banner1028

AK Parti Teşkilatı'nda Temayül Günü

AK Parti, 30 Mart yerel seçimleri için adayların belirleneceği temayül yoklamalarına başladı.

AK Parti Teşkilatı'nda Temayül Günü
AK Parti, 30 Mart yerel seçimleri için adayların belirleneceği temayül yoklamalarına başladı. Toplam 16 büyükşehirde gerçekleştirilecek olan temayül yoklamalarının Samsun ayağı ise, bugün Canik ilçesinde bulunan Atatürk Kapalı Spor salonunda gerçekleşecek.  


Spor salonunda sabah saatlerinde başlayacak temayül yoklamasında aday adaylarının yanı sıra partililere aday adayı olmayan isimleri de yazmaları için olanak tanınacağı öğrenildi. Buna göre temayül yoklamasında, aday adayı olmayan isimlerde partililer tarafından tercih edilerek formlara yazılacak.

Sabah saatlerinde başlayacak temayül yoklaması nedeniyle AK Parti'den belediye başkanlıklarına aday adayı olan tüm isimlerin Atatürk Kapalı Spor salonuna akın etmesi bekleniyor. 

TOPLAM BEŞ SORU SORULACAK
Temayül yoklaması öncesi AK Parti Genel Merkezi tarafından yapılan açıklamada, partililere toplam 5 soru sorulacağı belirtildi. Bu sorular "Büyükşehir belediye başkanını veya ilçe belediye başkanını belediyelik hizmetleri açısından nasıl buluyorsunuz? Halkla ilişkileri bakımından nasıl buluyorsunuz? Teşkilatla ilişkileri açısından nasıl buluyorsunuz? Temsil kabiliyeti açısından nasıl buluyorsunuz?" diye özetledi. Üyelerin bu sorulara 'çok başarılı, başarılı, başarısız' şeklinde üç cevaptan birini seçerek yanıt vereceği belirtildi. Bir diğer sorunun ise "Büyükşehir veya ilçe belediye başkanının partinizden yeniden aday gösterilmesini ister misiniz?" sorusunun sorulduğunu ifade edildi. Bu soruya da 'evet veya hayır' diye cevap verileceğini dile getirdi.

TEMAYÜLLER TEK KRİTER DEĞİL
Son olarak temayül yoklaması pusulalarında parti üyelerine önereceği isimler sorulduğunu ve bir isim yazmasının istendiği kaydedildi. Yapılan açıklamada, belediye başkanı başka partidense farklı bir temayül formu olduğunu ve buralarda 'Kimi aday olarak görmek istersiniz?' diye bir soru yöneltilerek iki aday isminin istendiğini ifade etti. Ankara’da yapılan temayül oylaması başlamadan önce de Ankara bölgesindeki temayül yoklamalarından sorumlu AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Menderes Türel kısa bir konuşma yaptı. Türel, temayül yoklamalarının AK Parti'nin aday belirleme sürecindeki kriterlerden sadece bir tanesi olduğuna dikkat çekti. Türel, "Bazen yanlış anlamalar oluyor, en yüksek oyu olan sanki adaymış gibi anlaşılıyor veya son sıralarda yer alan birisi de adaylık şansı yokmuş gibi düşünüyor. Temayül yoklaması belirleyici tek kriter değil." dedi. Türel partililere temayül pusulasındaki ucu açık denilen yere Ankara'da en iyi oy alabileceğini düşündükleri kişileri yazmalarını istediklerini hatırlatarak, buraya hiç aday adayı olmamış kişilerin isimlerinin de yazılabileceğinin altını çizdi. Türel ayrıca gazetecilerin sorularını cevaplarken, diğer kriterler arasında bölgenin ileri gelen kanaat önderlerinden, akademisyenlerden görüş alınması gibi değerlendirmelerin de olduğunu ifade etti.

80 KİŞİLİK ÇALIŞMA EKİBİ VAR
AK Parti, 30 Mart 2014 tarihinde gerçekleşecek yerel seçimlerde göstereceği belediye başkan adaylarının belirlemek amacıyla 80 kişilik çalışma ekibi kurmuştu. AK Parti'nin Merkez Yürütme Kurulu'nda görevli 16 genel başkan yardımcısı ve grup başkanvekili liderliğinde oluşturulan 80 kişilik ekipte 5'er kişilik toplam 16 ayrı grup bulunuyor. 81 ilin 16 bölgeye bölündüğü çalışma kapsamında bu hafta sonu 16 büyükşehirde temayül yoklamaları yapılıyor. İllerdeki temayül yoklamalarında aday adaylarına oyları, il-ilçe başkanları ve yönetim, partinin belediye meclis üyeleri, il genel meclisi üyeleri, kadın ve gençlik kolları icra kurulu üyeleri verecek.

SÜREÇ NASIL DEVAM EDECEK?
16 MYK üyesi başkanın koordinesinde gerçekleşecek temayül yoklamalarının sonuçları sır gibi saklanacak. Sonuçlar doğrudan Ankara'ya, yani AK Parti Genel Merkezi'ne ulaştırılacak. AK Parti Genel Başkanı sıfatıyla Başbakan Erdoğan, burada kendisinin özel görevlendirdiği 9 kişilik ekiple birlikte sonuçları değerlendirecek. Aday adaylarının il ve ilçelerinde aldığı oylar ilk defa burada masaya yatırılacak. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 9 kişilik özel ekibinde Mustafa Şentop, Mehmet Ali Şahin, Ekrem Erdem, Menderes Türel, Haluk İpek, Nurettin Canikli, Mustafa Ataş, Güldal Akşit ve Zafer Çubukçu bulunuyor. Belediye başkan adaylarıyla ilgili nihai kararı Başbakan Erdoğan, bu 9 kişilik ekibiyle birlikte verecek. Erdoğan ihtiyaç duyarsa bu 9 kişilik kadroyu daha da genişletecek. Başbakan Erdoğan başkanlığındaki 9 kişilik ekibin değerlendireceği temayül yoklamalarında ciddi tezatlar ortaya çıkması halinde bu yoklamalar kentlere gönderilerek tekrarı istenecek. Erdoğan'ın ayrıca, belediye meclis üyelerinin de temayül yoklaması ile belirlenmesi yönünde talimat verdiği belirtiliyor. 

SAMSUN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İÇİN KULLANILACAK TEMAYÜL (ANKET FORMU) PUSULASI

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLARI
ANKET FORMU

İL ADI……SAMSUN…..

Büyükşehir Belediye Başkanını belediyecilik hizmetleri yönünden nasıl buluyorsunuz?

□ Çok başarılı

□ Başarılı

□ Başarısız

Büyükşehir Belediye Başkanını halkla ilişkiler yönünden nasıl buluyorsunuz?

□ Çok başarılı

□ Başarılı

□ Başarısız

Büyükşehir Belediye Başkanını teşkilatla ilişkiler yönünden nasıl buluyorsunuz?

□ Çok başarılı

□ Başarılı

□ Başarısız

Büyükşehir Belediye Başkanını partiyi temsil yeteneği yönünden nasıl buluyorsunuz?

□ Çok başarılı

□ Başarılı

□ Başarısız

Büyükşehir Belediye Başkanının partimizden yeniden aday gösterilmesini ister misiniz?

□ EVET

□ HAYIR

Büyükşehir Belediye Başkanlığına önereceğiniz kimse var mı? Varsa adı ve soyadını yazınız. (En fazla bir aday önerilecektir)
……………………………………………………………………………………………………….


İLKADIM, ATAKUM, TEKKEKÖY, YAKAKENT, KAVAK, ALAÇAM, LADİK
 BELEDİYESİ İÇİN KULLANILACAK TEMAYÜL (ANKET FORMU) PUSULASI

İLÇE BELEDİYE BAŞKANLARI
ANKET FORMU

İL ADI………SAMSUN……………..
İLÇE ADI…………………………………


İlinizde partimizin Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak görmek istediğiniz kişileri yazınız.(En fazla 2 kişi önerilebilir)

1)………………………………………………………………………………
2)………………………………………………………………………………

CANİK, BAFRA, ÇARŞAMBA, SALIPAZARI, AYVACIK, TERME, VEZİRKÖPRÜ, HAVZA, 19 MAYIS, ASARCIK BELEDİYESİ İÇİN KULLANILACAK TEMAYÜL (ANKET FORMU) PUSULASI

İLÇE BELEDİYE BAŞKANLARI
ANKET FORMU

İL ADI………SAMSUN…..……………..
İLÇE ADI……………………………………..

İlçe Belediye Başkanını belediyecilik hizmetleri yönünden nasıl buluyorsunuz?

 

□ Çok başarılı

□ Başarılı

□ Başarısız

İlçe Belediye Başkanını halkla ilişkiler yönünden nasıl buluyorsunuz?

□ Çok başarılı

□ Başarılı

□ Başarısız

İlçe Belediye Başkanını teşkilatla ilişkiler yönünden nasıl buluyorsunuz?

 

□ Çok başarılı

□ Başarılı

□ Başarısız

İlçe Belediye Başkanını partiyi temsil yeteneği yönünden nasıl buluyorsunuz?

 

□ Çok başarılı

□ Başarılı

□ Başarısız

İlçe Belediye Başkanının partimizden yeniden aday gösterilmesini ister misiniz?

 

□ EVET

□ HAYIR

İlçe Belediye Başkanlığına önereceğiniz kimse var mı? Varsa adı ve soyadını yazınız. (En fazla bir aday önerilecektir)


……………………………………………………………………………………………………….

Güncelleme Tarihi: 27 Ekim 2013, 14:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER