banner1047

banner1046

banner1014

Büyükşehir Bafra’nın Hayalini Gerçekleştirdi

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından son 4,5 yılda Bafra ilçesinde yapılan yol, su ve altyapı yatırımları düzenlenen törenle hizmete alındı.

GÜNDEM 03.12.2023, 12:37 03.12.2023, 12:41 H. Eren
Büyükşehir Bafra’nın Hayalini Gerçekleştirdi
banner1067

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından son 4,5 yılda Bafra ilçesinde yapılan yol, su ve altyapı yatırımları düzenlenen törenle hizmete alındı. Törende konuşan Eski Ticaret Bakanı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı, AK Parti Samsun Milletvekili Mehmet Muş, “Toplamda sadece Bafra ilçemize yapılan yatırım 1 milyar 165 milyon lira. Dolayısıyla büyük bir rakam, önemli bir yatırımı gerçekleştirmiş Büyükşehir Belediyemiz“ dedi. Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir ise “Yatay kalkınmayı Türkiye’de en iyi sağlayan il Samsun olmak zorunda. Böyle bir inançla, böyle bir vizyonla geleceğe doğru yürüyoruz” diye konuştu.

banner1028

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından kentin dört bir yanında önemli çalışmalar hayata geçirilirken Bafra ilçesinde de son 4,5 yılda dev bütçeli su, yol ve altyapı projeleri gerçekleştirildi. Büyükşehir Belediyesi tarafından ‘Bafra İlçesine 19 Mayıs Barajı’ndan Su Temin Projesi, Yol, Su ve Altyapı Yatırımları Hizmete Alma Töreni’ düzenlendi.
Bafra Kent Meydanı’nda düzenlenen törene Samsun Valisi Orhan Tavlı, Eski Ticaret Bakanı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı, AK Parti Samsun Milletvekili Mehmet Muş, AK Parti Samsun Milletvekili Orhan Kırcalı, AK Parti Samsun Milletvekili Ersan Aksu, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Bafra İlçe Kaymakamı Cevdet Ertürkmen, Bafra Belediye Başkanı Hamit Kılıç, Samsun Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Mahmut Aydın, AK Parti İl Başkanı Mehmet Köse, Büyükşehir Belediyesi bürokratları, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

‘SU DEMEK SAĞLIK DEMEK’
Samsun Valisi Orhan Tavlı, törendeki konuşmasında Bafra’nın tarihi, turizmi, tarımı, doğal güzellikleri ile kentin gözde bir ilçesi olduğunu belirterek “Su hayattır, su medeniyettir, su aynı zamanda sağlıktır. Yapılan altyapı yatırım ile sadece su getirilmiyor. Baframıza ve diğer ilçelerimize sağlıklı su getiriliyor. Bu suyun faydasını bir sene içerisinde göreceksiniz. Tarımdan, turizme, eğitimden sağlığa, altyapıdan üstyapıya yapılan tüm yatırımlarda Sayın Cumhurbaşkanımızın himayelerinde Samsunumuza destek olan çok kıymetli bakanlarımıza, milletvekillerimize şükranlarımı ve teşekkürlerimizi ifade istiyorum” diye konuştu.

‘7 BİN KİLOMETRELİK YOL AĞINI DA BÜYÜKŞEHİR YAPACAK’
Programda konuşma yapan Eski Ticaret Bakanı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı, AK Parti Samsun Milletvekili Mehmet Muş, “Büyük bir yatırım yapılmış oldu. Büyükşehir Belediyemiz Bafra’ya toplam 377 milyon liralık yol yatırımı yapmış. Ayrıca su, kanalizasyon suyun buraya getirilmesi, altyapı ile alakalı da yaklaşık 788 milyon liralık yatırım yapmış. Toplamda sadece Bafra ilçemize yapılan yatırım 1 milyar 165 milyon lira. Dolayısıyla büyük bir rakam önemli bir yatırımı gerçekleştirmiş Büyükşehir Belediyemiz. Büyükşehir Belediyesi özellikle su noktasında hemen hemen büyük oranda işi bitirmiş durumda. Küçük eksikler var onları da inşallah önümüzdeki dönem bitireceğiz. Büyükşehir’in sorumluluğunda olan ana arterlerle alakalı yollar bitti. Orada da bir eksik kalmadı” diyerek sözlerine şöyle devam etti:

‘İLK OLACAK’
“Samsun’da yaptığımız değerlendirmelerde, görüşmelerde vatandaşlarımızın belediyelerden talebi yol. Yoldan kastı ara yollar. Yani ilçe belediyelerinin sorumluluğunda olan yollar. Takriben 7 bin kilometrelik bir yol bu. Dolayısıyla bunlar ilçe belediyelerinin sorumluluğunda olan ama ilçe belediyelerinin mali kaynaklarının yetersizliğinden dolayı yapamadığı yollar. Büyükşehir’in sorumluluğunda olmayan alanlar. Şimdi yolda gelirken onu konuştuk önümüzdeki dönem Büyükşehir Belediye Başkanımız bu 7 bin kilometrelik yolun tamamını bitirmeyi bana söz verdi. Bende buradan açıklayayım. Bunu yapıyorken burada ciddi bir hasır demire ihtiyacı oluyor. Şimdi bir hasır demir fabrikası da kuruyorlar. İki ay içerisinde tamamlanıyor. O da açılacak. Dolayısıyla bunlarla beraber yeni dönemin hazırlıklarını aslında bir anlamda yapmış oluyoruz. Yine aynı şekilde asfalt yapımı içinde bir BSK tesisi de son aşamaya geldi. O tesiste 1 Mart itibariyle bitmiş olur. Benim bildiğim kadarıyla sorumluluğu alıp ‘Bunları yapacağım’ diyen Samsun Büyükşehir Belediyesi ilk olacak, bütün bu yükü omuzlarına alacak. Büyükşehir Belediye Başkanımıza bu hizmetleri için tekrar teşekkür ediyorum.”

‘HAYALDİ GERÇEK OLDU’
Hizmete alınan yatırımlarının ilçe için önemini anlatan AK Parti Samsun Milletvekili Orhan Kırcalı, “Hayaldi gerçek oldu. Gerçekten bir Bafralı kardeşiniz olarak bugün biz çok mutluyuz. Bafralı hemşehrilerimiz için özel bir günü hep birlikte yaşıyoruz. Biz hep 19 Mayıs Barajı’ndan gelecek suyun hayalini kurduk. Bu gün bu hayali gerçekleştirdik. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında bu hayaller hem yerelde hem genel siyasette gerçekleştiriliyor. Biz hizmet belediyeciliğini gerçekleştiriyoruz. Bugün hizmet belediyeciliğinin en güzel örneklerinden bir tanesini Bafra’da yaşıyoruz” diye konuştu.

‘NEBİYAN SUYU ARTIK ÇEŞMELERDEN AKACAK’

Suyun hayat, medeniyet anlamına geldiğini belirten AK Parti Samsun Milletvekili Ersan Aksu, ise “Nebiyan suyu bölgenin en meşhur suyudur. Şimdi artık Nebiyan suyunu artık Bafra’nın merkezinde evlerimizde kullanacağız. Yaklaşık 400 bin nüfusa hitap eden bir içme suyu hattı yapıldı. Yağmur suyu ile ilgili sorun yapılan çalışma ile bertaraf edildi. Büyükşehir Belediyemiz tarafından sadece Baframız’da değil 17 ilçemizde güzel çalışmalar gerçekleştiriliyor. 2004’de başlayan AK Parti belediyeciliği 2024 yılında 20 yılını tamamlayacak” diye konuştu.

‘YAPILAN HER YATIRIM BÜTÜN BÖLGEYİ İLGİLENDİRİYOR’
Programda konuşma yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Bu ülkenin acelesi var. Bölgenin merkezi olan Samsun’un acelesi var. Her geçen gün çok kıymetli. Bafra’nın, Bafralı hemşehrilerimizin acelesi var. Görüyorsunuz değil mi Filistin’i, tarihte görülmemiş bir vahşet sergileniyor. Bu vahşetin karşısında en ön sırada duracak olan Türkiye Cumhuriyeti’dir. Karadeniz Bölgesi’nin merkezi olan Samsun’un yaktığı ışık ve gayretle beraber bütün bölge geleceğe doğru yürüyecek. Burada yapılan her bir yatırım bütün bölgeyi ilgilendiriyor. Türkiye’nin geleceğinde müthiş bir etki alanı yaratıyor. Göreve geldiğimizde dedik ki ‘Vatandaşlarımızın yol ve su ile ilgili yaşadıkları bu çileleri bitirelim’. Elhamdülillah kırsal altyapıyı bitiriyoruz. Bafra’da memba kalitesinde suyun musluklardan akmasını Rabbim bize nasip etti. Yaptığımız çalışmalarla artık Baframızda yağışlarda yağmur suyu birikmeyecek. Bu çalışmalar normalde 4,5,6 yılda zor yapılacak olan çalışmalar aslında. Kendi yöntemlerimizle kısa zamanda, kaliteli yapıyoruz 1 kere yapıyoruz” diyerek sözlerine şöyle devam etti:

‘ALTYAPI YAKIN GELECEKTE BİTECEK’
“Özellikle altyapı yakın gelecekte Samsun’da bitecek. Bütün kanalizasyon altyapısı da mahallelerde dahil tamamı da önümüzdeki dönem o da bitecek. ‘Yatay kalkınmayı’ Türkiye’de en iyi sağlayan il Samsun olmak zorunda. Böyle bir inançla, böyle bir vizyonla geleceğe doğru yürüyoruz. Şunu unutmayalım siyaset hizmet yeridir. Siyasetin çok önemli olan bir noktası daha var. İmkan ve kabiliyetleri vizyoner bir şekilde şehrin ve ülkenin geleceğine kanalize etme mekanizmasıdır. Dava aşkı ile hizmet aşkı ile buna yönelmezsiniz yapamazsınız. Türkiye emin adımlarla geleceğe yürüyor.”


‘SU DEMEK ‘AB-I HAYAT’ DEMEK’
AK Parti İl Başkanı Mehmet Köse, Büyükşehir Belediyesi tarafından ilçede önemli yatırımların hayata geçirildiğini belirterek “Su demek ‘Ab-ı hayat’ demek. Su demek esasen rahmet demek. Su demek bereket demek, hayatiyet demek. Bafra’ya bu eseri kazandırdığı için Başta Büyükşehir Belediye Başkanımız ve ekibine teşekkür ediyorum. AK Parti belediyeciliğinin farkını burada bir kere daha yaşıyoruz. AK Parti demek ak belediyecilik demek” şeklinde konuştu.

‘SUYUN NE KADAR ÖNEMLİ OLDUĞUNU BİR KERE DAHA GÖSTERDİ’
Bafra Kaymakamı Cevdet Ertürkmen, ise şunları söyledi: “Yaşam kaynağı suyun sağlıklı şekilde güzide ilçemize gelmesinin gururunu yaşıyoruz. Küresel ısırma nedeniyle iklim değişikliği suyun ne kadar önemli olduğunu bir kez daha ortaya koydu. Suyu depolamak ve kontrol altında tutmanın yanında sağlıklı koşullar içinde insanlara ulaştırılması da büyük önem arz ediyor. Bu yatırımda biz bunu görüyoruz. Modern teknikler kullanılarak Bafra’ya bu hizmet sunuluyor. Emeği geçenlere bir kere daha teşekkür etmek istiyorum.”

‘BAFRA İÇİN ÇOK ÖNEMLİ BİR GÜN’
Bafra Belediye Başkanı Hamit Kılıç ise konuşmasında Bafra için çok önemli bir günün yaşandığını belirterek “Bugün gerçekten bizim için çok çok önemli bir gün. Zaman zaman hafta sonları Nebiyan’ın eteklerine çıkıp oradan bidonlarımıza doldurup getirip ‘Nebiyan suyunu içiyoruz’ dediğimiz suyu aslında şu anda çok teknik ve profesyonel bir arıtmadan geçirerek bugün çeşmelerimize getrdik. İsale hatları yapıldı, baraj yapıldı buraya kadar su geldi. Su borularının, hatların tamamı değişiyor. Yağmur suyu ile ilgili çok ciddi çalışmalar yapıldı. Yağmur suyu birikintilerinin oluşmasıyla ilgili sorun çözüldü. Bütün çalışmalar Büyükşehir Belediye Başkanımızın iradesiyle yapılıyor. Bu konuda sayın başkanımıza çok çok teşekkür ediyorum. Bafra gerçekten Büyükşehir’den çok ciddi bir yatırım aldı.”

SASKİ’DEN BÜYÜK YATIRIM

Yapılan çalışmalarla ilgili bilgi veren SASKİ Genel Müdürü Bahattin Yanık, “19 Mayıs Barajı’ndan alınan ham suyun dünya standartlarında arıtılarak isale hatları vasıtası ile 19 Mayıs ilçemize iletildikten yaklaşık 4 hafta sonra Bafra ilçemize de ulaştırmış bulunuyoruz. Bu proje ile Samsun’un en büyük ilçelerinden Baframızın uzun vadede içme suyu ihtiyacı kesintisiz ve güvenli bir şekilde karşılanmış olacaktır. Projenin devamında 19 Mayıs ve Bafra ilçelerinde olduğu gibi içme suyu ihtiyacı yer altı suyu kaynaklarından karşılanan Alaçam ve Yakakent ilçelerine de 19 Mayıs Baraj suyunu ulaştırmak üzere inşaat çalışmalarına başladık. Proje bileşenlerinden 100 bin metreküp gün kapasiteli İçme Suyu Arıtma Tesisi’nin bu günkü değerle yatırım bedeli 650 milyon TL mertebesindedir. Değişik çaplarda çelik ve duktil borulardan oluşan 48 kilometre uzunluğundaki isale hattının ise yatırım tutarı yaklaşık 437 milyon TL olarak hesaplanmıştır. Bunlara ilave olarak Bafra ilçe merkezinde içme suyu kanalizasyon, yağmur suyu yatırımlarına ağırlık verdik. Bu yatırımlar neticesinde kayıp-kaçak oranı azaldı. İçme suyu arıza miktarımız düştü. Diğer taraftan en küçük bir yağmurda oluşan su baskınlarının büyük ölçüde önüne geçilmiş durumda devam etmekte olan Yağmur Suyu Keson Terfi Merkezi’nin tamamlanması ile de Bafra ilçe merkezimizde inşallah yağmur suyu ile ilgili problem bundan sonra yaşanmayacaktır. Diğer taraftan Bafra Hacıoğlu İçme Suyu Arıtma Tesisi’ni tamamlayarak işletmeye aldık. Bu sayede söz konusu tesisle 26 kırsal mahallemize içme suyu temin ettik. Bafra genelinde 89 mahallemizin içme suyu problemini ortadan kaldırdık” diye konuştu.

Konuşmaların ardından protokol üyelerinin sahnede hazırlanan stanttaki butonlara basmasıyla yapılan yatırımlar hizmete alındı.

DEV BÜTÇELİ YATIRIMLAR YAPILDI

Yol Yapım, Bakım ve Onarım Dairesi Başkanlığı ekiplerince son 4,5 yılda Bafra’da 379 bin metre sathi kaplama, 60 bin metre beton yol ve 4 bin metre sıcak asfalt olmak üzere 443 bin metre yol çalışması gerçekleştirildi. YİKOB desteğiyle organize sanayi bölgesinin 5,5 km’lik yolu çift donatılı beton yapıldı. 178 bin metre yol genişletme çalışması yapılarak vatandaşlara geniş, konforlu, güvenli ve ömürlük yollar inşa edildi.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (SASKİ) tarafından ilçede 89 mahallenin içme suyu problemi ortadan kaldırıldı. 237 bin metre içme suyu hattı döşendi. 3 sondaj kuyusu, 15 içme suyu deposu, 3 terfi merkezi inşa edildi. Hacıoğlu İçme Suyu Arıtma Tesisi ilçeye kazandırıldı.

19 Mayıs Barajı İçme Suyu Arıtma Tesisi ve İshale Hattı tamamlanarak 19 Mayıs ve Bafra’nın su problemi çözüldü. Alaçam ve Yakakent’in su sorununu da çözecek aynı zamanda büyük elektrik tasarrufu sağlayacak projeyle toplamda 400 bin kişinin içme suyu ihtiyacı karşılanacak.

Bafra’ya ayrıca 25 bin metre kanalizasyon hattı, 19 bin metre yağmur suyu hattı döşendi.

Ayrıca Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı tarafından yapılan çalışma ile 4,5 yılda Bafra’da yaklaşık 6 bin çiftçiye 13 bin dekar alanda, 5 bin 625 meyve fidanı, 221 bin 500 çilek fidesi, 13 bin adet tıbbi bitki,  43 ton yem bitkisi tohumu, 1.600 ton organik gübre ve çeşitli tarımsal malzeme desteği verildi.


 

Kaynak: Haber Merkezi
banner1045
Yorumlar (0)
banner1052
banner1068
17
az bulutlu
banner1060
Namaz Vakti 01 Mart 2024
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 27 72
2. Fenerbahçe 27 70
3. Trabzonspor 27 46
4. Beşiktaş 27 46
5. Kasımpasa 27 39
6. Sivasspor 27 37
7. Başakşehir 27 36
8. Rizespor 27 36
9. Antalyaspor 27 35
10. Kayserispor 27 35
11. Samsunspor 27 33
12. A.Demirspor 27 32
13. Alanyaspor 27 30
14. Karagümrük 27 29
15. Ankaragücü 27 29
16. Hatayspor 27 29
17. Konyaspor 27 28
18. Gaziantep FK 27 28
19. Pendikspor 27 26
20. İstanbulspor 27 12
Takımlar O P
1. Eyüpspor 24 58
2. Göztepe 24 49
3. Kocaelispor 24 44
4. Bodrumspor 24 42
5. Sakaryaspor 24 40
6. Boluspor 24 39
7. Bandırmaspor 24 39
8. Ahlatçı Çorum FK 24 38
9. Gençlerbirliği 24 33
10. Erzurumspor 24 30
11. Keçiörengücü 24 30
12. Manisa FK 24 28
13. Ümraniye 24 27
14. Şanlıurfaspor 24 23
15. Tuzlaspor 24 23
16. Adanaspor 24 23
17. Altay 24 15
18. Giresunspor 24 7
Takımlar O P
1. Liverpool 26 60
2. M.City 26 59
3. Arsenal 26 58
4. Aston Villa 26 52
5. Tottenham 25 47
6. M. United 26 44
7. Brighton 26 39
8. West Ham United 26 39
9. Wolves 26 38
10. Newcastle 26 37
11. Chelsea 25 35
12. Fulham 26 32
13. Crystal Palace 26 28
14. Bournemouth 25 28
15. Everton 26 25
16. Brentford 26 25
17. Nottingham Forest 26 24
18. Luton Town 25 20
19. Burnley 26 13
20. Sheffield United 26 13
Takımlar O P
1. Real Madrid 26 65
2. Girona 26 59
3. Barcelona 26 57
4. Atletico Madrid 26 52
5. Athletic Bilbao 26 49
6. Real Betis 26 42
7. Real Sociedad 26 40
8. Las Palmas 26 36
9. Valencia 25 36
10. Getafe 26 34
11. Osasuna 26 33
12. Deportivo Alaves 26 29
13. Villarreal 26 29
14. Rayo Vallecano 26 25
15. Sevilla 26 24
16. Mallorca 26 24
17. Celta Vigo 26 21
18. Cadiz 26 18
19. Granada 25 14
20. Almeria 26 9