Yakakent İlçesinde SASKİ'ye Ücret Protestosu

Samsun’un Yakakent ilçesinde SASKİ'nin kanalizasyon hattı bağlayacağı apartmanlardan bina başına 3 bin lira katılım payı, bin lirada tesisat bağlama ücreti istemesi vatandaşı isyan ettirdi. Vatandaş 'Yazıklar olsun' diyerek eylem yaptı.

Yakakent İlçesinde SASKİ'ye Ücret Protestosu

Samsun’un Yakakent ilçesinde SASKİ'nin kanalizasyon hattı bağlayacağı apartmanlardan bina başına 3 bin lira katılım payı, bin lirada tesisat bağlama ücreti istemesi vatandaşı isyan ettirdi. Vatandaş 'Yazıklar olsun' diyerek eylem yaptı.

Samsun'un Yakakent ilçesinde altyapı çalışmalarını sürdüren Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi(SASKİ) Genel Müdürlüğü ekipleri, yeni kanalizasyon hattı bağlanacak binalardan 3 bin lira katılım payı, bin lirada tesisat bağlama ücreti talep etti. SASKİ tek veya iki katlı binalardan da aynı ücreti talep ederken, kendilerinden ücret talep edilmesine tepki gösteren mahalle muhtarları ve vatandaşlar SASKİ'ye başvurduktan sonra 'Yazıklar olsun' diyerek eylem yaptı.

Liman Mahallesi Muhtarı Sezai Özdemir, " Geçen günü SASKİ yetkililerini götürdüm, evin etrafını ölçtüreyim istedim. Ölçtü bana 18 metre olduğunu ifade ederek, ertesi gün bana çıkardığı hesap aynen şöyle oldu. Bin 700 TL dediler. Bugün satmaya kalkarsanız Türk parasıyla beş lira yapmaz. Benim anlatacaklarım bundan ibarettir. Söylediklerimden inşallah bir şeyler anlamışlardır yetkililerimiz. Yakakent halkına kıymayın efendiler "diye konuştu.

PARALAR NEREYE HARCANIYOR?

Merkez Mahallesi Muhtarı Ömer Çakıcı, “Alt yapıyla ilgili bizim sıkıntımız yurttaşlarımızdan vatandaşlarımızdan SASKİ’nin para talep etmesi. Yıllık yaklaşık, atık sudan yaklaşık olarak 750 TL para alınmaktadır. Artı 5 bin aboneliğimiz var. 7 bin 500 TL bu para toplanıyor. Yaklaşık 12 Milyon lirada yapmakta hepsi atık sularla birlikte. İller bankası 30 trilyona burayı biz yaptık diyor. Rögar kapaklarında iller bankası yazıyor. SASKİ geliyor. Hayır kanalizasyon projesini biz hayata geçirdik diyor. Sayın belediye başkanımız Kıyma’da valimiz ile birlikte konuştuk, biz Yakakent’in 60 yıllık kronik sorununu çözdük diyorlar. Fakat her ne hikmet ise parayı vatandaşımızdan talep ediyorlar. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu demeden geçemiyor insan. SASKİ’nin bu idari işleminin iptalini istiyoruz bu kadar kısa ve öz bizim taleplerimiz” dedi.

'HİZMET GETİRİLİYOR' DENİYOR HANİ NEREDE?

Gülendam Ataman, “ Bu Yakakent halkı zaten her türlü faturasında elektrik faturası olsun, su faturası olsun, yapmadığı kullanmadığı şeylerin bile  katkı paralarını ödemektedir. Yani her türlü vergilerini veriyor. Devlet ise ne yapmakta? Bizim vergilerimizle bize hizmet götürüyor! Bilindiği üzere devletin görevi zaten vatandaşına hizmet etmek değil midir? Eğer bütçeleri yetersiz gelmekteyse lütfen hazineden yardım alsınlar. Yakakent küçük bir ilçe halkın gelir kaynağı, düzeyi düşüktür. İnsanlar gerçektende çok mağdur olacaklar. En azından Yakakent’te böyle bir olumsuzluk olmasına izin vermeyeceğiz” dedi.

VATANDAŞ PARAYI ÖDEMEYECEK

Suat Ak “ Biz bu paranın haksız olduğunu ifade ediyoruz. Yakakent olarak bu paraları vermeyeceğiz. Ben arkadaşlarımdan şunu istiyorum bu paraları mutlaka ödemesinler. Eğer bir devlet varsa ve biz bu vergilerimizi ödüyor isek, askere gidiyorsak, her türlü devletin yanında oluyor isek, bu iş yani görevi devlet yapacak ve beş kuruş talep etmeyecektir. Halk her daim devletin yanında ama hizmetini de devlet yapmak zorundadır. Biz Yakakentliler olarak bu parayı ödemeyeceğiz onu özellikle söylemek istiyorum” dedi.

ÜCRETLER AŞAĞIYA ÇEKİLMELİ

Hatun Genç, “SASKİ’nin, bizden istediği paraların emlak vergisinin iki katını geçmeyeceğini öğrendik. Ona göre planlama yapmaları gerekir. Bizi mağdur etmeye hakları yok. Burada ki halk fakir bir halk. Bu iş için istenen ücretler makul bir seviye olan 300 veya 500 gibi bir rakamda olabilir. Ama fiyatlar çok yüksek miktarlardadır. Burada evler genel olarak 2 katlıdırlar. 3 katlı veya tek katlı evlerdir. İki katlı bir binanın kanalizasyon bedeli 2 bin beş yüze veya 3 bin lira civarındadır. Bu miktarı hiç  kimse veremez. Adil bir hizmet bedeli olarak istenecek paraya kimsenin itirazı olmaz” dedi.

İLÇE HALKI KAN AĞLIYOR

Mustafa Kullukçu, “Burada gördüğünüz gibi ilçe halkı kan ağlıyor. Daha fazla söze ne hacet. Kendi yağlarıyla kavrulmaya çalışan bir ilçenin halkından alınmak istenen bu katılım payı mıdır nedir? Bilemiyoruz ama meclis kararından başka hiçbir dayanağı olmayan eşi benzeri olmayan bu uygulamadan bize göre SASKİ bir an önce dönmelidir diye düşünüyoruz. Hemen dibimizde Alaçam ve Gerze belediyeleri beş kuruş talep etmez iken neden bizden SASKİ böyle bir talepte bulunmaktadır? Yakakent’i sahipsiz gördüler sanıyoruz. Yok, öyle değil Yakakent’in sahibi var. Yakakent halkı oltayı attığı zaman kaçacak yer bulamazsınız.

SASKİ tek veya iki katlı binalardan da aynı ücreti talep ederken, kendilerinden ücret talep edilmesine tepki gösteren mahalle muhtarları ve vatandaşlar SASKİ'ye başvurduktan sonra 'Yazıklar olsun' diyerek eylem yaptı.

Kaynak : Hedef Halk Gazetesi

Hasan Eren

YORUM EKLE

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
SIRADAKİ HABER

banner944

banner954