banner1014

Ülke Toprakları Dışında 3 Bin Türk Askeri Var

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ülke toprakları dışında 3 bin 189 personeli bulunduğunu ve en fazla askerin de Afganistan'da olduğunu belirtti.Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, CHP Genel Başkan Yardımcısı...

Ülke Toprakları Dışında 3 Bin Türk Askeri Var
Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ülke toprakları dışında 3 bin 189 personeli bulunduğunu ve en fazla askerin de Afganistan'da olduğunu belirtti.

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu’nun soru önergesine verdiği cevapla, ülke toprakları dışında ne kadar Türk Silahlı Kuvvetleri mensubu olduğunu açıkladı. Ülke toprakları dışında toplam 3 bin 189 personel bulunduğunu kaydeden Bakan Yılmaz, Birleşmiş Milletler görevleri kapsamında; UNIFIL harekatında 300 personel, ABD, Lübnan, Kosova ve Afganistan'da 6 personel, irtibat görevleri kapsamında Almanya ve ABD'de 3 personel bulunduğunu belirtti.

NATO görevleri kapsamında; Uluslararası Güvenlik Yardım Kuvveti-UGYK (Afganistan-ISAF) Harekatı'nda bin 261 personel, Kosova Gücü (KFOR) Harekatı'nda 377 personel, NATO Daimi Deniz Görev Grubu-2'de (SNMG-2) 187 personel, NATO Daimi Mayın Karşı Tedbirleri Görev Grubu-2'de (SNMCMG-2) 54 personel bulunduğunu kaydeden Yılmaz, AB görevleri kapsamında ALTHEA Harekatı'nda (Bosna-Hersek) 239 personel bulunduğunu bildirdi.

Korsanlıkla mücadele faaliyetleri kapsamında; Birleşik Görev Kuvveti'nde (CTF-151) (Somali) 229 personel, NATO karargahlarında Türkiye'ye tahsis edilen kadrolar kapsamında yurt dışı sürekli görevde 360 personel bulunduğunu belirten Yılmaz, ataşelikler kapsamında ise 173 personel olmak üzere toplam 3 bin 189 personelin ülke dışında bulundurulduğunu ifade etti.

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, TSK'da görevli sözleşmeli er sayısının da 20 Haziran 2013 tarihi itibariyle bin 306 olduğunu bildirdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER