banner1028

Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kooperatifine Kullandırılan Krediler Artırılmalı

CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek; “Halkbank’ın kamu bankası olması özelliği nedeniyle, Esnaf ve Sanatkârların faaliyetlerini Kooperatif aracılığı ile uygun kredi kaynaklarıyla destekler sağlamak, üretimin tabana yayılmasını sağlamaktır” dedi.

Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kooperatifine Kullandırılan Krediler Artırılmalı

CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek; “Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT) Komisyonunda Halkbank’ın 2019- 2020 yıllarına ait Sayıştay Denetim Raporlarının görüşmelerinde; Esnaf işe ilk başladığı zaman Esnaf Kefalet Kooperatifleri aracılığı ile ilk kredi için uğradığı bankalar Halkbank’tır. Ticarette işe ilk başlayan bütün yurttaşlarımızın ilk uğradıkları yer buralardır. Ticari süreçler içerisinde, Esnaf Kefalet Kooperatifleri ve Halkbank’la işe başlayan ticaret erbabı zaman ilerledikçe; bankalar işlerinin bir parçası olmaktadır. Halkbank’ın kuruluş amaçları da ticaretle, üretimle uğraşan insanlara destekler sağlayarak! Ticaret ve üretim çarkının rahat dönmesini sağlamaktır. Halkbank’ın kamu bankası olması özelliği nedeniyle, Esnaf ve Sanatkârların faaliyetlerini Kooperatif aracılığı ile uygun kredi kaynaklarıyla destekler sağlamak, üretimin tabana yayılmasını sağlamaktır.”

KOMİSYONLAR VE HİZMET BEDELİ OLARAK YÜKSEK KESİNTİLER NEDEN YAPILIYOR?

CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek;” İnşaat sektörüne desteler nedeniyle düşük faizli kredi kullandırmalarda çeşitli sıkıntılar yaşanmaktadır. Konutta kullandırılan krediler 1 milyon TL altında değerlendirilmelere tabi tutulduğu, daha yüksek limitlerde kredi kullandırmaktan çekinildiği yönünde şikâyetler almaktayız. Bu kredileri kullandırırken yurttaşlar arasında farklı bir uygulama yapılıyor mu? Bazı vatandaşlar, bütün koşullarım uygun kredi kullanamadım biçiminde eleştirilerde bulunuyorlar. Kullanılan kredilerde komisyon oranlarını yüksek olması da şikâyetlere neden olmaktadır. Bankalar, karlılık oranlarını yükselte bilmek için; çeşitli işlemleri devreye sokarken, kredi kullanan vatandaşı nasıl olsa! Bu krediyi komisyon oranı ne olursa olsun kullanmak zorunda görüp komisyon oranlarını yüksek tutmak doğru değildir. Esnaf, Sanatkârlar ve toplumun bütün kesimleri enflasyon karşısında zaten çok zor durumdalar, sıkıntıya düşmüş yurttaşlarımızı birde bankalar sıkıntıya sokmasın.”

ESNAF VE KEFALET KOOPERATİFLERİNE DESTEKLER ARTIRILMALIDIR

CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek; “Esnaf ve Kefalet Kooperatifleri aracılığı ile kullandırılan kredileri olumlu, plasman miktarlarını yetersiz buluyoruz. Kredi Garanti Fonu aracılığı ile sağlanan kaynakların KOBİ’lere kredi olarak sağlanması, kredinin geniş tabana yayılması özellikle küçük ölçekli KOBİ’lere verilmesi gerekir. Burada kamu bankası olması nedeniyle Halkbank’a büyük görevler düşmektedir. Kredilerin geniş tabana yayılması aynı zamanda üretim ve istihdama da olumlu katkıları olacaktır.

Milletvekili Zeybek, Geçtiğimiz yıllarda kredi kullanan, Esnaf ve Kefalet Kooperatifi üye sayısı ile günümüzdeki üye sayısı, kredi kullananlar ve kredi miktarlarını yeterli olmadığı görülmektedir. Daha fazla insanımıza iyi koşullarda kredi olanakları sağlamada Halkbank’a önemli görevler düşmektedir” dedi.

Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER