banner1014

Endüstri Kilo Aldırıyor

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hulusi Atmaca, vatandaşların işlenmiş gıdalardan mümkün olduğu kadar uzak kalması gerektiğini vurgulayarak, "Endüstri...

Endüstri Kilo Aldırıyor
Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hulusi Atmaca, vatandaşların işlenmiş gıdalardan mümkün olduğu kadar uzak kalması gerektiğini vurgulayarak, "Endüstri bizi daha fazla şekerli gıdaya, daha fazla yağlı beslenmeye ve daha fazla tuzlu beslenmeye zorluyor" dedi.

İnsanoğlunun en önemli sağlık şikayetlerinden biri olan kilo sorunu ile ilgili açıklama yapan Prof. Dr. Hulusi Atmaca, diyet konusunun sağlıklı beslenme olarak düşünülmesi gerektiğini ifade etti. Prof. Dr. Hulusi Atmaca, "Çünkü sağlıklı beslenme dediğimiz zaman sadece bu belli hastalığı olanlar için değil, herkes için gerekli olan 7’den 70’e herkesin uyması gereken çok basit temel kuralları içeriyor. Sağlıklı beslenmek nasıl olması lazım? Sağlıklı beslenme bütün toplumu ilgilendiren bir durum. Dolayısıyla bu konuda yapılan hatalardan birisi de insanlar böyle sihirli bir takım çözümlerin peşine gidiyorlar. Bir takım olağanüstü şeylerin peşine düşüyorlar, hatta bazen günümüzde internet dünyasını da hesaba kattığımız zaman Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmamış bir takım ilaçlar rağbet görüyor.

Bu ilaçları kullanan insanların daha sonra zarar gördüğü olaylara çok yakından şahit oluyoruz. Bu tür şeylere itibar etmeksizin yapılması gereken en kolay yol, beslenme konusunda çok basit kurallara uymak durumundayız. Düzenli beslenme dediğimiz zaman eskiden yetersiz beslenmeden bahsediyorduk. Günümüzde fazla beslenme sorunu ile karşı karşıyayız. Bir kere çok basit kural var. Mutlaka porsiyonları küçük tutmak, yemekteki miktarı azaltmak. Sofradaki çeşit sayısını azaltırsak daha az yeme ihtiyacı hissederiz. Çeşit sayısı arttıkça daha fazla kalori alma durumunda kalıyoruz. Bu, farkında olmadığımız bir tuzaktır. Dolayısıyla çeşit sayısını azaltmak gerekiyor. Her öğünde mutlaka bir sebze ya da dengeli beslenmenin bir gereği olarak, süt ürünleri tüketilmesi lazım" diye konuştu.

Toplum olarak ekmeğin çok tüketildiği belirten Prof. Dr. Hulusi Atmaca, "Ekmek tüketimini azaltarak, mutlaka kepekli veya buğday ekmeğine geçilmesi gerekiyor. Bu çok önemli bir konudur. Her öğünde bir dilim ekmek daha az yersek, bu 5 yılda en az 10 kilo yapar. Demek ki ekmeği azaltmak ve kullanacağımız ekmeği tam buğday ya da kepek ekmeği olarak tüketmek, 'damlaya damlaya göl olur' gibi yıllar içerisinde bizim birçok kilo vermemizi sağlayacak" şeklinde konuştu.

Basit karbonhidrat ve işlemiş gıdalardan mümkün olduğu kadar uzak kalınması gerektiğine işaret eden Hulusi Atmaca, "Endüstri bizi daha fazla şekerli gıdaya, daha fazla yağlı beslenmeye ve daha fazla tuzlu beslenmeye zorluyor. Bildiğimiz beyaz şekerin girdiği her türlü gıdadan çikolatasından tutun tatlısına kadar, beyaz şeker nereye girdiyse oradan uzak kalmak gerekiyor" ifadelerini kullandı.

Her gün yarım saat ila 1 saat arasında düzenli yürüyüş yapılması gerektiğini vurgulayan Atmaca, "Ayda yarım kilo verdiğinizi düşünün. Dolayısıyla sabırlı ve devamlı olmak gerekiyor. Ama eğer kısa süre içerisinde birden kilolarımızdan kurtarmak istiyor isek, o zaman başarısız oluruz. Bu doğru bir şey değil. Çok kişi bu hataya düşüyor" açıklamasında bulundu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER