banner1014

Yakakent Uzunkız Yaylası Yolu Yapılıyor

Samsun'un Yakakent ilçesinde çam ormanları arasında bulunan 1300 rakımlı Uzunkız Yaylası, kamp ve çadır tatilini sevenler için uygun bir alternatif oluşturuyor.

Yakakent Uzunkız Yaylası Yolu Yapılıyor

Samsun'un Yakakent ilçesinde çam ormanları arasında bulunan 1300 rakımlı Uzunkız Yaylası, kamp ve çadır tatilini sevenler için uygun bir alternatif oluşturuyor. Yayla, özellikle sıcaktan kaçmak ve kalabalıktan uzaklaşıp doğa ile baş başa vakit geçirmek isteyenler için önemli imkanlar barındırıyor.

Samsun'un Yakakent ilçesindeki Uzunkız Yaylası, doğal güzellikleri ve çam ormanlarıyla doğaseverleri bekliyor. İlçe merkezine 30 kilometre uzaklıkta, çam ormanları arasında bulunan 1300 rakımlı Uzunkız Yaylası, ziyaretçilerine doğada yürüyüş yapma imkanı sunuyor.

GÖRÜLMEYE DEĞER MANZARA

Samsun'un sahil ilçesi olan Yakakent'in denizin hemen bitiminde uzanan dağlarıyla yayla turizmi için çok elverişli olduğuna işaret eden Yakakent Belediye Başkanı Hüseyin Kıyma, "Yakakent'in içinden geçilerek gidilen Uzunkız Yaylası yolu üzerinde ahşap evler ve yöresel mimari unsuru serenderler görülmeye değer manzara oluşturmaktadır. Mesire yerleri de bulunan Uzunkız Yaylası, kalabalıktan uzaklaşmak isteyenler için ideal bir seçenektir" dedi.

TURİZM HAREKETLİLİĞİ

Sıcak havadan kaçmak isteyenler, kamp ve çadır tatilini sevenler için uygun alternatif oluşturan Uzunkız Yaylası, kalabalıktan uzaklaşıp doğayla baş başa kalmak isteyenlerin uğrak yeri oluyor.

SERİN VE TERTEMİZ HAVA

Uzunkız yaylasından doğup büyüyen, hayvancılık ve tarımla uğraşan 87 yaşındaki Hüseyin Altuntaş da, serin ve temiz havasıyla yaylanın güzel, yaşanabilir yer olduğunu vurguladı. Yazın gelmesiyle yaylanın nüfusunun arttığını anlatan Altuntaş, "Yayladaki bir çok evde yaz kış burada yaşıyoruz. Güzel ve tertemiz havası var." ifadesini kullandı.

YAZIN NÜFUSU ARTIYOR

Yayla sakinlerinden Ali Baş (77) ise, "Yüksekliği ve bitki örtüyle yayla yaşanabilir bir yer. Yazın gelmesiyle birlikte yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeri oldu. Ayrıca İstanbul'dan izine gelen hemşehrilerimiz yaylamızın nüfusunu daha da arttırdı." diye konuştu.

Haber: Mustafa KAHYA

Güncelleme Tarihi: 09 Eylül 2022, 23:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER