Samsun’da Yerli ve Milli Sesi Tarık Buğra’ Paneli Düzenlendi

Samsun Valisi Osman Kaymak, 27.05.2019 Pazartesi günü saat 10.00’da Anadolu Mektebi Öğrencileri tarafından Emine-Ahmet Yeni Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi konferans Salonu’nda düzenlenen ‘Doğumunun 100. Yılında Edebiyatımızın Yerli ve Milli Sesi Tarık Buğra’ paneline katıldı.

Samsun’da Yerli ve Milli Sesi Tarık Buğra’ Paneli Düzenlendi

Samsun Valisi Osman Kaymak, 27.05.2019 Pazartesi günü saat 10.00’da Anadolu Mektebi Öğrencileri tarafından Emine-Ahmet Yeni Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi konferans Salonu’nda düzenlenen ‘Doğumunun 100. Yılında Edebiyatımızın Yerli ve Milli Sesi Tarık Buğra’ paneline katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından, Anadolu Mektebi öğrencileri İbrahim Tanrıverdi Sosyal Bilimleri Lisesi öğrencisi Fatma Zeynep Yılmaz, Canik İMKB Anadolu Lisesi öğrencileri Rüveyda Irmak ve İrem Berna Bektayoğlu,  Köksal Ersayın Anadolu Lisesi öğrencileri Bahar Evran ve Azra Sena Çolak, Doğumunun 100. Yılında Tarık Buğra’nın öyküleri ve hikâyelerini işleyen birer sunum gerçekleştirdi.

Sunumun ardından İl Milli Eğitim Müdürü Coşkun Esen yaptığı konuşmasında, “Biz her zaman paneller ve sempozyumlar düzenliyoruz. Daha çok çocuklarımızı bir şekilde dinlemek mecburiyetinde bırakıyoruz. Ama bugün biz onları dinledik. Gerçekten ufuk açıcı saptamalarıyla karşımızda yarının büyükleri olarak durduklarını görmüş olduk. Tarık Buğra, insanı merkeze alan ve insan üzerinden kurgusunu üreten, hayatı anlamaya çalışan bir yazarımızdır. Gerek romanlarında, gerek hikâyelerinde Tarık Buğra’yı bugüne yani 100. Yıla taşıyan zihinlerimizde canlı tutan şey aslında sıradan diyebileceğimiz, insanların günlük yaşamlarından, hayata olan tavırlarına kadar ilişkilerini anlatmasıdır.” dedi. 

Anadolu Mektebi Kurucusu ve Yürütme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Sami Güçlü yaptığı konuşmasında, “Samsun bu yıl Milli Mücadele’nin 100. Yılını büyük bir coşkuyla kutluyor. Milli Mücadeleye edebiyat dalında ‘Küçük Ağa’ romanıyla Tarık Buğra 100. Yıl ile özdeşleşmektedir. Anadolu Mektebinin varoluş amacı; uzun bir yolu yürümeyi, uzun yolu kat etmeyi göz alanlarla yürümektir. Anadolu Mektebi’nin temel şiarı, mensuplarının mezun olamayacağı bir mekteptir. Ömür boyu sürecek bir ideale kendini adamaktır. Bu idealde bu topluma, bu millete, insanlığa, bölgelerimize, kültür dünyamıza hizmet etmektir. Artan sorunlarımıza çözümler üretmek gibi bir ideale sahip olmaktır.

Bugün panelist genç arkadaşlarımızın çok takdir edilen güzellikte sunumlar yapmasının Anadolu Mektebi açısından önemi azdır. Çünkü eğer uzun bir yol kat edeceksek, önemli olan yolun başındaki parlak bir çıkış değildir. Esas menzile varırken nerede olacağımız, ne kadar derinleşeceğimiz, ne kadar bilgi biriktireceğimiz ve ne kadar örnek olacağımızdır. Onun için Anadolu Mektebi kitlesel bir faaliyet değil gönüllü bir faaliyettir.” dedi.

Samsun Valisi Osman Kaymak ise yaptığı konuşmasında, “Doğumunun 100. Yılında Edebiyatımızın Yerli ve Milli Sesi Tarık Buğra’ programında aranızda olmaktan dolayı büyük bir mutluluk duyuyorum. Öğrenci kardeşlerimizin panelini izledik. Bütün meselemiz ülkemizin yarınlarını teslim edeceğimiz sizlerin en iyi şekilde yetişmesidir. Sizlerin iyi insan olması, vatana millete faydalı olması için bizler ve kurumlarımız sizler için çalışıyoruz. Maalesef okumayan bir toplumuz. Bizde ilimizde Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile birlikte okuma alışkanlığını yaygınlaştırmak için projeler üretiyoruz. İlimizde ve ülkemizde buna benzer etkinlikleri çok önemsiyoruz.

Bugün de aramızda bulunan çok değerli Eski Tarım ve Köyişleri Bakanlığı yapmış hocamız kendini kenara çekip dinlenebilirdi. Ama onun memleket ve gençlik gibi bir derdi var. Kendisinin belirttiği gibi Anadolu Mektebi’nde mezun olmak yok. Çünkü bizlerde ülkemizi ve milletimizi seviyorsak ölünceye kadar güzel işler yapmak ve kendimizi yetiştirmek durumundayız. O yönüyle bizlere çok güzel örnek oluyor. Allah hocamıza sağlıklı uzun ömürler versin ve bu hizmetlerine devam etmesini diliyorum.

Sevgili gençler, ilimizde 19 Mayıs 1919’un 100. Yılı etkinliklerini yaptık ve yıl boyunca yapmaya devam ediyoruz. En son 19 Mayıs 2019 tarihinde Sayın Cumhurbaşkanımız ve siyasi parti liderleri Samsun’a geldiler. Büyük bir coşkuyla Milli Mücadele ruhunu diri tutmaya çalışıyoruz. Benim hayatımda romanların çok yönlendirilmesi olmuştur. Mesela ben peygamber sevgisini Necip Fazıl Kısakürek’in ‘Çöle İnen Nur’ isimli kitabından aldım. O kitapta Necip Fazıl o kadar güzel peygamber efendimizin hayatını anlatıyor ki benim hayatımı çok etkilemiştir. Cami hocalarımız her zaman helal lokma ve haram lokma ayrımını bizlere anlatır. Raif Cilasun ‘Haram Lokma’ adlı eserinde haram lokmayı o kadar güzel hikayeleştirerek edebi yönü ile bize anlatmıştır ki okumanızı tavsiye ederim. Toplumda en önemli konu haram lokma konusudur. Biz bu helal lokma, haram lokma meselesini hakkıyla gençliğe anlatırsak, memlekette sorun kalmayacağına inanıyorum. Kitaplar çok önemlidir. Kitaplar bize yol gösteriyor. Lütfen bol bol kitap okuyalım diyerek, hepinizi sevgi ve saygılarımla selamlıyorum.” dedi.

 ‘Doğumunun 100. Yılında Edebiyatımızın Yerli ve Milli Sesi Tarık Buğra’ paneline ayrıca, İlkadım Kaymakamı İbrahim Keklik, İlkadım İlçe Milli Eğitim Müdürü Halil İbrahim Akmeşe, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Haber Merkezi

Güncelleme Tarihi: 27 Mayıs 2019, 18:21

Hasan Eren

YORUM EKLE

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
SIRADAKİ HABER

banner823

banner822