banner1014

Bafra Ticaret Borsası’ndan Tedarik Zinciri Anlaşması

Bafra Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Namık KİBAROĞLU ile Bafra Ziraat Bankası Beşyol Şube Müdürü Muhammet ÖZYANIK arasında imzalandı.

Bafra Ticaret Borsası’ndan Tedarik Zinciri Anlaşması

Bafra Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Namık KİBAROĞLU ile Bafra Ziraat Bankası Beşyol Şube Müdürü Muhammet ÖZYANIK arasında imzalandı.

Bankkart Başak Tedarik Zinciri Protokolü Hakkında bir bilgilendirme yapan Bafra Ticaret Borsası Başkanı Namık KİBAROĞLU; “Finansman Projesi Lansmanı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın’ın katılımıyla 10,12,2020 tarihinde Ankara’da gerçekleştirildi.

Bankkart Tedarik Zinciri; ”Tüm üyelerimize, ticari mal alım-satımlarında, güvenli ticaret sistemi ve kolay finansman imkânı getiriyor. Böylece tedarik zincirinin aksamadan sürdürülmesine ciddi bir katkı sağlıyor... Tedarik Zinciri alıcı ve satıcının güven içinde alışveriş yapmasının önünü açıyor”  Bu sayede, üreticilerin veya satıcıların, tahsilat ile uğraşmadan, güven içinde mallarını satabileceklerdir” dedi.

“Bankkart Başak Tedarik Zinciri Finansmanı Projesinin Amacı; 

Finansman kaynaklı yaşanan aksaklıkları ve tahsilat problemlerini gidermek üzere tedarikçi ve alıcıların banka üzerinde oluşturulan kapalı devre bir sisteme tanımlanarak, alım-satım işlemlerinin Ziraat Bankası garantörlüğünde gerçekleştirilmesi olup böylece tahsilat konusunda her iki tarafın da riski sıfıra indirilmektedir.

Ürünün satıcılar (tedarikçi) açısından faydaları:

•             Tahsilat riskinin sıfıra indirilmesi

•             Esnek vade ve taksit imkânları ile daha fazla satış yapabilme imkânı

Ürünün alıcılar açısından faydaları:

•             Finansmana kolay erişim: Ödemeleri taksit ve vadeler ile yapma imkânı

•             Kredi/çek kullanmadan kendi tedarikçisi ile banka üzerinden ticaret yapması

•             Artan kredi limitleri

Sistem:

Alım-satım işlemleri POS cihazları üzerinden işlemektedir.

-              Tedarikçilerin (Satıcı), POS cihazlarına özel bir yazılım yüklenecektir.

-              Alıcılara ise, ticari kredi kartı tahsis edilecektir.

Bu proje ile tedarikçiler mal teslim ettiği ve alacak kaydettiği firmaların ödemelerini POS cihazı aracılığıyla iki farklı seçenek ile alabilecektir.

•             Esnek vade seçeneği

•             Eşit taksit seçeneği

•             Örnek olarak;

             Tedarikçi, 100.000 TL’lik bir mal sattığında, pos cihazına 18 aya kadar aylık ya da 3 aylık eşit taksitlerle ödeme alabilecek,

             Aynı şekilde tedarikçi, 100.000 TL’lik mal satışını, tıpkı bir çek gibi maksimum 540 gün olmak üzere vadeli bir şekilde yapabilecektir. Bu durumda 540 gün sonra yapacağı tahsilatta herhangi bir problem yaşamayacaktır çünkü muhatabı artık banka olacaktır. Tahsilatı da bankadan yapacaktır.

•             Kart limiti tahsisatı bankacılık koşullarına firmanın risk durumuna göre banka tarafından belirlenecektir. Herhangi bir üst limit bulunmamaktadır.

•             Herhangi bir sektör kısıtlaması yoktur. Oda ve borsa ile sektör meclisi üyesi firmalarımız bu imkândan faydalanabilecektir.

•             Bu sistem sadece tedarik zincirinde birbirine entegre olmuş ticari işletmeler arasında uygulanacak olup, her satış bu kapsamda değerlendirilemeyecektir.

•             Örnek vermek gerekirse, bir otel işletmesine gıda tedariki sağlayan bir ticari işletme otel işletmesinin sahip olduğu Bankkart üzerinde vadeli satış yapabilecektir.

Detaylı bilgi için sektorler@tobb.org.tr ve guvenliticaret@ziraatbank.com.tr adresiyle iletişime geçebilirsiniz.

Sattıkları mal bedelini, alacak riski taşımadan, Ziraat Bankası garantisiyle peşin ya da taksitli alacaklar. Böylece nakit akışını öngörülebilir hale getirmiş olacaklardır. Alıcılar da uygun vade ve maliyette finansman temin ederek, tedarik ihtiyaçlarını karşılayacaklardır. Satıcı da, bu kimdir diye endişe etmeden malını güvenle satıp, parasını bankadan tahsil edecektir.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’na ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın’a ayrıca bu projenin hayata geçirilmesi için tüm çalışanlara da teşekkür eder, Projenin ülkemize, üreticimize, tüccarımıza, tüketicimize hayırlı olmasını temenni ederiz. “dedi.

Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER