banner1014

Engiz Çileği Hasadına Başlandı

19 Mayıs ilçesinde 4 yıldır üretimi artarak devam eden Samsun ve civar illerden yüksek talep gören Engiz Çileği üretiminde hasat başlandı.

Engiz Çileği Hasadına Başlandı

19 Mayıs ilçesinde 4 yıldır üretimi artarak devam eden Samsun ve civar illerden yüksek talep gören Engiz Çileği üretiminde hasat başlandı.

Engiz Çileği yerli üretim olması tadının ve lezzeti çok iyi olması üreticilerinde yüzünü güldürüyor. Her yıl üretiminde artışlar olduğu gözlenen Engiz Çileği, çiftçiler desteklendiğinde Türkiye’de Engiz Çileği ismini duyurmak ve ihracat yapmak istediklerini dile getiriyorlar. 10 dekar alanda başlayan üretimin şimdilerde ihracatının yapılması Engiz Çileği üreticilerinin de hedefleri haline geldi.

Engizli üretici Hüseyin DEMİREL 3 dönümlük alanda üretim yaptığı bahçesinde 19 Mayıs Ziraat Odası Başkanı Bayram Konuş ile birlikte hasadı yapıldı.

Üretici Hüseyin DEMİREL "Çileğimiz çok kaliteli tadı, aroması tüketicilerimiz tarafından çok beğeniliyor toprağımız havamız çok uyumlu olan çilek bizleri çok memnun ediyor. Engiz Çileğimize olan talepleri karşılamakta zorlanıyoruz inşallah sonbaharda üretim alanımı artırmayı planlamakla beraber keşke daha önce başlasaydım diyorum. Engiz çileği direk tüketiminin yanında reçel ve pastacılık sektörü içinde aranan bir tat oldu.  Talebin yüksek olması ve Mayıs ayında başlayan hasadın Eylül, Ekim ayına kadar sürmesi üreticilerin yüksek gelir elde etmesi sayesinde aile işletmelerinin de çilek üretimine olan ilgisini artırdı.

Engiz Çileğinde benimde diğer üreticilerinde isteği ihracat yapabilecek seviyeye gelmek. Üretimimizde her türlü  desteği veren  bizlere veren başta 19 Mayıs İlce Tarım ve Müdürlüğümüze her zaman yanımızda  olan 19 Mayıs Ziraat Odası Başkanlığına ve 19 Mayıs üniversitesi Ziraat Fakültesi öğretim üyesi Prof.Dr.Leyla DEMİRSOY hocamıza teşekkürlerimi sunarım” şeklinde konuştu.

HARUN YAZICI

Haber Merkezi

Hasan Eren

YORUM EKLE
YORUMLAR
m
m - 5 ay Önce

pazarda 15 tl bir kilo çilek . biraz vijdanlı olun mevsiminden önce bilmem nereden kargolanan çileği7-8 tl ye yedik burnumuzn dibindeki 15e. insaf yahuuuu

SIRADAKİ HABER