banner1028

Tekkeköy Belediyesi; Altınkaya Kilisesi Turizme Kazandırılacak

Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar, ilçe bulunan 'Altınkaya Kilisesi'ni turizme kazandırmak için çalıştıklarını söyledi.

Tekkeköy Belediyesi; Altınkaya Kilisesi Turizme Kazandırılacak

Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar, ilçe bulunan 'Altınkaya Kilisesi'ni turizme kazandırmak için çalıştıklarını söyledi.

Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar, ilçede bulunan önemli tarihi yapıları turizmin hizmetine sunmak için çalışmalara aralıksız devam ettiklerini belirtti.  Tarihi yapıları turizmin hizmetine sunmak için aralıksız çalıştıklarını belirten ve 30 Ocak 1923 tarihinde Lozan-İsviçre'de imzalanan Lozan Mübadele Anlaşması gereği göç eden Rumlardan kalan Altınkaya Kilisesi'nde incelemelerde bulunan Başkan Togar, "Tarihi, doğal ve turistlik değerlerimizi, dünya kültür mirasının önemli tarihi yapılarını turizmin hizmetine sunmak için çalışmalarımıza aralıksız devam ediyoruz. Altınkaya Mahallemizde bulunan tarihi yapının hazırlamış olduğumuz projeler kapsamında turizme kazandırılması çalışmaları çerçevesinde muhtarımız ile birlikte koruma altına alınan tarihi Altınkaya Kilisemizde incelemelerde bulunduk" ifadelerini kullandı.

Tekkeköy Altınkaya Kilisesi tarihi Tekkeköy ilçesi, Asarağaç Köyünün eski adı ‘Kelkaya', yeni adı ‘Altınkaya' olan mahallesinin yol kenarında bulunmakta olup, Asarağaç Tepesi’nin eteğinde Çarşamba Ovası’na hakim bir tepede yer almaktadır. 30 Ocak 1923 tarihinde Lozan-İsviçre’de imzalanan Lozan Mübadele Anlaşması gereği göç eden Rumlardan kalma tek katlı bir kilisedir. Kilisenin duvarları moloz taştandır. Apsis (kiliselerde koronun arkasında bulunan, bir yerde Camilerin Mihrabı niteliğinde, yarım daire veya yarım çokgen şeklinde, çoğu tonozla örtülü bölüm), pencere, kapı ve duvarların birleştiği köşeler ile üst kenar düzgün kesme taştan inşa edilmiştir. Kiliseye giriş kapısının bulunduğu güney cephenin üst kısmı üçgen şeklindedir.

Kapının üstünde küçük bir pencere mevcuttur. Batı cephesinde iki büyük bir küçük pencere mevcuttur. Doğu cephede kenarları üç tane silmeyle çevrili, üstü kemerli bir kapı ve iki büyük bir küçük pencere vardır. Kuzey cephede her iki yan nişte (duvar içindeki oyukta) birer küçük pencere mevcut ortada yer alan apsisin duvarlarında bazı taşların söküldüğü görülmektedir. Kilisenin iç kısmı üç nefden (desteklerle ayrılmış koridor biçimli bölümler. Camilerdeki adı sahın’dır.) oluşmaktadır. Orta nef diğerlerine göre daha geniştir. Orta nefin üzeri üç ayrı kubbeyle, yan nefler ise tonozla (koridorların, uzun ince mekanların üzerinin örtülmesinde kullanılan bir çatı biçmi, içi boş bir silindirin üst yarısı.) örtülüdür. Tonozların taşıma prensibi kubbe'ye benzer. Farkı yükün her bir yana değil de sadece sağa ve sola (iki duvar üzerine) aktarılmasıdır. Tepesine yük binen tonoz açılmak ve genişlemek isteyecektir. Bu genellikle iki duvar arasına çelik bir gergi elemanı koyarak çözülmüş. Ortadaki kubbe başlıklı dört sütuna, diğer iki kubbe ise duvardaki payelere oturmaktadır.  Kubbeler yer yer yıkılmış. Üç boğumdan oluşan Kilisenin apsisi dışa taşkındır.

Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER