banner1020
banner978

Zeybek; “Samsun’lu Tütün Üreticisini Bitirdiniz”

Cumhuriyet Halk Partisi Samsun Milletvekili Kemal Zeybek; Tütün ve Tütün’ün sorunlarını TBMM de dile getirdi.

Zeybek; “Samsun’lu Tütün Üreticisini Bitirdiniz”

Cumhuriyet Halk Partisi Samsun Milletvekili Kemal Zeybek; Tütün ve Tütün’ün sorunlarını TBMM de dile getirdi.

 

Samsun Milletvekili Kemal Zeybek yaptığı açıklamada; “Samsun ilinde yetiştirilen kaliteli tütün ekiminin engellenmesini ibretle izliyoruz. Samsun, adının sigara markası yapan, Bafra adının sigara markası adı yapan; bölgede yetişen kaliteli tütünler sayesinde olmuştur.

 

AKP iktidarı uluslar arası tekelci sermayenin baskısıyla, Ülkemizin, tütün üretimini engellemiş. 2017 yılında Tarım Bakanlığı tütün üretimini milli ürünler arasından kaldırarak, alan bazlı tarım desteğini tamamen kesmiştir. AKP iktidarının Tarım düşmanlığı tescillenmiştir.

 

Ülkemizde tütün ekimi engellenirken, fabrikalar kapatılırken, sigara içenlerin yaşı küçülmüş ve sayıları artmıştır. Ülkemizin kaliteli tütünleri yerine, tütün içicilerine dünyanın kalitesiz ürünlerini içtiriyorsunuz. Kalitesi ve katma değeri yüksek Türk tütünü yerine kalitesiz ürünlerin işlenmesine ve içilmesine müsaade ederek, tütün içicisi ve üreticisini cezalandırıyorsunuz. Bafra sigara fabrikası kapalı atıl durumda, işsiz kalanlar büyükşehirlere göçüyor, sonuç vahim!!!

 

Dünyada ve Ülkemizde tütün içicisinin azalmadığına göre; Tarım Bakanlığı İlimizde bulunan Ziraat odaları, geçmişte tütün üreticisi olan çiftçilerin feryadını duymalı ve gerekli ekim desteği sağlanmalıdır. AKP iktidarının yanlış uygulamalarına karşı Cumhuriyet Halk Partisi gurubu olarak; çiftçimizin, işçimizin, tüketicimizin devamlı yanlarındayız ve bundan sonraki desteklerimiz çiftçimiz ve tüketicilerimiz için olacaktır” ifadelerini kullandı.

Haber Merkezi

Güncelleme Tarihi: 15 Şubat 2017, 18:59

Hasan Eren

banner1005
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER