Civciv Katliamı İddiası

Bursa’nın İnegöl ilçesinde hayvan severler, erkek civcivlerin poşetler içine boğulup preslenerek yem yapıldığını iddia ettikleri bir tavuk fabrikası hakkında suç duyurusunda bulundu.Erkek civcivlere yönelik vahşet görüntülerinin ellerine...

Civciv Katliamı İddiası
Bursa’nın İnegöl ilçesinde hayvan severler, erkek civcivlerin poşetler içine boğulup preslenerek yem yapıldığını iddia ettikleri bir tavuk fabrikası hakkında suç duyurusunda bulundu.

Erkek civcivlere yönelik vahşet görüntülerinin ellerine ulaşmasının ardından harekete geçtiklerini belirten Doğayı Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneği (DOHAYKO) İnegöl Temsilcisi ve Hayvan Hakları Federasyonu gönüllüsü Bilge Erkuş, “Doğayı ve Hayvanları Koruma Derneği İnegöl Temsilcisi olarak bu görüntüleri gördükten sonra dehşete düştüm. Bize gelen ihbarlardan sadece bir tanesiydi bu görüntüler. İhbar geldiğinde yalnızca üzerime düşen görevi yapmaya çalıştım. Sivil toplum kuruluşu olduğumuz için gelen görüntüler ihbar niteliğindeydi. Konuya dair kamuoyunda bir tepki toplamak için bu paylaşım yapıldı. Denetim eksikliğinden kaynaklanan bir sıkıntı var ortada. Bununla alakalı olarak, zaten devletin gerekli bakanlıkları, müdürlükleri denetimleri periyodik olarak yapmak durumundadır. Bunun yanı sıra devlet eliyle yapılması gereken denetim eksikliğinin dışında firmanın kendi içinde bir otokontrol sistemi geliştirmesi gerekir. Biz sadece meseleyi yansıttık. Bununla alakalı Cumhuriyet Başsavcılığına görüntü kayıtlarını teslim edip, müracaatımızı yaptık. Ayrıca DOHAYKO olarak Orman Su İşlerine Bakanlığı, İnegöl Belediyesi, Bursa İl Çevre Müdürlüğü ve Valilik ve Kaymakamlıklara gerekli müracaatımızı yaptık. Bu denetimlerin daha sık yapılmasını istedik” dedi.

Görüntülerde erkek civcivlerin 5199 sayılı yasaya aykırı bir şekilde yok edildiğini gördüklerini anlatan Erkuş, "Bunların boğularak, varillerin içine toplanarak yok edilme görüntüleri vardı. Bunlar Hayvan Hakları Kanununa ve 5199 sayılı yasaya aykırı görüntülerdi. Biz bunlarla ilgili gereken kanunu adımlarımızı zaten atıyoruz. Gereken dilekçelerimizi ilgili makamlara yazarak göndereceğiz. Yasa içerisinde bütün canlıları yaşama hakkı var. Görüntüler tüyler ürpertici. Öldürülen civcivlerin yem yapıldığı ise sadece bir iddiadır. Yakılarak yada preslenerek yem yapıldığı yönünde söylentiler var. Bize sadece, yakılmadan önceki aşamaların görüntüsü ulaştı. Bu bir ihbardı. Biz de yetkili makamlara bunları ilettik. Sorumluların cezalandırılacağına inanıyorum” diye konuştu.

FİRMADAN AÇIKLAMA

Firmadan yapılan yazılı açıklamada ise, “Türkiye’de Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yayınlanan kanun, yönetmelik, genelge ve talimatlara uyumlu olarak kanatlı eti ve yumurtası üretimi yapan köklü bir firmayız. Kanatlı eti ve yumurtası üretiminde Yem Fabrikaları-Damızlık Kümesleri-Kuluçka Tesisleri ve Üretim Çiftlikleri firma bünyesinde tam entegre olarak ve her basamağında, hem firmanın kendi veteriner hekimleri, hem de Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının denetçi veteriner hekimleri tarafından kontrol edilerek faaliyet göstermektedir. Firmamız üretim faaliyetlerinde uluslararası standartlara ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının yayınladığı mevzuatlara göre, iyi tarım uygulamalarını benimsemiştir. Sosyal medya içerisinde paylaşılmış olan ve firmamızın ismine yönelik saldırı amaçlı kullanılan görüntülerde, varillerin içine yerleştirilen poşetlerde biriktirilen civcivler gösterilmektedir. Söz konusu civcivler, yumurta üretimi için üretilen civcivlerden ayrılan erkek civcivlerdir ve yönetmeliklere uygun olarak imhaya sevki yapılmaktadır. Erkek civcivlerin üretim yapamaması ve karışık üretim yapıldığında da embriyolu yumurta üretileceğinden ötürü, ister konvansiyonel yumurta üretim çiftliklerinde ister alternatif organik tavuk üretim çiftliklerinde erkek civciv bulundurulmamaktadır. Söz konusu yumurtacı tavuk ırklarının erkekleri aynı zamanda et üretimi amacıyla yetiştirilemeyecek kadar az verimli olmasından ötürü et üretim çiftliklerine sevk edilememektedir ve kanuni olarak kuluçkahane artığı olarak görülmektedir. Bu civcivlerin üretim için kullanılamayacağından ötürü çevreye canlı olarak serbest salınmasının çok daha vahşi bir uygulama olacağı aşikardır. Firmamız olarak yumurtacı civciv üretim kuluçkalarımızda yönetmeliklerde bahsedildiği üzere, erkek civcivler üretim artığı olarak ayrılmakta, variller içerisinde taşıma sırasında taze hava girişi kapatılmakta ve oluşan karbondioksitle bayıltılarak acısız ölümü sağlanmakta ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yetkili veteriner hekimi tarafından imha tesisi önünde kayıt altına alınmaktadır. Tüm bu uygulamalar Türkiye’deki tüm yumurtacı civciv kuluçkalarında aynı şekilde uygulanmaktadır” ifadelerine yer verildi.

banner919
YORUM EKLE

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
SIRADAKİ HABER

banner944

banner822