banner1028

Samsun Valiliğinden “ŞİDDET” Açıklaması

SAMSUN HABER - Samsun Valiliği, Vali Osman Kaymak'ın Yönetici Akademisi programındaki sözlerine ilişkin, "Söz konusu konuşmada bir öğretmenin öğrenciye şiddet uygulayabileceği anlamı kesinlikle kastedilmemiştir." açıklamasında bulundu.

Samsun Valiliğinden “ŞİDDET” Açıklaması

SAMSUN HABER - Samsun Valiliği, Vali Osman Kaymak'ın Yönetici Akademisi programındaki sözlerine ilişkin, "Söz konusu konuşmada bir öğretmenin öğrenciye şiddet uygulayabileceği anlamı kesinlikle kastedilmemiştir." açıklamasında bulundu.

Valilikten yapılan yazılı açıklamada, Vali Kaymak'ın 22 Ağustos 2017 tarihinde Ondokuz Mayıs Üniversitesi Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen "Yönetici Akademisi" programına katıldığı hatırlatıldı.

Vali Kaymak'ın burada yaptığı konuşmanın bazı basın yayın organları ve sosyal medya platformlarında yanlış anlaşılmalara sebep olduğu ifade edilen açıklamada, konuşmanın anlamsal bütünlüğü incelendiğinde, iyi insan ve iyi vatandaş yetiştirmenin önemi üzerinde durulduğunun anlaşılacağı belirtildi.

Vali Kaymak'ın konuşmasında, veli, öğretmen ve öğrenci arasında yapıcı disipline dayalı bir ilişkinin gerekliliğinin şart olduğu ve bu çerçevede geleceğin teminatı çocukların aldığı eğitim ve öğretimde hem akademik hem de sosyal anlamda çocukların gelişimine olumlu etkisi olacağından bahsedildiği belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi: "Çocuklarımızın ve gençlerimizin pedagojik gerçeklere dayanan, etkili ve kaliteli bir eğitim alması en önemli önceliklerimizdendir. Söz konusu konuşmada bir öğretmenin öğrenciye şiddet uygulayabileceği anlamı kesinlikle kastedilmemiştir. Çocuk eğitiminde 'sevgi'nin ve 'ilgi'nin birinci derecede önemli olduğunun farkında olarak okullarımızda oluşabilecek 'çocuğa şiddet' içerikli tüm şikayetlere kanun ve yönetmelikler çerçevesinde, idari ve adli yönden gereken soruşturmalar vakit kaybedilmeden yapılmaktadır. Bundan sonra da olmasını hiçbir zaman istemediğimiz, çocuklarımızın sağlıklı gelişimini engelleyebilecek her türlü olay önceden olduğu gibi titizlikle incelenecektir."

Açıklamanın devamında, eğitimde en önemli unsurun veli ve çocuk olduğunun altı çizilerek, şunlar kaydedildi: "Çocuklarımızın gerek ruhsal gerekse sosyal anlamda geleceğini olumsuz etkileyebilecek davranışları sergileyen eğitim personeli korunarak halkımızın güvenini yitirmek ve çocuklarımızın geleceğinin zarar görmesi göze alabileceğimiz bir şey değildir. Bu minvalde her zaman, her konuda şiddete karşı tavır alınacağı vurgusuyla okul yöneticilerimiz ve öğretmenlerimizin, öğrencilerimize sevgiyle yaklaşıp, gerektiğinde başlarını okşayarak, varsa sorunlarının dinlenip çözümler üreterek uzlaştırıcı olma yönünde Valimiz Sayın Osman Kaymak tarafından tavsiyelerde bulunulmuştur."

Anadolu Ajansı

Güncelleme Tarihi: 25 Ağustos 2017, 19:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER