banner1020
banner978

Alaçam İlçesinde Defne Fidanı Dağıtıldı

Alaçam İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından hazırlanan Defne Alanlarının Artırılması projesi amacıyla 20.000 adet Defne Fidanı dağıtıldı.

Alaçam İlçesinde Defne Fidanı Dağıtıldı

Alaçam İlçemizde Defne Fidanı Dağıtıldı Alaçam İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından hazırlanan Defne Alanlarının Artırılması projesi ile Samsun Orman Fidanlık Müdürlüğü’nce üretilen 20.000 adet Defne Fidanı İlçemiz mahallelerinden; Akbulut, Yenice, Harmancık, Etyemez, Aşağıkoçlu, Ortaköy, Sancar ve Karşıyaka Mahalleleri çiftçilerimize ücretsiz olarak dağıtılmaya başlandı.

Alaçam Gökçeboğaz Köy Ürünleri Pazarının bulunduğu otopark alanında düzenlenen fidan dağıtım törenine İlçemiz Kaymakamı Fikret Zaman, Alaçam Belediye Başkanımız Hadi Uyar, Belediye Başkan Yardımcısı Murat Güney, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Güreş, Orman İşletme Merkez Şefimiz Eyüp Can Çarkacı, Alaçam Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Bedir başta olmak üzere ilçemiz çiftçileri katılım gösterdi.

Alaçam Kaymakamı Fikret Zaman yaptığı konuşmada; “Dağıtımı yapılan fidanlar önümüzdeki yıllarda üreticimize, ilçemize ve dolayısıyla ülke ekonomimize ciddi katkı sağlayacaktır” dedi. Belediye Başkanı Hadi Uyar, Alaçam’da defne ticaretinin büyük boyutlarda bulunduğunu dikkat çekerek "Defneyaprağı ilaç sanayi, parfümeri ve baharat gibi alanlarda da sıklıkla kullanılıyor. İlçe coğrafyamızda defne ağacı bulunmakta olup, yetiştirilmesini daha geniş coğrafyada sağlayabilirsek ilçe ekonomisine daha büyük katkı sağlamış oluruz" dedi.

Alaçam İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Güreş de yaptığı konuşmada; “İlçemizde Defne Ağaçları orman alanlarının bulunduğunu, bu bölgelerde bulunan çiftçilerimizin mevsiminde bunları toplayarak aile bütçelerine katkı verdiğini, toplanan bu ürünlerin kurutularak ilçe dışındaki firmalara satılmasında ilçemize büyük bir ekonomik getiri sağladığını beyan etti. Bu projeyle kapalı Defne alanları kurulması öngörülmüştür. Projenin bundan sonraki aşamaların da çiftçilerimize teknik destek vereceklerini ifade eden Güreş, 2017 - 2018 yıllarında da yine defne fidanı projeleriyle bazı çiftçilerimize fidan temin ettiklerini dile getirmiştir” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2018, 08:12

Hasan Eren

banner1005
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner997

banner954