banner1028

Fiyatlar Yarıya Düştü, Tezgâhlar Canlandı

Bu yıl tezgahları canlandıran palamut bolluğunun hamsiyi etkileyebileceği düşünülürken, korkulan olmadı. Hamsi bol, fiyatlar yarıya düştü. Vatandaş bu yıl bol bol hamsi de yiyebilecek.

Fiyatlar Yarıya Düştü, Tezgâhlar Canlandı

Bu yıl tezgahları canlandıran palamut bolluğunun hamsiyi etkileyebileceği düşünülürken, korkulan olmadı. Hamsi bol, fiyatlar yarıya düştü. Vatandaş bu yıl bol bol hamsi de yiyebilecek.

Palamutta bolluk yaşanması hamsiyi olumsuz etkilemedi. Endişelerin aksine denizlerden sevindiren haber geldi. Tezgahlarda bollaşan hamsinin fiyatı yarı yarıya düştü. Palamut fiyatları ise ikiye katlandı. Samsun'un Yakakent ilçesi açıklarında avlanan Hamsi bugün itibariyle kilosu 35-50 lira arasında, palamut fiyatları ise ikiye katlayarak tanesi 60-70 liradan satılıyor.

İLK KEZ BU KADAR BOL GELDİ

Yakakent Küplüağzı S.S. Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Fatih Kocabaş, balık av sezonu başından bu yana ilk kez hamsinin bu kadar bol geldiğini belirterek, “Uzun bir aradan sonra ilk kez hamsiyi bu kadar çok gördük. Hamsi genelde Orta ve Batı Karadeniz olmak üzere Yakakent ve Trabzon açıklarında da avlanıyor. Hamsinin kilosu 35-50 TL arasında değişiyor. Bir hafta önce ise kilosu 65-70 TL idi. Temennimiz inşallah bu sezon hamsi bol olur. Şu andaki görüntü iyi, ancak yarın ne olacağı belli olmaz. Palamut bitti diyebiliriz bundan sonra pek fazla olmaz. Bu sıralar diğer çeşitler de gelmeye başladı. Balık fiyatları sargan 80 TL, hamsi 40-50 TL, iri mezgit 100-120 TL, ince mezgit 50-60 TL. Palamut çok az çıkınca fiyatı 60-70 TL. Palamut 1 hafta öncesine kadar 4 tanesi 100 TL idi. Vatandaşın hamsiye hasreti var zaten, bu sıralar hamsiye talep göstermeye başladı. Görünüşüne bakılırsa hamsi bu sezon bol olacak.

HAMSİNİN BOL OLMASINI BEKLİYORUZ

Balıkçı esnafı Hasan Karabulut da, vatandaşın bu sezon palamuda doyduğunu, aynı beklentiyi hamsi de yaşamak istediklerini kaydederek, "Hamsi yavaş yavaş görülmeye başladı. Şu an diğer çeşitler de gelmeye başladı. Hamsinin kilosu 35-50 TL arası değişiyor. Balık fiyatlarımız istavrit 60-70 TL, iri palamutlar 70-75 TL, mezgit iriliğine göre 60-100 TL, tirsi 40-50 TL, sargan 70-80 TL, çinekop 75-90 TL. Palamut az olunca fiyatı katlanarak arttı. Hamsi inşallah bundan sonra bol gelecek diye tahmin ediyorum. Bunun emareleri zaten görülmeye başladı. Balıkların çoğu Yakakent ilçemizden ve Batı Karadeniz taraflarından geliyor. Bu sezon vatandaş palamuttan doydu, tuzlama yapan yaptı. Şu anda hamsinin bol olmasını bekliyoruz" diye konuştu.

Haber: Mustafa KAHYA / YAKAKENT

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER