banner1028

Vali Osman Kaymak Son 100 Yıla Tanıklık Eden Kıymetli Büyüklerimizle Buluştu

Vali Osman Kaymak ve eşi Emine Kaymak, 30.04.2019 Salı günü saat 18.00’da 19 Mayıs 1919'un 100. Yılı kapsamında Grand Amisos Otel'de düzenlenen etkinlikte, 1919'dan 2019'a 100 yıla tanıklık eden kıymetli büyüklerimizle bir araya gelip, Atatürk ve Milli Mücadele'yle ilgili hatıralarını dinledi.

Vali Osman Kaymak Son 100 Yıla Tanıklık Eden Kıymetli Büyüklerimizle Buluştu

Vali Osman Kaymak ve eşi Emine Kaymak, 30.04.2019 Salı günü saat 18.00’da 19 Mayıs 1919'un 100. Yılı kapsamında Grand Amisos Otel'de düzenlenen etkinlikte, 1919'dan 2019'a 100 yıla tanıklık eden kıymetli büyüklerimizle bir araya gelip, Atatürk ve Milli Mücadele'yle ilgili hatıralarını dinledi.

Program başlangıcında, 100 yıla tanıklık edenler projesi kapsamında 1919’dan bu yana hayatta olan, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının Samsun’a çıkışı, devamında kurtuluş mücadelesine şahitlik etmiş 63 vatandaşımıza ulaşılarak, Kurtuluş Mücadelesi ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a gelişi ile ilgili ‘100 Yıla Tanıklık Edenler’ isimli görsel izlendi.

‘100 Yıla Tanıklık Edenler’ isimli görselin ardından Vali Osman Kaymak yaptığı konuşmasında, “Samsun’da yaşayan çok kıymetli büyüklerimiz, biliyorsunuz bu sene 19 Mayıs 1919’un 100. Yıl dönümü. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının milli mücadeleyi başlatmak üzere Samsun’a gelişlerinin 100. Yılı. Bu kapsamda ilimizde bir dizi kutlama programları yapıyoruz. Şehrimiz bu heyecanı yaşıyor. Samsunlular 19 Mayıs kenti olmaktan, ilkadım kenti olmaktan büyük bir onur ve gurur duyuyorlar. İnşallah bu milli mücadele ruhunu Samsun’dan bütün Türkiye’ye ve dünyaya haykırmak istiyoruz. Bu çerçevede yıl boyunca bir dizi kültür, sanat ve spor programları yapıyoruz. Amacımız milli birlik, milli mücadele ve dayanışma ruhunu diri tutmaktır. Bu akşam düzenlediğimiz bu programımızda ilimizde 100 yıla tanıklık eden büyüklerimizle bir araya gelelim istedik. Kendilerini ilimizden ve ilçelerimizden davet ederek misafir etmek ve onların bu yüz yılla ilgili hatıralarını dinlemek istedik.” dedi.

Cumhuriyetin kolay kurulmadığını ifade eden Samsun Valisi Kaymak, “Bu günlere kolay gelmedik. Sizler bu son 100 yıla tanıklık ettiniz. Bizler de bir nebze olsun sizlere olan minnettarlığımızı ödemek için bu akşam bir araya gelmek istedik. Teşrif ettiğiniz için hepinizin ellerinden öpüyorum, teşekkür ediyorum. Sizlerin nezdinde Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını tekrar rahmetle ve minnetle anıyoruz. Bundan 100 yıl önce Gazi Mustafa Kemal Atatürk işgal altında bulunan İstanbul’dan yola çıkarak 19 Mayıs 1919’da Samsun’a geldi. Mustafa Kemal Atatürk Samsun'a geldiğinde ne diyor; "Ben Samsun'a geldiğimde, Samsun'u ve Samsunluları gördüğümde Türkiye Cumhuriyeti ve Türk Milleti üzerinde yapacağım bütün tasavvurlarımı gerçekleştireceğime dair kuvvetli bir inanca sahip oldum." diyor. Bu yönüyle de Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Samsun'a ve Samsunlulara olan güvenini ifade ediyor. Biz bundan dolayı büyük iftihar ve onur duyuyoruz.” şeklinde konuştu.

Değerli büyüklerimize davete katılım sağladıkları için teşekkür eden Vali Osman Kaymak, “ Sizleri buraya kadar yorduk. Haklarını helal edin. Amacımız bu akşam sizlerin 100 yıla tanıklığınızı, Atatürk ve milli mücadeleyle ilgili hatıralarınızı bir arada olup dinlemek istedik. Ben de sizleri kabul ederseniz evlerinizde ziyaret etmek istiyorum. Tekrar bütün şehitlerimizi rahmetle ve minnetle anıyor, hepinize sevgi ve saygılarımı sunarak sağlıklı ve mutlu bir yaşam diliyorum.” diye konuştu.

Samsun Valisi Kaymak konuşmasının ardından 100 yıla tanıklık eden Ayşe Kılıç (100 yaşında), Mustafa Özcan (90 yaşında), Zahlet Başduran (99 yaşında), Kazım Öztürk (99 yaşında), Ayşe Demircan (102 yaşında), Şeker Uzun (98 yaşında), Yaşar Öztahtalı (95 yaşında) ve Aziz Güven'nin, (92 yaşında) ellerini öperek gelecek yüz yıllara ve nesillerine hatıra olmak üzere Türk Bayrağı, yüzük ve çınar fidanı hediye etti. Daha sonra Vali Kaymak, eşi Emine Kaymak, protokol üyeleri ve büyüklerimiz ile birlikte 100. Yıl Pastası'nı kesti.

Programın sonunda Büyükşehir Belediyesi Konservatuarı ses ve saz sanatçıları tarafından seslendirilen Atatürk’ün sevdiği şarkılar dinlendi.

Programa ayrıca, Atakum Kaymakamı Namık Kemal Nazlı, Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci, Samsun Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Tekin Balcı ve ‘100 Yıla tanıklık eden’ kıymetli büyüklerimizin yakınları katıldı.

Haber Merkezi

Güncelleme Tarihi: 02 Mayıs 2019, 13:06

Hasan Eren

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER