banner1020

TÜYAP KİTAP FUARI'NIN ARDINDAN

Kültür, sanat ve kitapla dopdolu bir kitap fuarını daha geride bıraktık. 15 Şubat 2020 Cumartesi günü kapılarını kitap okurlarına açan 6.Karadeniz Kitap Fuarı 23 Şubat 2020 Pazar günü sona erdi. Bu sene kitap fuarını 207.441 kitapsever ziyaret etti. Bu ziyaretçilerin 62.470’i okullarıyla birlikte fuara gelen öğrencilerden oluşuyor.  

Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da fuardaydım. 21 Şubat Cuma günü şiirsever kitap okurları için Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğü standında “Şiirlerde Bul Beni” kitabımızın hem tanıtımını yaptık, hem de kitap dostları için kitabımızı imzaladık, sohbet ettik, bilgi paylaşımında bulunduk. Yeni dostlarla tanıştık, hasbihal ettik. Kitap fuarlarının en sevdiğim yönü de bu. Standımıza gelerek bize destek olan, şiire gönül veren tüm dostlara teşekkür ediyorum. Okurlarımızla buluşmamıza vesile olan, bize bu imkânı sunan İl Milli Eğitim Müdürümüz Coşkun ESEN beye ve ekibine de ayrıca teşekkür ediyorum. İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz her yıl TÜYAP Kitap Fuarı’nda öğretmen yazarları için kendi standında böyle bir imkân sunuyor. Kültürel anlamda takdire şayan bu etkinlik bu yıl da başarılı bir şekilde icra edildi.  

*

Samsunlular ve çevre illerden gelen kitap okurları dokuz gün boyunca kitaplarla iç içe oldular. Hem sevdikleri yazarlarla görüşme hem de kitaplarını imzalatma fırsatı buldular. Bu arada söyleşi ve çeşitli etkinliklere katılarak doya doya kültür ve sanatla dolu dokuz gün geçirdiler. Bu sene bazı büyük yayınevlerinin fuara özel indirimleri de okuyucuları sevindirdi. Ben de bu avantajlardan yararlanarak epey kitap aldım. Bu sene 250 yayınevi vardı fuarda, 70’in üzerinde etkinlik yapıldı.  

*

Kitap fuarlarının işletmeciler açısından baktığımızda ticari bir vechesi var. Ben bu konuya çok girmek istemiyorum çünkü alanım değil. Bu konuda mutlaka uzman olanlar değerlendirmelerini yapacaklardır. Bir şair ve yazar olarak kültür ve sanat zaviyesinden bakmaya çalışıyorum ben. Ancak şu kadarını da söylemek istiyorum: Kültür ve sanata katkı adına okuyucuya görevler düştüğü gibi fuar organizasyonunu yapan, fuara katılan yayınevlerine de bu konuda sorumluluk ve fedakârlıklar düşmekte. En azından maliyet olarak kitap fiyatlarında makul indirimlerin sürmesi gerekir. Bu iş için cebinden bütçe ayıran vefalı okurları da düşünmek icap eder. Dergi, gazete, kitap derken, her ay belli bir bütçe ayırıyoruz mecburen. Bu indirimler bize biraz nefes aldırıyor.

*

Bu sene fuara yoğun bir katılım oldu. Belirli gün ve saatlerde aşırı yoğunluk ve kalabalığa şahit olduk. Sanki bana salonlar yetersiz kalıyor gibi geldi. Buna rağmen kitap şöleni havası vardı fuarda. Düzen, temizlik, organizasyon harikaydı. Bu şölenin en renkli simaları da öğrencilerimizdi. Cıvıl cıvıl kitaplar arasında onları görmek bizi mutlu etti.

*

Aile boyu fuara gelenler de vardı, sevdikleri kitapları birlikte aldılar, yazarlara birlikte kitap imzalattılar, ailecek söyleşi ve etkinliklere katıldılar. Bunlar hoş tablolardı doğrusu. Fuar vasıtasıyla birbirlerini görme fırsatı bulan dostlar da oldu tabii. Bir araya geldiler, kitap konuştular. Güzel bir kitap şöleniydi doğrusu bu.

*

Bu köşede yazdığımız yazılarda zaman zaman okumanın önemine, kitabın hayatımızdaki yerine dikkat çekiyoruz. Özellikle gençlerimizin planlı, bilinçli, kaliteli okuma alışkanlığı kazanmasında veliler, öğretmenler olarak sorumluluğumuzun olduğunu hatırlatıyoruz. Geleceğimiz açısından bu önemli. Bilinçli, seçici okur olmak önemli.

*

İmam Gazali’nin şu sözünü çok severim: “Okumak üç türlüdür: Dilin okuması kıraat, aklın okuması tefekkür, kalbin okuması hayattır.” Fuarda özellikle bilinçli okur kitlesini izledim ve gelecek adına gurur duydum, ümitvar oldum. Mesela, imza günümde standa gelip benimle Fuzuli’nin “Su Kasidesi” üzerine sohbet eden ve beni şaşırtan o gün tanıştığımız Giresunlu 11. sınıf öğrencisi Selim kardeşimi unutmak ne mümkün. Gençlerde hayat var. Okuyan, araştıran, inceleyen, sorgulayan gençlerimiz var. Var olsunlar, sağ olsunlar, sayıları çoğalsın inşallah.

*

Güzel ve hoş hatıralarıyla bir kitap fuarı daha sona erdi. Seneye inşallah daha güzel ve kitap okurları açısından daha verimli bir fuarda buluşmak temennisiyle.

*

ŞİİR FALINDAN:

Sükûtun bahçesi tılsım ve pınar

Yıldızdan cümlesi karanlıkların

İklimler dışında ezeli bahar

Mevsimler içinde tükenmez yarın

(Ahmet Hamdi Tanpınar)

YORUM EKLE
YORUMLAR
Samsunlu
Samsunlu - 1 ay Önce

Şehrimiz için gurur verici bir organizasyon kitap fuarı.

banner997

banner954