banner1014

Vali Kaymak'tan Basın Mensuplarına 100. Yıl Teşekkürü

Samsun Valisi Osman Kaymak, 10.10.2019 Perşembe günü saat 14.00’te ilkadım şehri Samsun’da düzenlenen 19 Mayıs 1919’un 100. Yılı etkinlikleri kapsamında emekleri ve katkıları bulunan yaygın ve yerel basın temsilcilerine ‘Teşekkür Belgesi’ verdi.

Vali Kaymak'tan Basın Mensuplarına 100. Yıl Teşekkürü

Samsun Valisi Osman Kaymak, 10.10.2019 Perşembe günü saat 14.00’te ilkadım şehri Samsun’da düzenlenen 19 Mayıs 1919’un 100. Yılı etkinlikleri kapsamında emekleri ve katkıları bulunan yaygın ve yerel basın temsilcilerine ‘Teşekkür Belgesi’ verdi.

Basın mensupları ile beraber olmaktan son derece mutlu olduğunu söyleyen Vali Osman Kaymak, yaptığı açıklamasında, “Bildiğiniz gibi 19 Mayıs 1919 tarihinde Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının Samsun’a çıkarak Kurtuluş Savaşı’nı başlatmalarının 100. Yılı etkinlikleri kapsamında Samsun’da birçok etkinlik yapıldı.  Etkinliklerimiz yılsonuna kadar devam ediyor. Etkinliklerimiz biliyorsunuz Cumhurbaşkanlığımızın yayınladığı genelge ile 2023 yılına kadar devam edecek. Bu etkinliklerimiz 19 Mayıs günü doruğa ulaşmış oldu. Sayın Cumhurbaşkanımız ve siyasi partilerin genel başkanları Samsun’a gelerek burada birlikte olmaları ve birlikte görüntü vermeleri yüzyıla yakışır bir görüntü olmuştu. Çok görkemli bir töreni başarılı bir şekilde geride bıraktık. Samsun olarak bu etkinliklerin yüzümüzün akıyla altından çıktık. Bu etkinliklerin Samsun’un tanıtımına da büyük katkıları oldu. Şüphesiz bu etkinlikleri yaparken bütün kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum temsilcileri ile ve sizlerle beraber ve birlikte olduk. 100 yılda bir gelen bu programlarda, bu projelerde ve bu etkinliklerde görev alan, haber yapan, Samsun’u tanıtan ve bu 100 yıl coşkusuna katılan siz değerli basın mensubu arkadaşlara bir hatıra olsun diye teşekkür belgesi vereceğiz.” dedi

Başlatılan Barış Pınarı Harekatı hakkında açıklamalarda bulunan Vali Osman Kaymak, “Dün kuzey Suriye’ye Fırat’ın doğusuna operasyon başlatıldı. Barış Pınarı Harekatı son sürat devam ediyor. Bütün güvenlik güçlerimize Allah’tan kolaylıklar diliyoruz. Fırat Kalkanı operasyonunda da söylenmişti. Bu karara karşı çıkanlar ya da tartışanlar olabilir. Ama şöyle bir devlet geleneği var: Karar verildikten sonra bitmiştir. Orada bizim, hepimizin evlatları oraya gidecek. Mücadele ediyorlar, Allah korusun şehit olabilirler, gittikten sonra tek yumruk olmasını bilmek lazım. Samsun’da böyle bir endişem kesinlikle yok ama bazı insanlara da duyurmuş olalım. Bu operasyon Fırat Kalkanı gibi gerekli bir operasyon. Bu operasyon olmasaydı orada bir terör devleti kurulacaktı. Operasyonun faydası çok. Göçmenler gönderilecek. Suriye’nin toprak bütünlüğü bozulmayacak.” diye konuştu.

Tunceli ilinde görev yaptığını söyleyen Samsun Valisi Kaymak, “PKK, Kürt devleti kurmak için talimat almış bir taşeron örgüttür. Ama Kürtleri de kullanıyor. Kürtler üzerinden bu devleti kurmaya çalışıyor. Biz zaten 40 yıldır bu PKK terör örgütü belasıyla uğraşıyoruz. Barış Pınarı Harekatı ile o anlamda bugün güneyimizde kurulacak Kürt devletinin önü alınmış olacak. Bu anlamda bu operasyona tüm ülkenin sahip çıkması lazım. Bu vesile ile operasyondaki güvenlik güçlerimize başarılar diliyorum. Ayaklarına taş değmesin. Yüzyıl önce başlayan bu bağımsızlık mücadelesi halen devam ediyor. Ülkemizi bölmek parçalamak isteyen dış güçlere karşı birlik ve beraberlik içerinde hareket etmemiz lazım. Bu coğrafya çok zor bir coğrafya bizi bu coğrafyada rahat bırakmayacaklar. Onun içinde çok üretmek, çok çalışmak ve birbirimizi sevmek zorundayız. Bizim Türkiye Cumhuriyeti Devletinden başka devletimiz yok, onun için bu devlete sahip çıkmak zorundayız. Bu bağımsız Türkiye Cumhuriyetini gelecek yüzyıllara taşımak hepimizin elinde.” şeklinde konuştu.

Ben öncelikle sizlere 100. yıl coşkusuna katkılarınızdan dolayı teşekkür ediyorum diyen Vali Kaymak, “Programlarda 300’ün üzerinde 400’e yakın proje hazırladık. Çok daha kalıcı ve farklı projeler düşünmüştük ama tasarruf tedbirleri nedeniyle bazılarını gerçekleştiremedik. Ama insanlardan güzel tepkiler alarak Samsun’un bu işi çok güzel yaptığını söylüyorlar. Bu etkinliklerle ilgili olarak fazla para harcamadan güzel işler yapacağız dedik. Biz az para ile çok güzel işler yapmanın örneğini Samsun’da verdik. Ancak, basın mensuplarının ve tüm Samsunluların da desteği ile az parayla çok güzel işler yaptık. Herkes ne yapabiliriz diye kafa yordu. Bu anlamda tüm basın kuruluşlarına, kamu kurumlarını, sivil toplum kuruluşlarına da teşekkür ediyorum. Bu benim başarım değil sizlerin, Samsunluların ve hepimizin başarısı.” diye konuştu.

Samsun Valimiz Sayın Osman Kaymak, konuşmasının ardından ilimizde düzenlenen 19 Mayıs 1919’un 100. Yılı etkinlikleri kapsamında emekleri ve katkıları bulunan yaygın ve yerel basın temsilcilerine ‘Teşekkür Belgesi’ verdi. Ardından Sayın Valimiz basın mensubu arkadaşlarla günün anısına toplu hatıra fotoğrafı çektirdi.

Haber Merkezi

Güncelleme Tarihi: 12 Ekim 2019, 00:35

Hasan Eren

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER