banner1014

Samsun Valisi Dağlı; Okul Kantinlerini Denetledi

Samsun’da Okul Kantinlerinde fahiş fiyata yönelik denetimler etkin bir şekilde devam ettirilecek, uygun olmayan ürünlerin satışına asla müsamaha gösterilmeyecek.

Samsun Valisi Dağlı; Okul Kantinlerini Denetledi

Samsun’da Okul Kantinlerinde fahiş fiyata yönelik denetimler etkin bir şekilde devam ettirilecek, uygun olmayan ürünlerin satışına asla müsamaha gösterilmeyecek.

Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı, geleceğimizin teminatı çocuklarımızın eğitim-öğretim gördükleri okullarında uygun fiyatlı, sağlıklı ve hijyenik ürünlere ulaşabilmesi için sürdürülen çalışmalar kapsamında, Atakum Anadolu Lisesi kantininde gerçekleştirilen denetime katıldı.

Milli Eğitim Bakanlığımıza bağlı resmî ve özel okul/kurumların bünyesinde faaliyet gösteren yemekhane, kantin/kooperatif, kafeterya, büfe ve çay ocağı gibi gıda işletmelerinin gıda güvenilirliği, fiyat etiketi ve hijyen şartları bakımından denetimi için İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, İl Millî Eğitim Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü ve İl Ticaret Müdürlüğü yetkililerinden oluşan İl Denetim Ekibi kurulduğunu ve bu ekibin denetim faaliyetlerini aralıksız sürdürdüğünü dile getiren Sayın Valimiz, okullarda kaliteli ve nitelikli eğitimin yanında gıda güvenliği ile öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz ve okul çalışanlarının sağlığının korunmasını da olmazsa olmaz olarak gördüklerini belirterek, bu doğrultuda bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da gayretli ve titiz bir şekilde çalışmaya devam edeceklerini dile getirdi.

Öğrencilerimize doğru beslenme alışkanlığının kazandırılması, güvenilir gıdaya erişimin sağlanması ve sağlıklı beslenme ortamlarının oluşturulmasına yönelik önlemler alınmaya devam edildiğini belirterek, Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu’nun tavsiye kararlarına uygun olarak belirlenen okul gıdası kriterlerine uyum sağlanmasının ve güvenilir gıda üretimi için gerekli olan hijyen şartlarının sağlanmasının önemine dikkat çeken Vali Dağlı, üretim ve servis aşaması da dâhil olmak üzere sağlık açısından risk oluşturabilecek tüm etkenlerin ortadan kaldırılmasını hedeflediklerini söyledi.

2021-2022 Eğitim-Öğretim Yılında 17 ilçemizde kantin, yemekhane vb. işletmelerde çalışanlara yönelik olarak gıda mevzuatı ve diğer ilgili mevzuatlar, gıdanın güvenliği, gıdanın hazırlanışından servis edilmesi sürecinde dikkat edilmesi gereken hijyen şartları, kişisel hijyen, gıda işletmesi içinde dikkat edilecek hususlar gibi konularda eğitimler verildiğini hatırlatarak, öğrencilerimize de gıda güvenirliliği, gıdaya bulaşabilecek tehlikeler, gıdanın korunması ve gıda israfının önlenmesi konularında eğitimler verildiğini belirten Sayın Valimiz, eğitim faaliyetlerinin 2022-2023 Eğitim-Öğretim Yılında da devam edeceğini kaydetti.

Denetimlerde ayrıca etiket, tarife ve fahiş fiyat konularına da dikkat edildiğini belirterek, ilgili kanunlar uyarınca ilimizde gerek resen gerekse vatandaşlarımızdan gelen şikâyetler üzerine yürütülen denetimlerin kantinlerde de etkin bir şekilde devam ettirildiğini ve 2021-2022 Eğitim-Öğretim Yılında 200’ün üzerinde fiyat etiketi denetimi gerçekleştirildiğini ifade eden Sayın Valimiz, vatandaşlarımızın kanuna aykırılık olduğunu düşündükleri durumlarda Ticaret Bakanlığımıza ait Alo 175 Şikayet Hattı ve Haksız Fiyat Artışı Bildirimi Mobil Uygulaması üzerinden gerekli şikayet başvurusunda bulunabileceğini bir kez daha hatırlattı.

Satışı uygun olmayan gıda ve içeceklerin okul kantinlerinde satışına asla müsamaha gösterilmeyeceğini dile getiren Samsun Valisi Dağlı, 2021-2022 Eğitim-Öğretim Yılında 825 kantin ve yemekhanede 1.617 gıda güvenliliği denetimi gerçekleştirildiğini ve bu yıl da denetimlerin artarak devam edeceğini belirterek, kurallara uymayan kantin işletmelerini karşı karşıya kalabilecekleri cezalar konusunda uyardı ve kurallara hassasiyetle uyan işletmecilere de teşekkür etti.

Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER