Gümrük Bakanı Yazıcı, Oda Ve Borsa Başkanlarıyla İftar Yaptı

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı perakende ticaretinin düzenlenmesine yönelik bir kanun tasarısı üzerinde çalıştıklarını belirterek, "Dün ve bugün gazetelerde yer alan taslak tasarı, bakanlığımızın normal bir şekilde servis...

Gümrük Bakanı Yazıcı, Oda Ve Borsa Başkanlarıyla İftar Yaptı
Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı perakende ticaretinin düzenlenmesine yönelik bir kanun tasarısı üzerinde çalıştıklarını belirterek, "Dün ve bugün gazetelerde yer alan taslak tasarı, bakanlığımızın normal bir şekilde servis yaptığı bir taslak değil. Nerden, nasıl temin etmişler bilmiyorum ama kabul edemeyeceğimiz bir çok yer var" dedi.

Gümrük ve ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Türkiye’deki tüm oda ve borsa başkanlarıyla birlikte oruç açtı. Yazıcı, iftar yemeğinin ardından bir konuşma yaptı. Ramazan ayının milletin yardımlaşma ve dayanışma duyularını geliştirdiğini, orucun muhasebe, muhakeme ve empati anlamı taşıdığını belirten Yazıcı “Kimi ekmek ve suyla orucunu açar, kimi farklı şeylerle orucunu aşar maalesef böyle bir dünyada yaşıyoruz” dedi. İnsanlık değerlerinin başında hakkaniyet ve adalet geldiğini anlatan Hayati Yazıcı, “Her ne yapıyorsak yapalım ister tüccar, ister sanayici, ister esnaf, ister işçi, ister siyasetçi olalım bunları aklımızdan çıkarmadığımız sürece hep ilerleriz. Bu değer hükümlerinde bir şaşma olduğu anda ya duraklarız ya da gerileriz. Bu ölçüyle baktığımızda dünya coğrafyasında olup bitenleri irdelediğimizde bazı ulusların bazı halkların zulme uğramaları karşısında aradığımız adaleti göremeyince, beklediğiniz insan hak ve özgürlüklerine saygı bekleyince duyarlılık konusunda elbette ki siz de insan olarak irkiliyorsunuz. Adalet değişmez, şaşmaz. Fransa’da ne ise Türkiye’de de o olmalı. Birileri gelip size insan hakları konusunda ders verirken bu değerleri unutuyorsa orda insanlık sorunu var demektir” şeklinde konuştu.

“BU ALAN DÜZENLEMEYE MUHTAÇ”

Perakende ticaretin düzenlenmesine ilişkin bir kanun tasarısı üzerinde çalışıldığını söyleyen Yazıcı, "Dün ve bugün gazetelerde yer alan taslak tasarı, bizim Bakanlığımızın normal prosedür olarak servis yaptığı bir taslak değil. Nerden, nasıl temin etmişler bilmiyoruz, içerden bir şekilde basına sızdırılmış olabilir ama oradan okuduğum kadarıyla kabul edilemeyecek birçok şey var. Bunları paydaşlarla görüşeceğiz, daha sonra kamuoyuyla paylaşacağız. Bu alan düzenlenmeye muhtaç bir alan" dedi.

“SLOGANIMIZ, BİLİNÇLİ TÜKETİCİ, BASİRETLİ TACİR”

Bakan Yazıcı, Türkiye’nin fazla yara bere almadan dünyanın da dikkatini çekecek bir ekonomik performans gösterdiğini kaydetti. Türkiye’nin özellikle finans alanında çok güçlü bir yapıya sahip olduğunu söyleyen Yazıcı, "Bu güçlü yapının içerisinde Türkiye’de 96 milyon civarında banka kartı, 56 milyon civarında da kredi kartı var. Bize bunlarla ilgili pek çok şikayet intikal ediyor. Bütün bu alandaki sorunlarla ilgili tüketicinin hak arayışını kolaylaştıran bir tasarı üzerinde çalışıyoruz. Elbette bankalar ticari bir müessesedir. Bankaların iki tür geliri var, birincisi faiz gelirleri, ikincisi ise faiz dışı gelirler. Sorun faiz dışı gelirlerinin bir hayli fazla olması, bankaların 60’tan fazla faiz dışı geliri var. Hedefimiz tüketicinin bilinçli hareket etmesini sağlamak. Sloganımız ‘Bilinçli tüketici, basiretli tacir’" dedi.

“EN BÜYÜK ZENGİNLİĞİMİZ KARDEŞLİĞİMİZDİR"

Konuşmasında çözüm sürecine de değinen Bakan Yazıcı, çözüm süreciyle kardeşlik yasasına odaklanmış bir çözümün hedeflendiğini, o hedefe varmak için Türkiye’nin ortaya koyacağı gücü istemeyenlerin olduğunu ifade etti. Bu sürecin millet nezdinde ne denli bir memnuniyet yarattığını herkesin gördüğünü belirten Yazıcı, "Her sürecin içinde, süreci bozmaya çalışan çetevari yapılar olabilir. Biz büyük bir milletiz, tarihte çok büyük badireler atlattık, bu süreci de atlatacağız, bizim en büyük zenginliğimiz kardeşliğimizdir" diye konuştu.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da iftar yemeğinin ardından bir konuşma yaptı. Hayati Yazıcı’nın kendileri için büyük bir şans olduğunu belirten Yazıcı, “Bakanımız çok iyi işler yapıyor, kendileriyle sürekli olarak temas halindeyiz, sağ olsun bize her zaman destek veriyor. Üyelerimizin sürekli sorun yaşadığı perakende kanunun da çıkmasını bekliyoruz” dedi. (OED-

YORUM EKLE

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
SIRADAKİ HABER

banner944

banner954