banner1028

Güneşin Kızları Tarlada Projesi Kapsamında Bafra’da Tohumluk Dağıtımı

TAKEP kapsamında gerçekleştirilen tohumluk teslimi bu kez Bafra İlçemizde gerçekleştirildi.

Güneşin Kızları Tarlada Projesi Kapsamında Bafra’da Tohumluk Dağıtımı

TAKEP kapsamında gerçekleştirilen tohumluk teslimi bu kez Bafra İlçemizde gerçekleştirildi.

Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğünce sürdürülmekte olan Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi (TAKEP) kapsamında; ekim programında olmayan ve nadasa ayrılan alanlar ile işlemeli tarıma uygun olmayan alanlar öncelikli olmak üzere, uygun tarımsal üretim yöntemleri kullanılmak suretiyle Bitkisel Üretimin artırılması ve hasat sonrası ürün işlemeye yönelik yatırım projelerinin desteklenmesi amacıyla yapılan çalışmalar devam ediyor.

TAKEP kapsamında gerçekleştirilen tohumluk teslimi bu kez Bafra İlçemizde gerçekleştirildi. Üreticilerimizin hazır bulunduğu törene; AK Parti Samsun Milletvekili Orhan KIRCALI, Bafra Kaymakamı Cevdet ERTÜRKMEN, İl Müdürü İbrahim SAĞLAM, AK Parti İlçe Başkanı İbrahim SEMİZ, Milliyetçi Hareket Partisi İlçe Başkanı Barbaros TURNA, Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Başkanı Vahit PERÇİN, İYİ Parti İlçe Başkanı Aydoğan YILMAZ, Bafra Ticaret ve Sanayii Odası Başkanı Göksel BAŞAR,  Bafra Ticaret Borsası Başkanı Namık KİBAROĞLU, Bafra Ziraat Odası Başkanı Osman TOSUNER,  Bafra Tarım  Kredi Kooperatif Müdürü Mustafa KURU, 19 Mayıs ilçesi Ziraat Odası Başkanı Bayram KONUŞ ile  İlçe ve Şube Müdürleri katılım sağladı.

Konu ile ilgili bir açıklama yapan Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim SAĞLAM: "İl Müdürlüğümüzce, Bakanlığımız Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğümüze teklif olarak götürülen Projenin, Proje Değerlendirme Komisyonu'nca değerlendirilmesiyle kabul edilen projelerden 2022 yılında uygulanmak üzere 5 proje kabul görmüş ve yine Bakanlığımızca ödenek tahsisi yapılmış olup bu Projeler; Güneşin Kızları Tarlada Projesi, Çevre Dostu Çeltik Üretimi Projesi, Kullan Aşını Al Baklanı Projesi, İTU ile İhracata Uygun Sebze Üretimi Projesi, Fındık Kurutma Makinesi Projesidir. Bu 5 Proje kapsamında Bakanlığımızca tahsis edilen ödenek miktarı ise toplamda 1.764.470 TL'dir.

Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesine binaen İlimizde 2022 yılında uygulanacak projelerden GÜNEŞİN KIZLARI TARLADA PROJESİ kapsamında 600 paket yağlık ayçiçeği tohumluk alımı sağlanmış olup; İlimiz Vezirköprü, Havza, Kavak, Lâdik, 19 Mayıs, Bafra ilçelerimizdeki üreticilere dağıtımı bilahare gerçekleştirilecektir. Amacı, öncelikli olarak alt gelir gurubundaki üreticiler ile kadın ve gençlerin kırsalda gelir seviyelerini artırmak olan Proje kapsamında; küçük ölçekli, girdi maliyetleri nedeniyle yeteri kadar üretim yapamayan ve ÇKS'ye kayıt yaptıramayan üreticilerimiz de dâhil olmak üzere ÇKS'de arazisini nadas arazisi olarak beyan etmiş, nadasa bırakmak yerine münavebe bitkisi ekmek suretiyle üretime katılacak üreticilere % 60 Bakanlık ve % 40 da üretici katkı payı olacak şekilde tohumluk desteği yapılmaktadır.

Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) 2021 yılı verilerine göre Ayçiçeği Üretiminde ilk sırayı Tekirdağ almakta iken, İlimiz 196.969 da alan ve 51.617 ton üretimle Ülkemiz genelinde 10. sırada yer almaktadır.  İl bazında da 86.500 da'lık üretim alanı ile Havza ilçemiz ilk sırada yer almaktadır. Bu yüzden ilk ayağını bu İlçemizde yaptığımız Tohumluk Dağıtımını bugün de Bafra İlçemizde yapmaktayız. Projenin Ülkemize ve İlimize hayırlı uğurlu olmasını diliyor; bugün burada tohumluklarını teslim alan üreticilerimize bol bereketli bir üretim sezonu diliyorum." dedi.

Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER