banner1014

Milli güreşçilerin hedefi dünya şampiyonluğu

- Macaristan'da düzenlenecek Dünya Güreş Şampiyonası'na hazırlanan milli sporcular Taha Akgül ve Soner Demirtaş, organizasyondaki hedeflerini altın madalya olarak belirledi - Olimpiyat, dünya ve Avrupa şampiyonu milli güreşçi Taha Akgül: "Biz Avrupa'nın, dünyanın en iyi sporcularıyla mücadele ediyoruz. Rakiplerimizi rahat yeniyoruz ama bu bizim iyi ve yetenekli olmamızın yanı sıra çok çalışmamızdan kaynaklanıyor" - "Dünya Şampiyonası'nda hedefim altın madalya ve 3. kez dünya şampiyonu olmak. Benim her girdiğim müsabakada hedefim birincilik, şampiyonluktur, burada da öyle olacak" - Avrupa şampiyonu milli güreşçi Soner Demirtaş: "Biz sonuna kadar mücadele ettiğimiz zaman, yüreğimizi ortaya koyduğumuz zaman 'Elimizden geleni en iyi şekilde yaptık, Mevlam bunu nasip etti' dediğimiz zaman kalbimiz de kafamız da rahat olacaktır" - Serbest Güreş Milli Takımı Antrenörü Abdullah Çakmar: "Taha ve Soner'in aldığı dereceler, 100-150 yıl sonra konuşulacak başarılar"

Milli güreşçilerin hedefi dünya şampiyonluğu


DÜZCE (AA) - ÖMER ÜRER - Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de 20-28 Ekim'de düzenlenecek Dünya Güreş Şampiyonası'na Düzce'de hazırlanan milli sporcular Taha Akgül ve Soner Demirtaş'ın hedefi yine altın madalya.

Kaynaşlı ilçesinde bulunan bin 300 rakımlı Topuk Yaylası Tesisleri'nde Serbest Güreş Milli Takımı Antrenörü Abdullah Çakmar gözetiminde hazırlıklarını sürüdüren milli güreşçiler, sabahın erken saatlerinde orman içinde koşu yaparak güne başlıyor.

Bol oksijen ve doğanın içerisinde güzel bir hazırlık dönemi geçiren Taha Akgül ve Soner Demirtaş, 20 Ekim'de Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de başlayacak Dünya Şampiyonası'nda hedeflerini altın madalya olarak belirledi.


- "İnşallah üçüncü kez dünya şampiyonu olmayı istiyorum"


Olimpiyat, dünya ve Avrupa şampiyonu milli güreşçi Taha Akgül, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kamp çalışmalarının güzel geçtiğini söyledi.

Şampiyonaya uzun süredir hazırlandığının altını çizen Taha, ABD ve Azerbaycan'da kamp yaptıklarını, çok güzel antrenmanlar geçirdiklerini, Azerbaycan kampında sıkletindeki en iyi rakipleriyle güreşme imkanı bulduğunu belirtti.

Taha, Topuk Yaylası'nda 10 gündür ormanı ve doğal güzelliği değerlendirdiklerini anlatarak, kampların çok verimli geçtiğini dile getirdi.

Hedefinin her zaman şampiyonluk olduğuna değinen milli güreşçi, şöyle konuştu:

"İnşallah üçüncü kez dünya şampiyonu olmayı istiyorum. Geçen sene Dünya Şampiyonası'nı finalde dramatik bir şekilde kaybetmiştim. Avrupa Şampiyonası'nda aynı sporcuyu yendim ama inşallah Dünya Şampiyonası'nda hedefim altın madalya ve 3. kez dünya şampiyonu olmak. Benim her girdiğim müsabakada hedefim birincilik, şampiyonluktur, burada da öyle olacak."


- "Hedefim kendim"


Serbest güreşte şu an Avrupa şampiyonluğu rekorunun kendisinde olduğuna değinen Taha, şunları kaydetti:

"Altı kez Avrupa şampiyonu oldum. Tarihte en fazla 3 defa vardı, ben bunu 6'ya çıkardım. Soner 3 defa Avrupa şampiyonu oldu, çok büyük bir başarı elde etti. Bunlar aslında 100-150 sene sonra konuşulacak tarihi başarılardır. Kırılması gerçekten güç başarılar. Anlatırken dile kolay geliyor ancak 6 defa Avrupa şampiyonu oluyorsun, insanlar Türkiye şampiyonluğu gibi düşünebiliyor. Bizim elde ettiğimiz başarılar kolay başarılar değil.

Biz Avrupa'nın, dünyanın en iyi sporcularıyla mücadele ediyoruz. Rakiplerimizi rahat yeniyoruz ama bu bizim iyi ve yetenekli olmamızın yanı sıra çok çalışmamızdan kaynaklanıyor. Bunun devamı için çalışacağız, hedefim kendim. Kendi rekorumu geliştirmek istiyorum. Tamamen kendi irademle yarışıyorum şu an. 'Keşke şunu da elde etseydim.' dediğim bir başarı yok. Şu andaki tek hedefim her girdiğim müsabakada ülkemi en iyi şekilde temsil etmek, bayrağımızı göndere çektirmek."


- Soner Demirtaş: "Dünyanın birçok ülkesinden kat be kat öndeyiz"


Avrupa şampiyonluğunu 3 kez elde etme başarısı gösteren Soner Demirtaş, Türkiye'de spora büyük destek verildiğini vurguladı.

"Avrupa'nın, dünyanın birçok ülkesinden kat be kat öndeyiz." diyen Soner, profesyonel anlamda da tesisleşmede de önde olunduğunu, Avrupa ve dünya şampiyonaları ile olimpiyatlarda sporcular olarak ellerinden gelen gayreti gösterdiklerini belirtti.

Dünya Şampiyonası'nda en iyi şekilde mücadele edeceklerini aktaran Soner, "Mevlam neyi nasip ederse şükredeceğiz. Bu bir spor, bazen yeri gelecek madalya alacağız, yeri gelecek madalya alamayacağız. Bunun doğasında var ama biz sonuna kadar mücadele ettiğimiz zaman, yüreğimizi ortaya koyduğumuz zaman 'Elimizden geleni en iyi şekilde yaptık, Mevlam bunu nasip etti.' dediğimiz zaman kalbimiz de kafamız da rahat olacaktır. Herkes emin olsun ki biz sonuna kadar mücadele ediyoruz." diye konuştu.


- Abdullah Çakmar: "Bu başarılar kolay elde edilecek başarılar değil"


Serbest Güreş Milli Takımı Antrenörü Abdullah Çakmar, Türkiye'deki tesislerin gelişmesinin güreşin altyapısını güçlendirdiğini belirtti.

Tesislerin gelişmesiyle altyapının da geliştiğini aktaran Çakmar, "Altyapı sağlam olunca yukarıda sorun kalmıyor. Taha ve Soner'in aldığı dereceler, 100-150 yıl sonra konuşulacak başarılar. Yaşar Doğu, Türkiye'nin simgesi ve sembolüdür, 3 Avrupa şampiyonluğu var. Taha'nın ise 6 Avrupa şampiyonluğu bulunuyor. Gerçekten bu çocuklar Türk güreşine bu manada ivme kazandırdılar. Bu başarılar kolay elde edilecek başarılar değil." şeklinde konuştu.

Türkiye'yi, 80 milyon insanı mutlu etmenin güzel olduğunu fakat bunun için ciddi fedakarlıklar yapıldığını kaydeden Çakmar, "Geçen yıl bıraktığımız altın madalyayı bu yıl geri alıp gelmek istiyoruz. Taha olsun, Soner olsun ve diğer sporcularımız olsun çalışmalarımız hep üst düzey." ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER