banner1028

Kemal Zeybek; Şekerin Tadını Kaçırdılar

CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek; “Şeker pancarının önemini bilmeyenler özelleştirmelerle Şeker Fabrikalarının çoğunu elden çıkardılar” dedi.

Kemal Zeybek; Şekerin Tadını Kaçırdılar

CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek; “Şeker pancarının önemini bilmeyenler özelleştirmelerle Şeker Fabrikalarının çoğunu elden çıkardılar” dedi.

CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek; “Şeker pancarının önemini bilmeyenler özelleştirmelerle Şeker Fabrikalarının çoğunu elden çıkardılar. Şeker pancarı ülkemizin stratejik ürünlerindendir. Yıllara göre üretim alanları ile üretim yapan çiftçi sayısında azalma yaşanırken, üretim miktarlarında da düşüşlerin yaşandığı açıkça görülmektedir. Artan nüfusa oranla, tüketim miktarlarında da artışlar yaşanırken 1960’lı yıllarda ürettiğimiz Şeker pancarı tonajlarının altında üretim yapmamız, Şeker pancarına gereken destek ve önemin verilmediğini gösteriyor.

Zeybek; Şeker pancarı bitkisi ekildiği topraklarda, münavebe ile ertesi yıl hangi ürün ekilirse, ekilsin belirgin bir verim artışının yaşandığı bilinmektedir. Şeker pancarı ekim alanları, toprağın nadasa bırakılmasından çok önemlidir. Şeker pancarından yalnız şeker pancarı üretilmez, alkol, ispirto, melas- diğer deyimiyle küspe üretimi yapılır. Endüstri, kimya sektörü ile sağlığımız için önem taşımanın yanında, hayvancılığın en önemli girdi maddesi şeker pancarından üretilmektedir. Şeker pancarının işlenmesi ile elde edilen küspe önceki yıllarda yaş olarak kullanılmaktaydı ve Şeker Fabrikalarının olduğu bölgelerdeki besiciler öncelikli faydalanmaktaydılar. Teknolojide yaşanan gelişmeler sonucunda, şeker pancarından kuru küspe üretimi yapılarak değişik bölgelerdeki besicilerin hizmetine sunulmaktadır. Hayvancılık için önemli bir yem olan küspe üretimi mutlaka artırılmalı ve besicilere uygun fiyattan verilmelidir.

Zeybek; Covid-19 salgın sürecinde sağlıklı gıdaya ulaşmanın ve teminin önemini bir kez daha görmüş olduk. Salgın döneminde dezenfektan olarak kullanılan alkolün önemi de net olarak anlaşılmıştır. Şeker pancarının stratejik önemi bugün anlamayanlar, yarın bunun önemini anladıklarında geç kalmış ve iş, işten geçmiş olabilir. Şeker Fabrikalarının özelleştirilmesi sonucu; açıklanan taban fiyatlar konusunda kim etkin olacaktır? Şeker pancarı alımını özelleştirilmiş fabrikalar alacağına göre taban fiyat açıklaması ve ürün fiyatlarını kimler belirleyecektir? “

ÇAYKUR’U BORÇ BATAĞINA SOKTULAR

CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek;” Doğu Karadeniz Bölgesinde, Giresun, Trabzon, Rize ve Artvin illerinde 200 bin aile tarafından çay üretimi yapılmaktadır. Ülkemiz ve Doğu Karadeniz Bölgesinin stratejik ürünü “Çay” bitkisinden yaklaşık bir milyonun üzerinde vatandaşımız geçimini sağlamaktadır. Çay-Kur 2017 yılına kadar sürekli kar eden Kamu kurumu niteliğini taşırken 2017 yılında; Çay-Kur’un Türkiye Varlık Fonuna devir edilmesi ile sürekli zarar eden Kamu kurumu haline getirilmiştir. Çay-Kur’un sürekli zarar ettirilmesi ile özelleştirilmesi mi?  Amaçlanmaktadır. Çay üretimi için destekler yükseltilmelidir. “

ÇARŞAMBA ŞEKER FABRİKASI ÇALIŞTIRILMALIDIR

CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek; “Çarşamba İlçemizde kurulmuş bulunan şeker fabrikası; Türkiye’de yapılan son şeker fabrikalarından biridir ve son teknolojik gelişmeler ile donatılmıştır. 19 yıldır ülkemizi yöneten iktidarın öngörüsüz uygulamaları sonucunda 2011 yılında Çarşamba Şeker Fabrikasında üretim durdurulmuş, özelleştirilmesi düşünülmüş, sonrasında özelleştirme kapsamında çıkartılarak, üretime başlama kararı verilmiş, aradan geçen süreye rağmen üretim faaliyetine başlanamamıştır. Çarşamba Şeker Fabrikası; Ordu, Sinop, Amasya illeri arasında geniş bir alandaki üreticileri etkilemektedir.

Zeybek; Çarşamba Şeker Fabrikasını kurulduğu alan civarında 2004 yılı öncesinde 110 bin Dekar alanda pancar ekiliyordu, 2018 yılına gelindiğinde aynı alanda pancar ekim alanı 12 bin Dekara düşmüş durumda. Şeker Pancarı üreten çiftçiler neden üretimden vazgeçmiştir? Öncelikle konunun araştırılması ve çiftçinin tekrar şeker pancarı üretmesi için gerekli destekler sağlanmalıdır. Popülist politikalar yerine halkın, emekçinin ve ülkemizin yararına olan politikaların vakit geçirilmeden hayata geçirilmesi gerekmektedir. Çarşamba İlçemizde, gazetelere yansıyan müjde; Çarşamba Şeker Fabrikası açılıyor haberleri yerine, yıllar önce açılmış olan fabrikanın üretime geçerek, ilimize, ilçemize ve ülkemiz ekonomisine katkı yapmasını bekliyoruz dedi. “

Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER