"15 Temmuz darbe girişimi sonrasında güvenlik tedbirimizi artırdık"

- Türk Telekom İnsan Kaynakları, Regülasyon ve Destek Genel Müdür Yardımcısı Kutlu: - “Türk Telekom olarak 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında güvenlik tedbirimizi artırdık. Zaten Türk Telekom’un çok güçlü alternatif altyapısı vardı. Darbeciler girdikleri noktalarda bazı kesintiler yapsalar bile altyapının durması söz konusu olmayacaktı. Bundan sonraki süreçte iletişim anlamında ülkemizde Allah korusun buna benzer bir şey daha gerçekleşecek olsa bir sorun ile karşı karşıya kalma ihtimalinin olduğunu düşünmüyoruz” - “Genelkurmay, Akıncılar ve Eskişehir Hava Üssü gibi kalkışmaya katılan askeri yerlerin bağlantı noktalarının devre dışı bırakılmasını ve güvenlik güçlerinin ihtiyaç duyduğu noktalardaki veri hızının artırılmasını sağladık” - “15 Temmuz’da tüm mobil müşterilerimize gün boyunca ücretsiz kullanabilecekleri şebeke içi sınırsız dakika ve yurt içi her yöne geçerli 120 dakika konuşma hizmeti tanımlayacağız”

İSTANBUL (AA) - ELİF FERHAN YEŞİLYURT - Türk Telekom İnsan Kaynakları, Regülasyon ve Destek Genel Müdür Yardımcısı Şükrü Kutlu, Türk Telekom olarak 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında güvenlik tedbirini artırdıklarını belirterek, “Zaten Türk Telekom’un çok güçlü alternatif altyapısı vardı. Darbeciler girdikleri noktalarda bazı kesintiler yapsalar bile altyapının durması söz konusu olmayacaktı. Bundan sonraki süreçte iletişim anlamında ülkemizde Allah korusun buna benzer bir şey daha gerçekleşecek olsa bir sorun ile karşı karşıya kalma ihtimalinin olduğunu düşünmüyoruz.” dedi.

Kutlu, 15 Temmuz darbe girişimi ve sonrasındaki sürece ilişkin AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin geleceğinin karartılmak istendiği 15 Temmuz hain darbe girişiminde, ülkenin iletişim altyapısının omurgasını oluşturan Türk Telekom’un da darbecilerin hedefinde olduğunu belirterek, darbecilerin o gece Türk Telekom’un kritik binalarına girerek ülkede iletişimi kesmeye çalıştığını kaydetti.

Saldırıya uğrayan Ankara Ulus’taki Bölge Müdürlüğü binasında çalışan özel güvenlik görevlileri ile personellerinin kelepçelendiğini ifade eden Kutlu, şunları söyledi:

“Darbeciler binayı işgal ettiklerinde bazı çalışanlarımız binadan zorla çıkarıldı, ancak personelimiz çıktıktan sonra geri dönerek bina önünde arkadaşları için mücadele etmeyi tercih ettiler. Türk Telekom Acıbadem Bölge Müdürlüğü binamız da silahlı saldırıya maruz kaldı. Bu saldırıyı önlemek için bölge halkı da çalışanlarımıza destek verdi. Maalesef burada 6 şehit verdik. Ümraniye’de bulunan teknoloji binamıza da helikopterden ateş açıldı.

Türk Telekom olarak o gece çalışanlarımıza, sistemlerimize ve en önemlisi ülkemizin iletişim altyapısına zarar gelmesinin önlenmesi ve iletişim güvenliğinin sağlanması amacıyla ilk andan itibaren gerekli tüm tedbirleri aldık. Milletimiz o gece demokrasiye sahip çıktığı gibi Türkiye’nin önde gelen şirketlerinden biri olan Türk Telekom’a da sahip çıktı. Meydanları dolduran vatandaşlarımız gece binalarımıza girmeye çalışan darbecilere karşı da direndiler. O geceyi hiçbir kesinti yaşanmadan tamamen kendi kontrolümüzde geçirdik.”


- “Sistemlerimizi gelebilecek saldırılara karşı tam yedekli olarak çalıştırdık”


Kutlu, Türk Telekom olarak yıllardır sürdürdükleri altyapı yatırımları sayesinde Türkiye’nin iletişim omurgasını böylesine zor şartlarda dahi ayakta tutarak kesintisiz çalışmasını sağladıklarını anlatarak, darbe girişimine karşı tüm Türkiye’nin iletişim sayesinde bilgilenip kenetlenerek, bu kalkışmayı sonuçsuz bıraktığını, önce iletişimin, sonra ülkenin kurtulduğunu söyledi.

Darbe gecesinde durum anlaşılır anlaşılmaz düzenleyici kurum ile iletişime geçtiklerini aktaran Kutlu, “Genelkurmay, Akıncılar ve Eskişehir Hava Üssü gibi kalkışmaya katılan askeri yerlerin bağlantı noktalarının devre dışı bırakılmasını ve güvenlik güçlerinin ihtiyaç duyduğu noktalardaki veri hızının artırılmasını sağladık. Darbe girişimi gecesi ve sonrasında, her türlü saldırı ve engellemeyi başarıyla geri püskürterek 7/24 kesintisiz iletişim sağladık. Sistemlerimizi farklı noktalardan gelebilecek saldırılara karşı tam yedekli olarak çalıştırdık. Teknik başta olmak üzere stratejik birimlerde çalışan personellerimiz görevlerinin başındaydı.” şeklinde konuştu.

Kutlu, 15 Temmuz gecesinin ardından meydanlarda demokrasi nöbeti tutan vatandaşların iletişim ihtiyaçlarını karşılamak üzere her yöne ücretsiz mobil ses, sabit telefonlardan şehir içi ve şehirler arası arama, toptan dahil olmak üzere tüm müşterilere ek internet kotası ve meydanlarda bulunan Türk Telekom Wi-Fi noktalarında ücretsiz internet hizmetleri sunduklarını dile getirdi.

Ankesörlü telefonlardan ücretsiz yurt içi ve yurt dışı konuşma imkanı sağladıklarını anımsatan Kutlu, “Türkiye’nin dört bir köşesinde yer alan mağazalarımızı gecenin geç saatlerine kadar açık tutarak vatandaşlarımıza telefon ve şarj hizmeti verdik. Şehitlerimizin yakınlarına destek olmak üzere 15 Temmuz Dayanışma Kampanyasına sayısı 34 bini bulan çalışanımızla 10 milyon TL tutarında bağış yaptık.” diye konuştu.

Kutlu, ayrıca, birliktelik ruhunu desteklemek adına Türk Telekom takipçilerini sosyal medya üzerinden #birliktecokguzeliz hashtagiyle harekete geçirdiklerini belirterek, bu kampanyanın sosyal medyada organik olarak milyonlara yayıldığını ve kısa zamanda vatanına sahip çıkan herkesin ortak söylemi haline geldiğini aktardı.


- “200’e yakın bayimiz 15 Temmuz gecesi sabah kadar açık olacak”


Kutlu, Türk Telekom olarak 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında güvenlik tedbirlerini artırdıklarını belirterek, “Zaten Türk Telekom’un çok güçlü alternatif alt yapısı vardı. Darbeciler girdikleri noktalarda bazı kesintiler yapsalar bile altyapının durması söz konusu olmayacaktı. Bundan sonraki süreçte iletişim anlamında ülkemizde Allah korusun buna benzer bir şey daha gerçekleşecek olsa bir sorun ile karşı karşıya kalma ihtimalinin olduğunu düşünmüyoruz. Bu kapsamda coğrafi olarak yedekli yönetim merkezlerimizle şebeke ekipmanlarımız ve müşteri servislerimiz 7/24 operasyon sağlayabilir durumda bulunuyor. BTK tarafından bize iletilen ve bu tip durumlarda acil iletişimi sağlayan, uyandırma, mesaj dinletme gibi altyapılarımızı hazır hale getirdik. Kritik binalardaki fiziki güvenlik tedbirlerimizi artırdık. Bu çerçevedeki yatırımlarımızla altyapımızı son teknoloji güvenlik sistemleriyle donatmaya devam ediyoruz.” şeklinde konuştu.

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Beraberlik Günü için çeşitli etkinlikler planladıklarını ifade eden Kutlu, sözlerine şöyle devam etti:

“Tüm şehitlerimizin adını ölümsüzleştirmek amacıyla 81 ilden Türk Telekom çalışanları tarafından getirilen topraklarla şehit yakınlarıyla birlikte Acıbadem Muhtarlığı’nın bahçesine Şehitler Çınarını diktik. Acıbadem’deki binamızda şehit aileleri ve halkımızın katılımıyla Mevlid-i Şerif okuttuk. 15 Temmuz’da tüm mobil müşterilerimize gün boyunca ücretsiz kullanabilecekleri şebeke içi sınırsız dakika ve yurt içi her yöne geçerli 120 dakika konuşma hizmeti tanımlayacağız. Sabit internet kullanıcılarımızın ise 15 Temmuz’da yapacakları internet kullanımları Adil Kullanım Noktası’na (AKN) dahil edilmeyecek ve AKN’yi aşmaları sebebiyle hız düşümü yaşayan abonelerimizin hızları, mevcut paket hızlarına yükseltilecek. Türkiye’nin toplam 81 ilinde nöbet tutulacak meydanlarda bulunan 200’e yakın bayimiz 15 Temmuz gecesi sabah kadar açık olacak. Bu noktalarda vatandaşlara çeşitli ikramlarda bulunulup şarj gibi ihtiyaçlarını karşılayacak.”


- “15 Temmuz davalarına müdahil oluyoruz”


Kutlu, Türkiye’nin dört bir yanında kurdukları 53 Türk Telekom Okulu öğrencileri arasında, "15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve İletişim" temasıyla resim, şiir ve kompozisyon yarışması düzenlediklerini anımsatarak, “Bu yarışmada finale kalan eserler, İstanbul’da Ümraniye meydanındaki, Ankara’da Kentpark’taki ve İzmir’de Point Bornova’daki bayilerimizde sergilenecek. Resim yarışmasında birinci olan Rize Türk Telekom Güzel Sanatlar Öğrencisi Mert Şahin’in resmini ise bu kahramanlığın sembolü olarak İstanbul ve İzmir’deki Türk Telekom binalarının dış cephesine taşıdık.” diye konuştu.

15 Temmuz davasına müdahil olmalarına da değinen Kutlu, şunları kaydetti:

“Türk Telekom 15 Temmuz mağdurlarından birisi. Şirket olarak hem bizim hem de hukuki olarak 15 Temmuz davalarının geçirmesi gereken bazı süreçler vardı. Biz de bu süreçte davada güçlü bir şekilde müdahil olmak üzere hazırlıklarımızı tamamladık. Suçluların cezalandırılması için gereken her türlü başvuru ve bilgilendirmeyi yapacağız. Sizlerin de medyadan takip ettiği gibi hain darbecilerin şirketimize ve milletimize yaptıklarını karşılıksız bırakmayacağımızı, süren davalara da müdahil olduğumuzu ifade etmek isterim.”

YORUM EKLE

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
SIRADAKİ HABER

banner944

banner954