banner1014

Bafra'da Lahana Fiyatları Düştü

Bafra ilçesinde beyaz ve kırmızılahana fiyatlarında yaşanan düşüş, üreticileri kara kara düşündürüyor.

Bafra'da Lahana Fiyatları Düştü

Bafra ilçesinde beyaz ve kırmızılahana fiyatlarında yaşanan düşüş, üreticileri kara kara düşündürüyor.

 

Bafra Belediyesi Sebze ve Meyve Halinde komisyonculuk yapan Zekeriya Kitap, “Mahsullerimiz kaliteli olup yurt dışına özellikle Gürcistan’a ihracaat ediliyor. Sebzelere talep iyi, sebzelerin şuan fiyatları düşük ama fiyatların artacağını tahmin ediyoruz” dedi.

Bafra ilçesine bağlı Osmanbeyli köyünden Bafra Hali'ne traktörle beyaz lahana getiren üretici Hasan Kurnaz, fiyatların düşmesinin üreticiyi olumsuz etkilediğini söyledi. Kurnaz, "Mazot ve gübre fiyatları sürekli yükseliyor. Buna bağlı olarak da maliyetler artıyor. Fiyatların düşmesi bizi mağdur etti" diye konuştu.

 

Beyaz lahanada yaşanan düşüş, Bafra Ovası'nda 22 bin dekar alanda 77 bin ton üretilen kırmızı lahanada da yaşanıyor. Sezona 60 kuruştan başlayan kırmızı lahana, 35 kuruştan alıcı buluyor. Hale mal getiren üreticiler, alıcı bulmadıklarını, bu şekilde devam etmesi durumunda üreticilerin zarar edeceğini söylediler.

 

Yetkililer ise, lahana fiyatlarında yaşanan düşüşün havaların mevsim normallerinin üzerinde seyretmesinden kaynaklandığını ifade ettiler.

Güncelleme Tarihi: 29 Ocak 2014, 12:11
YORUM EKLE
YORUMLAR
Jemal gundadze
Jemal gundadze - 1 yıl Önce

Lahana istyorum

SIRADAKİ HABER