinde konuştu.

banner1005
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER