banner1014

Meral Akşener Samsun'dan Seslendi

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin Samsun 3. Olağan İl Kongresi'nde açıklamalarda bulundu.

Meral Akşener Samsun'dan Seslendi

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin Samsun 3. Olağan İl Kongresi'nde açıklamalarda bulundu.

İYİ Parti Genel Merkezi’nden yapılan açıklamada; “Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener Samsun’un Çarşamba, Vezirköprü, İlkadım, Bafra ve Atakum ilçelerini ziyaret etti.

İki gün boyunca Samsun’un ilçelerinde vatandaşın sorunlarını dinleyen Genel Başkanımız ilk olarak Samsun’un Çarşamba ilçesinde vatandaşla bir araya geldi.

Çarşamba ilçesinde bir telefoncu dükkânını ziyaret eden Genel Başkanımıza esnaf; yüksek vergilerden, neredeyse 4 katına çıkan elektrik faturalarından, Bağ-Kur primlerinden ve her ay gelen zamlardan şikâyet ederken sadece kurbandan kurbana et alabildiklerini söyledi.

Çarşamba’da Genel Başkanımızın yanına elektrik faturasıyla gelen bir vatandaş ise faturasını ödeyemediğini ifade etti.

Samsun ziyaretine ikinci günde Havza ilçesinde devam eden Genel Başkanımız, vatandaşların sorunlarını dinlemeye devam etti.

Okulların açılması sebebiyle okul masraflarına yetişemeyen 3 çocuk sahibi bir vatandaş; ‘’Servis parası 3 kilometrede 300 lira olmuş. 35 yaşındayım. İşsizim. Hamallık yaparak geçinmeye çalışıyorum. Huzurumuz yok. Stresten ellerimiz titriyor. Öğretmenler ek ders kitapları istiyor. Bir kitap olmuş 100 lira. 3 çocuğum var. Ders başı hesaplarsanız 2 bin lirayı geçiyor. Eğitim sistemimiz de artık ticarethanelere dönmüş. İstedikleri ek kaynak kitaplarını sınıftan 5 kişi alıyor. Geri kalan 25 kişi alamıyor.’’ dedi.

Üniversite öğrencisi bir genç ise kendisine yurt çıkmadığını söylerken; ‘’Kredi yazıyoruz, burs istiyoruz. 14 bin lira kredi veriyor. Bir de geri ödeyeceğim. Ben nasıl ödeyim bunu?’’ dedi.

Emekli bir vatandaş ise 700 bin lira borcu olduğunu söylerken; ‘’Hayvancılık yapıyoruz, hayvanı satmaya yer yok. Ayçiçeğini teslim ettik fiyat açıklanmadı. Bizim haklarımızı verin artık. Ben bıktım. Bir oğlum var. Üniversitede okuttum, iş bulamadım. Sadece ben değilim. Benim gibi birçok insan var. Öncelik besicilere, köylülere verilmelidir. Üretim olmadan hiçbir şey olmaz. Her ne olursa olsun besiciyi ayakta tutalım. Bir çuval yem 200 lira. Bir çuval arpa 2 bin 500 lira. Buğdayımız da 2 bin 300 lira. Böyle bir adalet, böyle bir kanun var mı?’’ diye konuştu.

Yaşlı bir kadın ise Genel Başkanımıza; “Biz padişah seçmedik. Biz Türkiye Cumhuriyeti’ne Cumhurbaşkanı seçtik. Bize verdiği vaatleri tutmadı. Bizi kurtar. Krediler belimizi büktü.” diyerek dert yandı.

Vezirköprü ilçesini ziyaret eden Genel Başkanımız genciyle, yaşlısıyla toprağını korumak için mücadele eden Vezirköprülü kadınları dinledi.

İlkadım ilçesinde esnaf ziyaretine devam eden Genel Başkanımıza hediyelik eşya satan esnaf; “6 aydır sadece dükkân kirasını çıkarmak için çalışıyorum. Kapatıp gideceğim. Ama 43 yaşındayım, çocuğum var kapatamıyorum. Asgari ücreti bırakın kendi cebime 100 lira almadan eve dönüyorum. Ekonomik durum eve yansıyor, mutsuz oluyorsun. İki yaşında çocuğum var. Onun ihtiyaçlarını nasıl karşılayacağımızı düşünüyoruz. Cumhurbaşkanımız kredi verdi sağ olsun. Ama ben ödeyeceğim onu yine. Kiraya %15 zam geldi, 5 bin 777 lira oldu ve ben daha siftah yapmadım. Eskiden hastanede taşeron firmada çalışıyordum, ayrıldım. Herkes ‘başörtüsü’ dedi. ‘AKP’ dedi. Torpilim yoksa aç mı kalayım? diyerek isyan etti.

Bir kuruyemiş dükkânında esnaf ziyaretine devam eden Genel Başkanımıza kuruyemişçi esnaf; ‘’Asgari ücretli birinin kuruyemiş yemesi mümkün değil. Ailemin yardımıyla geçinebiliyorum. Eşim okul öncesi öğretmeni. 7 senedir atama bekliyor. Sizden isteğimiz 3600 ek gösterge verilmesi ve asgari ücretten vergi alınmaması. Asgari ücretle çalışanların ev, araba alması tamamen hayal.” diye konuştu.

Genel Başkanımız daha sonra İlkadım Belediye Başkanımız sayın Necattin Demirtaş’ı makamında ziyaret ederek çalışmaları hakkında bilgi aldı.

Samsun’un Bafra ilçesinde esnaf ziyaretine devam eden Genel Başkanımıza çocuk kıyafeti satan mağaza sahipleri pandemi yüzünden her şeyin kötüye gittiğini, 3 sattığının yerine ancak 1 koyabildiklerini söylerken bir başka vatandaş; ‘’Esnaf aç, çiftçi aç. Halk zaten aç, Türkiye aç.” diye konuştu.

Genel Başkanımız sonrasında Atakum Belediye Başkanımız sayın Cemil Deveci’yi makamında ziyaret ederek çalışmaları hakkında bilgi aldı” ifadeleri kullanıldı.

İYİ Parti Samsun İl Kongresinde 651 delegenin oy kullandı, mevcut İl Başkanı Hasan Aksoy 419 oy alarak yeniden başkan seçildi. Önder Fatih Şenol ise 194 oy aldı. 2 oy geçersiz sayıldı. 

Haber Merkezi

Güncelleme Tarihi: 29 Ocak 2023, 11:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER