banner1028

Samsun'da Balıkçılar 'Vira Bismillah' Diyerek Denize Açıldı

Denizlerde 15 nisan'da başlayan av yasağının 1 Eylül'de sona ermesiyle Samsun'da balıkçılar 'Vira Bismillah' diyerek denize açıldı.

Samsun'da Balıkçılar 'Vira Bismillah' Diyerek Denize Açıldı

Denizlerde 15 nisan'da başlayan av yasağının 1 Eylül'de sona ermesiyle Samsun'da balıkçılar 'Vira Bismillah' diyerek denize açıldı.

Ülke genelindeki denizlerde balıkların sağlıklı üremesi için 15 Nisan'da başlayan av yasağı 1 Eylül itibarıyla sona erdi. Av yasağının kalkmasını heyecanla bekleyen balıkçılar, "Vira Bismillah" diyerek teknelerle denize açıldı. Samsun'da av sezonu için Canik ilçesinde bulunan balıkçı barınağında Samsun Valisi Zülkif DAĞLI, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa DEMİR ve İl Müdür Vekili Nail KIRMACI’nın katılımı ile tören düzenlendi.

Av sezonu açılışında konuşan Samsun Valisi Zülkif DAĞLI, "Bu akşam gerçekten çok mutlu ve güzel bir ana şahitlik ediyoruz. Hocamızın duası ile 4 buçuk ay aradan sonra 'Vira Bismillah' diyerek balıkçılık sezonunu açıyoruz. Hayırlı, bereketli kazançlar diliyorum. Çocukların beslenmesinden, omega 3 ihtiyacımızdan ve her türlü vücudumuzun gereksinim duyduğu vitamin ve mineralleri içermesi sebebiyle ne kadar faydalı bir besin olduğunu biliyoruz. Özellikle pandemi sürecinde balık yemek, balıkla beslenme hem vücut direncini arttırması hem de bağışıklığı arttırması açısından önemlidir.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa DEMİR de, "Türkiye'de Samsun balıkçılığın en önemli merkezlerinden bir tanesidir. Yeni bir avlanma sezonunu birlikte açmış olduk. Bu yıl bereketli gözüküyor. Yarın ilk neticeleri alacağız. Tüm arkadaşlarımıza başarılar diliyorum. Deniz ürünleri beslenme açısından çok önemli bir besin kaynağıdır. Bu konuda balık sanayisi konusunda Samsun oldukça gelişme gösteriyor. Bu sene bereketiyle birlikte 30 milyon euroyu buluruz inşallah. Balıkçılarımıza kazasız belasız bir yıl diliyorum" diye konuştu.

Samsun Su Ürünleri Kooperatif Başkanı Atıf MALKOÇ ise bu seneden umutlu olduklarını ve 'Vira Bismillah' diyerek bu gece denize ağa atacaklarını söyledi.

İl Müdür Vekilimiz Nail KIRMACI, Samsun balıkçılık sektörü hakkında protokol üyelerini bilgilendirdi. Konuşmaların ardından dualar edildi. Vali DAĞLI, Başkan DEMİR ve beraberindekiler balıkçılarla birlikte balıkçı teknesiyle denize açıldı. Törene ayrıca Canik Kaymakamı Mahmut HALAL ve balıkçılar katıldı.

Haber Merkezi

Güncelleme Tarihi: 02 Eylül 2020, 07:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER