banner1028

Türkiyenin En Büyük Üç Panayırından Biri Olan Dev Etkinlikle İlgili Karar Verildi

Tarihi Karadede Panayırının bu yılda Koronavirüs salgını ve buna bağlı ortaya çıkan delta mutasyonu riski nedeniyle yapılmayacağı açıklandı.

Türkiyenin En Büyük Üç Panayırından Biri Olan Dev Etkinlikle İlgili Karar Verildi

300 yıllık geçmişi ve katılımcı sayısı ile Türkiye’nin en büyük üç panayırından biri olan Samsun’un, Bafra ilçesine bağlı Gökçeağaç Mahallesinde her yıl Ağustos ayı sonunda kurulan Tarihi Karadede Panayırı geçen yıl ağır pandemi koşulları nedeniyle yapılmamıştı. Ünlü sanatçılarında konserler verdiği panayırın bu yıl yapılıp yapılmayacağı merak konusuydu.

MUTASYON RİSK OLUŞTURUYOR

Tarihi Karadede Panayırının bu yılda Koronavirüs salgını ve buna bağlı ortaya çıkan delta mutasyonu riski nedeniyle yapılmayacağı açıklandı.

BAŞKAN TURGUT DEMİR; RİSK DEVAM EDERKEN 50 BİN KİŞİYİ BİR ARAYA TOPLAYAMAYIZ

GÖKDER yönetim kurulu ve Karadede Panayırı düzenleme kurulu başkanı Turgut Demir:” Her ne kadar toplumda koronavirüs salgını azalmış gibi bir algı varsa da ülkemizde yaz başında dört binlere düşen günlük vaka sayısı tekrar yedi binlerin üzerine çıkmış durumda. Ayrıca virüsün çok daha tehlikeli şekli olan delta mutasyonu ise hızla yayılım göstermekte ve maalesef bu mutasyona bölgemizde de rastlanılmakta. Kurban Bayramı ile birlikte yaşanacak hareketlilik sonrasında Ağustos ayı sonunda salgın riskinin artacağı açık ve nettir. Küçük çaplı etkinliklere izin verilmiş olsa da Karadede Panayırı gibi büyük organizasyonlar salgınla mücadeleyi sekteye uğratacak telafisi zor durumlara yol açabilir. Risk devam ederken elli bin kişiyi bir araya getirmek doğru değil, bu nedenle bu yıl da Tarihi Karadede Panayırı düzenlenmeyecek. “dedi

HİÇBİR ORGANİZASYON BİR VATANDAŞIMIZIN HAYATINDAN DAHA DEĞERLİ DEĞİLDİR

Başkan Turgut Demir :”Organizasyon için tüm hazırlıklarımızı yaparak panayırın yetişebileceği minimum süreye kadar bekleyip gidişatı paydaşlarımız ile değerlendirdik ve salgının halen ciddi riskler barındırdığı görüldü. Hiçbir etkinlik bir vatandaşımızın hayatından daha değerli değildir. Böyle büyük çaplı bir organizasyon sonunda bölgemizde yaşanacak vaka artışının vicdani sorumluluğunu taşıyamayacağımız gibi sağlık emekçilerimizin salgınla mücadelesinin zarar görmesine de razı olamayız işte tüm bu nedenlerle Tarihi Karadede Panayırının yapılmaması yönünde karar alındı. Bu kararı vatandaşlarımızın da anlayışla karşılayacağını umuyor, sağlıklı günlerde kol kola halaylar çekeceğimiz panayırlarda buluşacağımızın sözünü veriyoruz. “ dedi.

Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER