banner1014

Soydaşları, Katliamın 18’inci Yılında Srebrenista Şehitlerini Andı

Srebrenista katliamının 18’inci yılında hayatını kaybeden Müslüman Boşnaklar, Bayrampaşa’da soydaşları tarafından anıldı. Katliamı lanetleyen Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner, Balkan göçmenlerinin yoğun yaşadığı ilçeye...

Soydaşları, Katliamın 18’inci Yılında Srebrenista Şehitlerini Andı
Srebrenista katliamının 18’inci yılında hayatını kaybeden Müslüman Boşnaklar, Bayrampaşa’da soydaşları tarafından anıldı. Katliamı lanetleyen Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner, Balkan göçmenlerinin yoğun yaşadığı ilçeye katliamın unutulmaması için anıt yapacaklarını söyledi.

1995 yılında Sırp ordusu tarafından katledilen en az 8 bin 372 Müslüman Boşnak, katliamın 18’inci yılında İstanbul’da yaşayan soydaşları tarafından anıldı. Balkan göçmenlerinin yoğun yaşadığı Bayrampaşa Yıldırım Mahallesi’nde Teravih Namazı sonrası gerçekleştirilen anmada, katliamda ölenler için Kur’an-ı Kerim okundu. Kur’an-ı Kerim’in okunmasının ardından katliama tanık olanlar, yaşanan vahşeti anlattı.

Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner de, katliamı unutmadıklarını ve unutturmayacaklarını belirterek, “409 tane Müslüman Boşnak kardeşimizin DNA testleri yapıldıktan sonra bunların definleri yapıldı. Hollanda askerleri bunları Sırplara teslim ettiler. Birleşmiş Milletler’in görevi altındakiler oradaki esirleri korumak zorundadırlar. Onlar tuttular Boşnak kardeşlerimizin tamamını çoluk çocuk demeden Hollanda askerleri alıp Sırplara teslim ettiler. Onlar şehit oldu, onlar ölmedi” dedi.

BAYRAMPAŞA’YA KATLİAMIN SEMBOLÜ ANIT DİKİLECEK

Katliamın unutulmaması için ilçede bir anıt inşa edeceklerini ifade eden Başkan Aydıner, “Bu olayı unutturmamak üzere Bayrampaşa Belediye Başkanı olarak Bayrampaşa’da bir anıt yapma kararı aldık. Onunla ilgili bir proje çiziliyor. Sbrenista’yı her yıl anacağımız bir anıtı Bayrampaşa’da yapacağız” diye konuştu. Başkan Aydıner, Balkanların birçok noktasında Ramazan ayı boyunca iftar verdiklerini de sözlerine ekledi.

Yugoslavya göçmeni olduğunu belirten Yunus Sanar, “58 göçmeniyim. 5 yaşımdan beri buradayım. Gurur duyuyorum Bayramapaşalı olmaktan. Çok acı bir şey. Akrabamız yoktu. Ama hepsi Müslüman kardeşlerimizdi. Bir daha olmasın böyle şeyler, temennimiz bu. Avrupa’nın utanç duyası gereken bir şey. Bütün dünya göz yumduğunu gördü” dedi.

Behlül Erdem Moriç ise Türkiye’ye duyduğu sevgiyi dile getirerek, “46 senedir Bayrampaşa'da olduğunu belirterek, “Çok acı bir olay, soydaşlarımızdı. Onlar fırsat buldukları zaman bunu yaparlar. Türkiye çok mükemmel. Türkiye’de olmaktan çok mutluyum. Türkiye bir tane ve hep dua ediyorum” şeklinde konuştu.

MAHALLELİ AYNI SOFRADA BULUŞTU

Bayrampaşa Belediyesi, Ramazan ayı boyunca ilçede yaşayan vatandaşları aynı sofrada buluşturmaya devam ediyor. Kocatepe’de düzenlenen iftar yemeğinde aynı mahallede yaşayan komşular, sofralarını paylaşarak Ramazan’ın bereketini ve coşkusunu hep birlikte yaşadı. İftar öncesi gerçekleştirilen tasavvuf müziği ziyafeti vatandaşlardan yoğun ilgi gördü.

Vatandaşlarla birlikte aynı sofrayı paylaşan Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıener, “Bayrampaşalı dostlarımızla beraber olmak şereflerin en güzeli. Böyle bir şerefi bizlere bahşettiğiniz için sizlere en kalbi şükranlarımı arz ediyorum. Sizler hizmetin en iyisine layıksınız” şeklinde konuştu.

Komşularla birlikte aynı sofrayı paylaşmaktan dolayı mutluluk duyduklarını belirten vatandaşlar ise “Çok güzel gidiyor. Başkanımız davet etti, biz de buraya katıldık. Devamı gelsin istiyoruz” dedi.

Ezanın okunmasıyla vatandaşlar dua ederek, oruçlarını açtı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER