banner1014

Şehrin Gürültü Haritası Çıkarılıyor

Samsun Büyükşehir Belediyesi daha huzurlu, daha yaşanabilir bir şehir için Stratejik Gürültü Haritaları ve Eylem Planı hazırladı.

Şehrin Gürültü Haritası Çıkarılıyor

Samsun Büyükşehir Belediyesi daha huzurlu, daha yaşanabilir bir şehir için Stratejik Gürültü Haritaları ve Eylem Planı hazırladı. Bu kapsamda, Samsun genelindeki eğlence yerleri, sanayi tesisleri ile kara ve demiryollarının gürültü düzeyleri ve bu gürültüye maruz kalan yerleşim alanları belirlenecek.

Çalışmanın amacı; çevresel gürültüye maruz kalınması sonucu kişilerin huzur ve sükûnunun, beden ve ruh sağlığının bozulmaması için gerekli tedbirlerin alınmasını sağlamak. Yapılan çalışma ile elde edilen veriler ileride oluşabilecek gürültü problemlerini önlemede yardımcı olacak. Gürültü sorunları belirlenecek ve azaltmaya yönelik uygulanabilir eylem planları oluşturulacak. Çevresel gürültü kalitesinin iyi olduğu yerlerin mevcut durumunu korumak amacıyla planlama kriterlerine altlık sağlayacak. Gürültüden etkilenen insan sayısının maruz kaldığı gürültü seviyesini azaltmaya yönelik hedefleri içeren uzun vadeli bir stratejisi geliştirilecek.

“DAHA MUTLU VE HUZURLU BİR KENT HEDEFLİYORUZ”

Stratejik Gürültü Haritaları ve Eylem Planı projesiyle ilgili Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir açıklama yaptı. Başkan Demir, “Türkiye’de daha çok çevre, deniz, suların kirletilmesi üzerinde duruluyor. En az bunlar kadar önemli bir konuyu Gürültü Eylem Planını biz Büyükşehir Belediyesi olarak hayata geçiriyoruz. ‘Stratejik gürültü haritalarının’ hazırlanması süreci yaklaşık 160 km karayolu, 6 km mevcut demiryolu hattı, 65 km hafif raylı sistem, 60 adet eğlence merkezi ve 2 adet sanayi sitesini kapsıyor. Bu çalışmayı çok önemsiyoruz. Tespitleri yapıp, gerekli çözümleri üreteceğiz” dedi.

Daha mutlu ve huzurlu bir kent hedeflediklerini söyleyen Başkan Demir; “İnsan hayatında çok önemli gürültü kirliliği. Hayatınız boyunca sürekli gürültüye maruz kaldığınız da çok ciddi fiziksel ve psikolojik rahatsızlıklara da maruz kalabiliyorsunuz. Tamamen bunları ortadan kaldırmayı planlıyoruz” ifadesini kullandı.

Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER