banner1028

Samsun’da 8 İlçe Yatırımlarda Yeni Teşvik Sistemi Kapsamına Alındı

Samsun’da 8 İlçe Yatırımlarda Yeni Teşvik Sistemi Kapsamına Alındı; Kavak ve Havza OSB’leri diğer OSB’lerden ayrışarak teşvikler açısından bir adım öne çıktı.

Samsun’da 8 İlçe Yatırımlarda Yeni Teşvik Sistemi Kapsamına Alındı

Samsun Valiliğinden konuya ilişkin olarak yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

Teşvik sisteminde, uzun süredir talep edilen ilçe bazında sınıflama ve teşviklerin ilçe bazında tasarlanması taleplerine yönelik adım, 21.08.2020 tarih ve 31220 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan değişiklik ile atılmıştır. Bulundukları ilin gelişmişlik düzeyinin altında olan ilçeler, 60'ın üzerinde kriterle yapılan sosyo-ekonomik gelişmişlik endeksi (SEGE) baz alınarak belirlenmiştir. Yapılan değişiklik ile birlikte, söz konusu ilçelerde yapılacak yatırımlar bulunduğu ilin bir alt grubundaki teşviklerden yararlanacaktır. 

Samsun, teşvik sisteminde bölgesel teşvikler açısından 3. Bölgede yer almaktadır. SEGE’ye göre ilin gelişmişlik düzeyinin altında kalarak bir alt gruba dâhil edilen ilçelerimiz Kavak, Havza, Alaçam, Yakakent, Vezirköprü, Salıpazarı, Asarcık ve Ayvacık olmuştur. Buna göre, Samsun’un söz konusu ilçeler dışında yapılacak yatırımlar 3. Bölge desteklerinden yararlanmaya devam ederken, bu ilçelerde yapılacak yatırımlar 4. Bölge desteklerinden yararlanacaktır. 

Diğer yandan, yatırımların bir alt grupta yer alan söz konusu ilçelerde bulunan organize sanayi bölgelerinde gerçekleşmesi halinde,  bulunulan ilin iki alt bölge destek unsurlarından yararlanılacaktır. Buna göre, Kavak ve Havza OSB’lerinde yapılacak olan yatırımlar 5. Bölge desteklerinden faydalanırken, ildeki diğer OSB’lerdeki yatırımlar “vergi indirimi ve sigorta primi işveren hissesi desteği açısından” 4. Bölgeye sunulan oran ve sürelerden yararlanmaya devam edecektir. Bu değişiklik ile Kavak ve Havza OSB’leri ilimizdeki diğer OSB’lerden ayrışarak teşvikler açısından bir adım öne çıkmıştır.

Söz konusu ilçe bazlı uygulama 01.01.2021 tarihinden itibaren yürürlüğe girecektir.

Aşağıdaki tabloda, yapılan son değişikliklerin ardından ilimizin bölgesel teşvikler açısından son durumu ortaya konulmuştur.

SAMSUN'DA BÖLGESEL TEŞVİK UYGULAMASI

Destek Unsurları

5. Bölge

4. Bölge

3. Bölge

Kavak OSB 

ve 

Havza OSB

Kavak, Havza, Alaçam,

Yakakent, Vezirköprü,

Salıpazarı, Asarcık, Ayvacık İlçeri

Samsun Merkez

OSB, Samsun

Gıda OSB ve Bafra OSB

Diğer

İlçelerde yapılacak yatırımlar

KDV İstisnası

VAR

VAR

VAR

VAR

Gümrük Vergisi Muafiyeti

VAR

VAR

VAR

VAR

Vergi İndirimi

Yatırıma Katkı Oranı*

40%

30%

30%

25%

İndirim Oranı**

80%

70%

70%

60%

Sigorta Primi

İşveren

Hissesi

Desteği

Destek Süresi

7 yıl

6 yıl

6 yıl

5 yıl

Azami Destek Miktarı 

(Toplam Sabit

35%

25%

25%

20%

Yatırım Tutarının)

Yatırım Yeri Tahsisi

 

VAR

 

VAR

Faiz veya

Kar Payı

Desteği

İç Kredi (TL Kredi)

5 puan

4 puan

3 puan

3 puan

Döviz / Dövize Endeksli Kredi

2 puan

1 puan

1 puan

1 puan

* 2022 yılı sonuna kadar yapılacak belge kapsamındaki yatırımlarda yatırıma katkı oranına 15 puan ilave edilmektedir.

** 2022 yılı sonuna kadar yapılacak belge kapsamındaki yatırımlarda indirim oranı % 100 uygulanmaktadır.

Teşvik sisteminde ilimiz için önemli görülen değişikliklerden biri de kenevirin tekstil sektörüne yönelik işlenmesi yatırımlarında gerçekleşmiştir. Daha önce modernizasyon yatırımları haricinde yalnız genel teşviklerden faydalanabilen kenevir, keten, jüt vb. kabuk liflerin elyaf haline getirilmesi yatırımı ile entegre iplik yatırımları, İstanbul ili hariç olmak üzere artık bölgesel teşviklerden yararlanabilecektir.

Bu uygulamaya değişikliğin yayım tarihi olan 21.08.2020’den itibaren başlanmıştır.

Konu ile açıklamalarda bulunan Valimiz Sayın Dr. Zülkif Dağlı, “Ülkemizin Karadeniz’e açılan kapısı konumunda olan Samsun, lojistik, sağlık hizmetleri, gıda, tarım ve turizm başta olmak üzere pek çok alanda bütün yatırımcılara elverişli imkânlar sunmaktadır. Her açıdan bölgesel merkez durumunda olan Samsun, gelişmiş sanayi altyapısı, deniz, kara, havayolu ve demiryolu bağlantıları, iş gücü, coğrafi konumu ve yüzyıllardan beri ticaret, sanayi ve ulaştırma konusunda edindiği bilgi birikimi ile yeni yatırımlar için bütün ilçeleriyle birlikte Orta Karadeniz Bölgesi’nin en önemli cazibe merkezidir. Yapılan bu değişikliklerle birlikte ilçelerimizde yapılacak yatırımların hız kazanması ve ilçelerimizin daha cazip hale gelmesinin önü açılacaktır. İlimizin topyekûn olarak gelişmesinde şüphesiz büyük bir yararı olacak bu kararın alınmasında başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere emeği geçen herkese şükranlarımı sunarım.” dedi.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER