banner1025
banner978

Organ Bağışı

Afyonkarahisar’da, geçirdiği kaza sonrası yaralı olarak hastaneye kaldırılan ve bugün beyin ölümü gerçekleşen bir hastanın organları ailesi tarafından bağışlandı.Afyonkarahisar’da geçirdiği trafik kazası sonrası kaldırıldığı...

Organ Bağışı
Afyonkarahisar’da, geçirdiği kaza sonrası yaralı olarak hastaneye kaldırılan ve bugün beyin ölümü gerçekleşen bir hastanın organları ailesi tarafından bağışlandı.

Afyonkarahisar’da geçirdiği trafik kazası sonrası kaldırıldığı Afyonkarahisar Devlet Hastanesi’nde tedavisi devam eden bir kişinin bugün gerçekleşen beyin ölümünün ardından bağışlanan organları ile üç kişinin hayat bulacağı bildirildi. Ailenin isteği üzerine organları bağışlanan kişinin ismi açıklanmazken, hastane yönetiminden alınan bilgelere göre, organları bağışlanan donörün organlarının alınması için İstanbul’dan üç kişilik özel bir ekibin geldiği bildirildi. Yaklaşık üç saat süren operasyonun ardından donörden alınan karaciğeri İstanbul Marmara Üniversitesi Pendik Araştırma ve Uygulama Hastanesinde acil karaciğer nakli bekleyen 24 yaşındaki bir hastaya nakledilmek üzere kara yoluyla önce Zafer Bölgesel Havalimanına oradan ambulans uçakla yola çıktı. Uçağın İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanına ineceği ve oradan karayolu ile hastaneye götürüleceği kaydedildi. Diğer yandan donörden alınan sol böbrek kara yoluyla Konya Necmettin Erbakan Hastanesi'ne, sağ böbrek nakledilmek üzere Antalya Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde nakil bekleyen bir hastaya gönderildi. Sağlık ekiplerinin zamanla yarıştığı organ nakli transferlerinde, çok sayıda ambulans ve sağlık çalışanı görev aldı.

BİR AİLENİN DRAMINI ÜÇ AİLENİN MUTLULUĞUNU YAŞIYORUZ

Afyonkarahisar Devlet Hastanesi yöneticisi Hasan Aslan, bu olayda bir ailenin dramının ve üç ailenin mutluluğunun aynı anda yaşandığını söyleyerek, organ naklinin öneminin çok büyük olduğunu vurguladı. Türkiye’de sadece böbrek bekleyen hasta sayısının 55 bin olduğunu hatırlatan Aslan, buna rağmen kadavradan organ bağış sayısının yıllık 300 civarında olduğunu kaydetti. Aslan, bu olayın önemli olduğunu anlatarak sözlerini şöyle sürdürdü: “2011 yılında hastanemizde bir donörden organ bağışı olurken, 2012 yılında beş beyin ölümü gerçekleşen vaka olmasına rağmen hiç organ bağışı olmamıştı. Bugün gerçekleşen beyin ölümü vakası altıncı vaka olacak. Bizim ölçeğimizdeki bir hastaneye göre yapılan organ bağışı aslında ekibimizin iyi çalıştığının bir göstergesidir. Tabi burada organları bağışlanan kişinin ailesinin tutumu da çok önemli. Karaciğer İstanbul’da 24 yaşındaki genç bir hastaya nasip olursa nakledilecek. Konya’da bir hastamız şuan belirli, bir hastamızın tespiti ise ulusal koordinasyon merkezi tarafından yapılacak."

banner1005
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner997

banner954