banner1020
banner978

Mısır’daki Katliamda Ölenler İçin Gıyabi Cenaze Namazı Kılındı

İzmir Sivil Toplum Kuruluşları Platformu (İSTOK) tarafından, geçtiğimiz günlerde Mısır’da yaşanan katliamda hayatını kaybedenler için gıyabi cenaze namazı kılınarak, Mısır’daki olaylar protesto edildi.İSTOK üyeleri, Mısır'daki...

Mısır’daki Katliamda Ölenler İçin Gıyabi Cenaze Namazı Kılındı
İzmir Sivil Toplum Kuruluşları Platformu (İSTOK) tarafından, geçtiğimiz günlerde Mısır’da yaşanan katliamda hayatını kaybedenler için gıyabi cenaze namazı kılınarak, Mısır’daki olaylar protesto edildi.

İSTOK üyeleri, Mısır'daki katliamı kınamak ve hayatını kaybedenler için gıyabi cenaze namazı kılmak için Konak Camiisi'nde toplandı. Öğle namazının ardından Mısır'da hayatını kaybedenler için gıyabi cenaze namazı kılındı. Basın açıklamasından önce bir konuşma yapan platform üyesi Rasim Çalar, şunları söyledi: "Ortadoğu ve İslam coğrafyasında emelleri olanların ve Müslüman ülkelerini kaosa sürüklemek isteyenlerin Taksim'de başaramadıklarını, Mısır Adeviyye Meydanı'ndaki katliamlarla başardılar. Türkiye'de başaramayınca Mısır'daki kaostan medet ummaya başladılar. Tüm dünyanın kör, sağır, dilsiz konumuna düşmesi için uluslararası medya üç maymunu, kör, sağır, dilsiz tiyatrosunu oynuyor. Mısır halklarıyla Türkiye halkları kardeş halklardır. Hiçbir zaman zalimin zulmü, yanına kâr kalmayacaktır. Yüzlercesi katledilen, binlercesi yaralanan Müslüman’ın dökülen kanı yerde kalmayacak, zalimleri boğacaktır. Katledilen Müslümanlar değil, aslında adalet katlediliyor, insanlık katlediliyor."

Ardından İSTOK adına açıklama yapan Halit Çelik de Mısır halkına darbecilerin yaptığı silahlı saldırıları ve katliamı kınadıklarını ifade ederek, "Mısır'da diktatör yönetimlerin sonuncusu olan Hüsnü Mübarek'in, 25 Ocak 2011'de başlayan halk ayaklanmaları sonucunda devrilmesi sonucu yapılan seçimlerin ardından işbaşına gelen Müslüman Kardeşlerin temsilcisi Muhammed Mursi'ye karşı 3 Temmuz 2013 tarihinde gerçekleştirilen darbe sonrası başlatılan saldırılar, bugün en kanlı uygulamaları ortaya koymaktadır. Mısır'ın halk iradesiyle seçilen ilk ve tek cumhurbaşkanı olan Mursi'ye emperyalist ve siyonist güçlerin çıkarları doğrultusunda görevden uzaklaştıran ordu güçleri, Mısır halkının Rabiatül Adeviyye Meydanı'ndaki direnişini kırmak için katliamlara başladı. Mısır'da cuntanın polis ve askeri, baltacı çetelerin de desteğiyle Adeviyye Meydanı'ndaki darbe karşıtı Müslümanlara ateş açıp gaz bombasıyla müdahale etmiş, meydanda bugüne kadar Kur’an’la, namazla, oruçla, sabırla direnen Müslüman kardeşlerimize yönelik saldırı sonucu 200'ü aşkın kişi hayatını kaybetmiş, 5 bine yakın kişi yaralanmıştır" dedi.

banner1005
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER