banner1014

Yedaş’ın ‘inovasyon’ Hedefli Projesi’ne Tübitak Ödülü

YEDAŞ ODTÜ Teknokent Ar-Ge Ofisi, TÜBİTAK Bilim İnsanı Destekleme Daire Başkanlığı (BİDEB) tarafından lisans bitirme tezlerinin sanayinin ihtiyaçları doğrultusunda belirlenmesi ve öğrencilerin sanayi ortamında bulunarak uygulama tecrübesi...

Yedaş’ın ‘inovasyon’ Hedefli Projesi’ne Tübitak Ödülü
YEDAŞ ODTÜ Teknokent Ar-Ge Ofisi, TÜBİTAK Bilim İnsanı Destekleme Daire Başkanlığı (BİDEB) tarafından lisans bitirme tezlerinin sanayinin ihtiyaçları doğrultusunda belirlenmesi ve öğrencilerin sanayi ortamında bulunarak uygulama tecrübesi edinmelerini sağlamak amacıyla bu yıl ilki düzenlenen yarışmada ikinci oldu.

‘Sanayi Odaklı Lisans Bitirme Projeleri Yarışması’nda dereceye giren projeler ödüllendirildi. Türkiye’deki 54 üniversiteden 474 öğrencinin hazırlayıp sunduğu 201 projenin sergilendiği yarışmada, jüri tarafından lisans bitirme tezleri yenilikçilik, geliştirme süreci, yaygın etki, uygulanabilirlik ve kullanılabilirlik yönlerinden değerlendirildi.

Üniversite - sanayi işbirliğine büyük oranda katkı sağlayacağı hedeflenen yarışmaya, YEDAŞ ODTÜ Teknokent Ar-Ge Ofisi’nde çalışan ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu Neslihan Doğan ve aynı bölümden mezun ekip arkadaşları Batuhan Kama, Andaç Kürün ve Mete Erzincanlı katıldı. YEDAŞ ekibinin hazırladığı lisans bitirme tezi, 201 proje arasında ‘Bilgi ve İletişim Teknolojileri’ alanında ikinci oldu. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün ve Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkanı Prof. Dr. Yücel Altunbaşak tarafından ödüllendirilen Neslihan Doğan ve ekip arkadaşlarına bir ödülde YEDAŞ Genel Müdürü Nurettin Türkoğlu tarafından geldi. Başarıyı her zaman ödüllendirdiklerinin altını çizen Türkoğlu, “İnovasyon hedefli projelerimiz sürüyor. TÜBİTAK ödülü önemli, inovasyon ve başarı, karlılık, sürdürülebilirliğin anahtarı Ar-Ge’dir. ODTÜ Ar-Ge ofisi çalışanlarımızdan Neslihan Doğan ve ekip arkadaşlarını lisans bitirme tezlerindeki yaptıkları başarılı sunumlarından dolayı kutluyorum” dedi.

YEDAŞ’ın ODTÜ Teknokent’te kurduğu Ar-Ge ofisi’nin 2012 yılında faaliyetlerine başladığını belirten Türkoğlu, “Günümüzün rekabetçi koşullarında sürdürülebilir başarının sırrı, yenilikçi düşünce, değişim, gelişim ve yeni teknolojiye sahip olmaktır. Bu sürecin anahtarı Ar-Ge çalışmalarıdır. Ekonomik ve toplumsal kalkınmada belirleyici etken, ülkelerin ve şirketlerin Ar-Ge’ye yaptıkları yatırımlardır. Ar-Ge’nin taşıdığı önemin bilincinde olan ve ciddi bir bütçe ayıran şirketimiz, elektrik dağıtım sektöründe teknolojik ihtiyaçların milli imkanlarla karşılanabilmesi amacıyla ODTÜ Teknokent’te YEDAŞ Ar-Ge Ofisi kurdu ve grup faaliyetlerini teknoloji ve İnovasyon başlığı altında yürütmektedir. Hedefimiz kaliteli enerji ve kesintisiz hizmet” diye konuştu.

Elektrik dağıtım pazarının giderek daha da rekabetçi bir ortama dönüştüğünü ve abone mantığının yerini müşteri mantığına bıraktığının altını çizen Türkoğlu, “Bu rekabet ortamında teknolojik olarak en iyi durumda olan şirket, rekabet avantajını da eline geçirecektir. Bu vizyonu önceden görerek harekete geçen ve çok kısa bir süre içerisinde Avrupa standartlarında teknolojik altyapıyı hazırlayan ve hayata geçiren YEDAŞ, Avrupa’daki elektrik dağıtım şirketleriyle aynı düzeye gelmiştir. Dağıtım sektörünün ‘lider’ ve ‘rol model’ şirketi olma yolunda büyük adımlar atan şirketimiz, mükemmellik yolculuğundaki performansını sürekli olarak geliştirmekte kesintisiz, hızlı ve saygılı hizmet anlayışını müşteri memnuniyeti temelinde sürdürülebilir bir şekilde devam ettirmektedir. Bu yolda bize kesintisiz güç veren Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık’ın liderliğinde, tüm sosyal paydaşlarımızla birlikte oluşan sinerjimizin bizi başarıya çok daha yakın zamanda götüreceğine inanıyorum” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER