banner1028

Bafra'da Yerli Karpuz ve Kavun Piyasada Yerini Aldı

Samsun’un Bafra Ovası’nda Nisan - Mayıs Ayları içersin de 32 bin dekar üzerine örtü altı ile üstü ekimi yapılan Yerli Karpuz ve Kavun'un hasadı üreticiler tarafından yapılmaya başlanarak Bafra Haline inmeye başladı.

Bafra'da Yerli Karpuz ve Kavun Piyasada Yerini Aldı

Samsun’un Bafra Ovası’nda Nisan - Mayıs Ayları içersin de 32 bin dekar üzerine örtü altı ile üstü ekimi yapılan Yerli Karpuz ve Kavun'un hasadı üreticiler tarafından yapılmaya başlanarak Bafra Haline inmeye başladı.

Türkiye'nin ikinci Çukurova’sı olarak bilenen Bafra Ovası' nda yerli karpuz ve kavun hasadı Üreticiler tarafından gerçekleştirilerek iç piyasa olmak üzere, dış piyasa ve pazar tezgâhların da yerini aldı. Her yıl olduğu gibi bu yıl da Bafra'nın yakın ve yüksek Mahallerinde üreticiler tarafından Nisan – Mayıs ayları içinde örtü altı ve üstü yapılan ekimler sonucunda yerli karpuz ile Kavun’un Samsun Büyükşehir Bafra Haline Üreticiler tarafından getirilmeye başlanırken, Pazar tezgâhlarında ve vatandaşların sofralarında yerini aldı.

Bafra Ovası'nda geçen yıla göre bu yıl da 32 bin dekar üzerinde karpuz – kavun ekiminde yüzde 50 civarında bir artış gözlemlenirken, bu yıl Nisan – Mayıs Ayın da örtü altı ve üstü olarak 18 bin dekar alanda karpuz, 14 bin dekar alanda da ise yerli kavun yetiştirildiği gerçekleştirildi.

" Hasadı yapılan yerli karpuz ve kavun İç ve Dış Piyasada Yerini Aldı"

İlk zamanlarda sıcaklığın erken ve yoğun yaşanan Adana ve Antalya, Manavgat ve Mersin karpuzunun bittiği şu dönemlerde, geçen yıla üreticiler tarafında hasadı yapılan karpuz ve kavunun Temmuz ayı içinde de çıkmasıyla beraber büyük rağbet ve ilgi görüyor.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Bafra Halinde Komisyoncu olan Tuncay Koca bu yıl 40.dönüm yerli karpuz, 25 dönümde yerli kavun üretimi yaptık. Yerli kavun geçen yıl olduğu gibi bu yılda üreticimize zarar değil şu ana kadar azda olsa kar ettiriyor.

Koca, karpuz da ise bunu tam anlamıyla söyleyemeyiz. Şu an yerli karpuzun Hal çıkışı fiyatı üreticileri olduğu kadar biz komisyoncuları da memnun etmiyor. Bafra ovasında İyi tarım Uygulaması altında “Bu yıl yaz mevsiminin sıcak geçmesinden dolayı, hem de erken hasada izin verilmeyerek, hem de ovamızdaki üreticilerimizin ve ilçemizi düşünerek alınan karar neticesinde 15 Temmuz’dan sonra hasadı yapılan yerli karpuz ve Kavun’un lezzeti ve daha tatlı olmasını sağlıyor.

Geçen yıl yerli Balhan kavun 70 ile 80 kuruş arasında alıcı buluyordu yerli Süreyya ise geçen sene 1.30 kuruş ile 1.40 kuruş arası alıcı buluyordu.15 Temmuz’dan sonra hasadına başlanan karpuz ve kavunun tarlalardan piyasaya daha yeni çıkmasına rağmen hal çıkış fiyatları ise fiyatlar yerli Balhan Kavun 80 kuruş ile 90 kuruş arası, Süreyya kavun ise 1.40 kuruş ile 1.50 kuruş arasında alıcı buluyor.

Geçen sene olduğu gibi maalesef karpuz üreticileri yine sıkıntı çekecek gibi görünüyor. Geçen sezon 30 kuruşa kadar inen karpuz üreticiyi zor duruma sokmuştu.  Şu an yerli karpuzun 40 kuruş ile 50 kuruş arasında piyasada alıcı buluyor. Pazar da ise yerli Kavun'un kilosu 2. TL ile 3 TL'den yerli Karpuzun kilosu ise 1 TL ile 1.25 kuruş arasında satılıyor. Her yıl olduğu gibi bu yıl yine kavun üreticinin yüzü gülecek durum öyle gösteriyor dedi. İnşallah karpuz fiyatları böyle gitmez, ama karpuzun fiyatı ilerleyen günlerde ne  söylemek kestirmek  zor görünüyor.

 İç piyasada Adana, Antalya, Manavgat ve Mersin'den gelen karpuz ile kavun dönemlerini bitti, onların yerine Ülkemizin ikinci Çukurova’sı olarak bilinen Bafra Ovasın da 1.sınıf yetiştiriciliği yapılan karpuz ve kavun hasatıdına başlanarak iç ve dış piyasalarda ilgi ve rağbet görüyor.

" Kavun Güldürecek, Karpuz Üreticiye Üzebilir”

Bu yıl geçtiğimiz yıllara göre daha da umutluyuz, âmâ şu an öyle gösteriyor ki yerli kavun fiyat konusunda üreticinin oldukça güldürecek, ama Karpuz için onu söylemek zor gibi görülüyor hatta Karpuz Fiyatlarında inşallah olmaz ama düşüşte yaşanabilir korkusu üreticilerimizi şimdiden kara kara düşündürüyor.

Koca, bu yıl da büyük harcamalar ve emek harcayarak yaptığımız karpuz ve kavundan yine de umudumuz kesmek istemiyoruz, çünkü daha hasat sezonu yeni başladı, fiyat konusunda her şey her han değişebilir umudumuz yitirmedik, kaybetmedik ve  o yüzdendir ki umutluyuz. Şu an Ülkemizin değişik yerlerinde de karpuz ve kavun hasat başladı. Ama çok şükür olsun ki rağbet gördüğü için yerli karpuzun ve kavunu alıcını buluyor. Bazı üreticilerimiz ise ürettiği karpuz ve kavunlarını piyasa çıkarmadan tarlasında kabala şeklinde pazarlıyor.

İnşallah hava şartları müsait olursa bu yıl ki karpuz ve kavun mahsullerimizden yüzümüzün gülmesini istiyoruz. Piyasaya yeni çıkan Bafra Yerli karpuz ve kavun öncelikle dış piyasa olarak İstanbul, Ankara, Konya, Kayseri, İzmir, Gaziantep, Diyarbakır ve Bursa'ya gitmekte. Kıyı şeridi olan Sinop, Rize, Trabzon, Giresun, Kastamonu, Bartın ve Artvin yerlere sevkiyat oluyor. Yurt dışı olarak ise Gürcistan’a yerli karpuz ve kavunumuzu yolluyoruz dedi.

Koca, son olarak Hasadına yeni başlanan yerli karpuz ve kavun 9 aya kadar iç, piyasa olmak üzere dış piyasada ve pazarlarda yerini alacağını belirtti.

HABER /  FOTO: EBUBEKİR YILMAZ

YER: SAMSUN BÜYÜKŞSEHİR BELEDİYESİ BAFRA HALİ

Ebubekir Yılmaz

Güncelleme Tarihi: 18 Temmuz 2019, 01:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1047

banner1046