banner1020
banner978

Organlarıyla Umut Oldu.. Kaza Sonrası Hayatını Kaybeden Kişinin Organları Üç Kişiye Hayat Verecek

Afyonkarahisar’da geçirdiği kaza sonrası,yaralı olarak hastaneye kaldırılan ve bugün beyin ölümü gerçekleşen bir hastanın organları ailesi tarafından bağışlandı.Afyonkarahisar’da geçirdiği trafik kazası sonrası yaralı olarak kaldırıldığı...

Organlarıyla Umut Oldu.. Kaza Sonrası Hayatını Kaybeden Kişinin Organları Üç Kişiye Hayat Verecek
Afyonkarahisar’da geçirdiği kaza sonrası,yaralı olarak hastaneye kaldırılan ve bugün beyin ölümü gerçekleşen bir hastanın organları ailesi tarafından bağışlandı.

Afyonkarahisar’da geçirdiği trafik kazası sonrası yaralı olarak kaldırıldığı Afyonkarahisar Devlet Hastanesi’nde tedavisi devam eden bir kişinin bugün gerçekleşen beyin ölümünün ardından bağışlanan organları ile üç kişinin hayat bulacağı bildirildi. Karaciğeri ve iki böbreği ailesi tarafından bağışlandı.Ailenin isteği üzerine organları bağışlanan kişinin ismi açıklanmazken, hastane yönetiminden alınan bilgelere göre, organları bağışlanan donörün organlarının alınması için İstanbul’dan üç kişilik özel bir ekibin geldiği bildirildi. Yaklaşık üç saat sürmesi beklenen operasyonun ardından donörden alınacak karaciğeri İstanbul Pendik Marmara Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesinde acil karaciğer nakli bekleyen 24 yaşındaki bir hastaya nakledilmek üzere kara yoluyla önce Zafer Bölgesel Hava Limanını oradan ambulans uçak ile İstanbul Sabiha Gökçen Hava Limanına götürülmek üzere yola çıkacağı kaydedildi. Hareket edeceği bildirildi. Diğer yandan donörden alınacak olan böbreğin bir tanesi kara yoluyla Konya Necmettin Erbakan Hastanesi'nde nakil bekleyen hastaya nakil edileceği bildirildi. Sağ böbreğin ise Antalya Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde nakil bekleyen bir hastaya gönderileceği belirtildi.

"BİR AİLENİN DRAMINI ÜÇ AİLENİN DE MUTLULUĞUNU YAŞIYORUZ"

Gerçekleşen nakillerle ilgili olarak bilgiler veren Afyonkarahisar devlet hastanesi yöneticisi Hasan Aslan, Bu olayda bir ailenin dramının ve üç ailenin mutluluğunun aynı anda yaşandığını söyleyerek organ naklinin öneminin çok büyük olduğunu vurguladı. Türkiye de sadece böbrek bekleyen hasta sayısının 55bin olduğunu hatırlatan ASLAN ancak kadavradan organ bağış sayısının ise yıllık 300 civarında olduğunu kaydeden Aslan, şöyle konuştu, "Bu olay Afyonkarahisar Devlet Hastanesinde organ bağışının önemini gösteren bir olaydır.2011 yılında hastanemizde bir donörden organ bağışı olmuş,2012 yılında ise beş beyin ölümü gerçekleşen vaka olmasına rağmen hiç organ bağışı olmamıştı. Bugün gerçekleşen beyin ölümü vakası ise altıncı vaka bizim ölçeğimizde ki bir hastaneye göre yapılan organ bağışı aslında ekibimizin iyi çalıştığının bir göstergesidir. Tabi burada organları bağışlanan kişinin ailesinin tutumu da çok önemli ailemizin duyarlı davranışı ile Türkiye'nin üç farklı noktasında karaciğer İstanbul da 24 yaşındaki genç bir hastaya nasip olursa nakledilecek Konya da bir hastamız şuanda belirli bir hastamızın tespiti ise ulusal koordinasyon merkezi tarafından yapılmaya çalışıyor. Şuanda organların çıkarım işlemleri tamamlanmak üzere tamamlandığı üzere organlar hızlı bir şekilde hastalara ulaşacak.’’

Öte yandan, organları bağışlanan donör Afyonkarahisar-Gazlıgöl meydana gelen trafik kazasında ağır yaralı olarak Afyonkarahisar devlet hastanesine kaldırılmıştı.

banner1005
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER