banner1014

Bafra'da Av Sezonu Sıkıntılı Başladı

Samsun’un Bafra İlçesinde, Bafra Kızılırmak Avcılar Dernek Başkanı Adem Basdil, maalesef Ülkemiz ve İlçemizde bulunan av avlaklarının yetersiz olmasından dolayı “Av Sezonun“ sıkıntılı başladığını söyledi.

Bafra'da Av Sezonu Sıkıntılı Başladı

Samsun’un Bafra İlçesinde, Bafra Kızılırmak Avcılar Dernek Başkanı Adem Basdil, maalesef Ülkemiz ve İlçemizde bulunan av avlaklarının yetersiz olmasından dolayı “Av Sezonun“ sıkıntılı başladığını söyledi.

“Yasaklar çok büyük sektör olan av sanayinin bitmesine ve yok olmasına yol açmıştır” 

Başkan Adem Basdil, yaklaşık 4 -5 senedir yasakçı zihniyetin, doğadaki yapılan bilinçsin yaban hayatına, müdahale edilmesinden dolayı tek suçlu avcılar olarak gösterilmesine yol açmıştır. Oysaki avcılar bu güzel doğanın dengesini bozulmasına ve av hayvanlarının neslinin tüketilmemesine asla müdahil olmamıştır. Aksine av hayvanların hasat zamanlarının Devletin kanunların da verdiği izin kadar doğadaki uyumunu ve dengesini sağlamıştır. Yasaklar çok büyük sektör olan av sanayinin bitmesine ve yok olmasına yol açmıştır.

“Ülkelerde katliam şekilde av yapmalarının önü sonuna kadar açılmıştır”

Besdil, ilçemizdeki avlanma alanlarının küçültülmesi sonucunda avcıların avlanacağı avlakların yok olması, geniş alanda avlanan avcılarımızı zor durumu ve ümitsizliğe sokmuştur. Dünya Ülkelerin her yerinde göçmen hayvanların limitsiz bir şekilde avlanırken, Ülkemizde ise limit ve yasaklarla diğer, Ülkelerde katliam şeklinde av yapmalarının önü sonuna kadar açılmıştır. Onlar her türlü kanunsuzca, limitsizce avlanmalarının zevkini yaşarken, maalesef biz besliyor, büyütüyor ve koruyoruz bunun sonunda ise onlar zevkle vuruyorlar.

“Avlakların bir an önce genişletilmesine ve açılmasını sağlamak olacaktır”

Bu yasaklardan dolayı Avcı Derneklerimize Üye olan avcılarımız üyelikten çıkıp, devletimize vergi ödeyen, avcılarımızın sayısında büyük düşüş yaşanırken, kaçak avcılarının önünü açıp sayısını da artırmıştır, yani kaçak avlanmanın önünü açmıştır. Yetkililerin en kısa zamanda Avcı Dernekleri ve Avcılarla bir araya gelerek bu yasakçı zihniyetten vazgeçmek olacaktır. Yasaklarla bir sonuç elde edilmez, doğaya yapabilecek planlı ve kontrollü bir şekilde bir şekilde yasak olan avcılarımızın avlandıkları yer olan avlakların bir an önce genişletilmesine ve açılmasını sağlamak olacaktır.

“Avcıların kanayan Yarasına Yetkililerin kalıcı kesin Çözüm Bulması Gerekiyor”

Besdil, Avcı Derneklerin avcıların kanayan bu yarasına çare bulunması için yetkililere bizzat defalarca başvurulmasına rağmen çözülemeyen, bu kanayan yarayı kapatmalarını ısrarla istiyoruz. 24 Ağustos 2019 av yasağının kalkmasıyla birlikte ilçemizde av sezonun maalesef avcılarımız için problemli ve sıkıntılı başlamış olup, devam etmektedir. Avcı Dernekleri olarak yetkililerden bu çözülmesi kolay olan sorumuzu kesin kalıcı çözümler bekliyoruz.  Yoksa sıkıntılar fazlasıyla artarak büyüyecek ve çözülmesi zor olacak. Unutmasınlar ki bu Ülkenin Askerinden sonra en büyük silahlı gücüdür avcılarımız şeklinde konuştu.

Haber Merkezi

Hasan Eren

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER