banner1020
banner978

Tarım, Gıda Ve Hayvancılık Bakanı Eker Bitlis’te

Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, bazı gezi ve incelemelerde bulunmak üzere bugün akşam saatlerinde Bitlis’e geldi.Muş’tan karayolu ile Bitlis’e gelen Bakan Eker ilk olarak Bitlis Belediyesi’ni ziyaret etti. Belediye Başkanı...

Tarım, Gıda Ve Hayvancılık Bakanı Eker Bitlis’te
Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, bazı gezi ve incelemelerde bulunmak üzere bugün akşam saatlerinde Bitlis’e geldi.

Muş’tan karayolu ile Bitlis’e gelen Bakan Eker ilk olarak Bitlis Belediyesi’ni ziyaret etti. Belediye Başkanı Fehmi Alaydın’dan bilgiler alan Eker, daha sonra Valiliği ziyaret etti. Valilik ziyaretinde kendisini Vali Veysel Yurdakul başta olmak vali yardımcıları, emniyet müdürü, alay komutanı ve kurum amirleri karşıladı. Gazetecilere gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan Bakan Eker, ilk olarak Bitlis ziyaretini değerlendirdi. Eker, “Bitlis’in özelliklerini ve güzelliklerini değerlendirmek için burada bulunuyoruz. Ayrıca ilimizin kalkınmasını daha ileri bir noktaya taşımak için buralarda olmaya devam edeceğiz. Yapacağımız toplantılarımızda sektör paydaşlarımızla, meslek gruplarımızla, valimizle, belediye başkanımızla görüş alışverişinde bulunacağız” diye konuştu.

“ÇÖZÜM SÜRECİ BAŞARILI OLDUĞUNDA BU BÖLGELERİMİZDE İKİ KAT DAHA FAZLA HAYVAN YETİŞTİREBİLECEĞİZ”

Çözüm sürecinin özellikle hayvancılık açısından çok önemli olduğuna değinen Eker, “Bu bölge öteden beri özellikle Bitlis gibi tarım arazisi çok fazla olmayan hayvancılık imkanı olan bir bölgedir. Yaylaların ve meraların daha iyi kullanılması hayvancılık için yeni bir imkan yeni bir fırsattır. Dolayısıyla bu bölgenin kalkınması huzur ve güven ortamı ile birlikte hem Bitlis dışındaki vatandaşlarımızın dönüp hayvancılıkla ilgili yatırım yapması hemde mevcut mera ve yaylarımızdan daha fazla istifade etmeliyiz. Bitlis’inde içinde yer aldığı 15 tane Doğu ve Güney Doğu Anadolu Bölgesindeki iller Türkiye’nin toplam mera alanının yüzde 41’ine sahiptir. Buna karşın bu illerimizde 18 milyon tane küçükbaş hayvan bulunmaktır. Bizim yaptığımız çalışmalar bizlere şunu gösterdi. Eğer çözüm süreci başarıya ulaştığında bu meraların ıslah edilmesiyle birlikte 18 milyon değil de 36 milyon küçükbaş hayvan besleyebilecek kapasiteye ulaşacaktır. İşte o zaman buranın kalkınmasında ve hayvancılık gelirlerinin artmasında büyük bir imkana kavuşmuş oluruz” şeklinde konuştu.

“EKMEK İSRAFINA DUR DEMEMİZ LAZIM”

Bakan Eker, Başbakan Recep Tayip Erdoğan ile görüşmeleri ve iştiraki ile bir kampanya başlattıklarını ifade ederek, “Bu kampanyayı tüm Bakanlıklarımız, Valiliklerimiz, Belediye ve diğer kurumlarımız ekmek israfı konusunda partnerimiz ve paydaşlarımızdır. Bu başlattığımız proje millete ait bir projedir. Kültüründe israfın haram olduğu dini değerlerinde israfın yasaklandığı bir ülkede yaşıyoruz ama bizim ülkemizde her sene 1,5 milyar Türk Lirası değerinde ekmek israf ediliyor. Bu rakam ve israf kabul edilebilecek bir şey değildir. Bu parayla yüzlerce kilometre duble yol, yüzlerce hastane, yüzlerde okul, on binlerce öğrenciye bursa sağlanabilir” dedi.

“HALK SAĞLIĞINI TEHDİT EDEN ÜRÜNLERİ SATANLARI HALKA ŞİKAYET EDİYORUZ”

Bakan Mehdi Eker, zaten rutin bir şekilde devam eden gıda denetimlerini Ramazan ayında sıklaştırdıklarını ifade ederek, “Denetimlerimiz özellikle ciddi bir manada arttı. Geçen hafta içinde çeşitli ürünler halın sağlığına zarar verdiği düşünülen ve laboratuar bulgularından emin olunan 40’ın üzerinde firmaya cezalar veriliyor aslında bunlara verilecek en büyük ceza bunları halka şikayet etmektir. Denetimlerde normal rutin denetimlerimiz var ama ramazan ayında her sene fırsatçılara yönelik çeşitli gıda tüketim yerlerinde denetimlerimiz artmıştır” dedi.

Bakan Eker’e konuşmasından sonra Bitlis Valisi Beysel Yurdakul, Ahlat Bastonu hediye etti. Daha sonra basına kapalı olarak yapılacak olan AK Parti toplantısına katılacak olan Bakan Eker, ardından Arıcılık tesislerinde verilecek olan iftar yemeğine katılacak.

banner1005
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER