banner1014

Samsun'da FETÖ/PDY'nin 3 Bin 279 Soruşturma Dosyası Bulunuyor

Samsun Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Yavuz, "15 Temmuz darbe girişiminin ardından Samsun'da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) 3 bin 279 soruşturma dosyası bulunuyor. Bunların bin 276'sı dava konusu olmuş." dedi.

Samsun'da FETÖ/PDY'nin 3 Bin 279 Soruşturma Dosyası Bulunuyor

Samsun Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Yavuz, "15 Temmuz darbe girişiminin ardından Samsun'da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) 3 bin 279 soruşturma dosyası bulunuyor. Bunların bin 276'sı dava konusu olmuş." dedi.

Yavuz, Samsun Adalet Sarayı toplantı salonunda düzenlenen basın toplantısında, bu yıl iş yoğunluklarının sırasıyla tehdit, yaralama, terör soruştumaları, sahtecilik ve dolandırıcılık ile hırsızlık soruşturmaları şeklinde sıralandığını söyledi.

FETÖ soruşturmalarının Türkiye genelindeki gibi Samsun'da da birinci öncelikleri olduğuna işaret eden Yavuz, "15 Temmuz darbe girişiminin ardından Samsun'da FETÖ/PDY'nin 3 bin 279 soruşturma dosyası bulunuyor. Bunların bin 276'sı dava konusu olmuş. Yeterli delil bulunmadığından 476'sı takipsizlikle sonuçlanmış. Soruşturması süren FETÖ dosya sayımız ise 917. Diğerleri de suç yeri itibarıyla başka başsavcılıklara gönderildi." ifadelerini kullandı.

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından örgütün şifreli haberleşme uygulaması "ByLock" içeriklerinin bütün başsavcılıklara gönderildiğini anlatan Yavuz, şöyle devam etti: "Bize gelen ByLock içeriklerinin toplam görüşme tutanak sayısı 800 binin üzerindedir. Samsun Emniyet Müdürlüğü ile bizim ekibimiz, bunları teker teker iki grup halinde inceleyip raporluyor. ByLock yazışmalarında, hiç daha adı zikredilmeyen veya telefon numarası resmiyette kendi adına olmayan isimler tespit edildi. Hiç haberdar olmadığımız ilişkiler de doğrudan tespit edilebiliyor, yazışmalardan bunları tespit edip raporluyoruz. Henüz tamamlanmadı. Tamamladıktan sonra bu sürece dahil edileceklerin sayısı değişebilir. Emniyette arkadaşlarımız üstün bir gayretle çalışmaları sürdürüyor."

Samsun istinaf bölgesinde bulunan, Samsun dahil 9 il ve ilçelerinde görev yapan veya yapmış 308 hakim savcının dosyasının kendilerinde olduğunu belirten Yavuz, bunlardan 261'inin davasının açıldığını kaydetti.

FETÖ kapsamında toplam kamu görevlilerinin dosya sayısının 2 bin 159 olduğunu bildiren Yavuz, bin 603 de sivil bulunduğunu söyledi.

Yavuz, terör dışındaki örgütlü suçlar ve uyuşturucu suçlarının da takip edildiğini dile getirerek, "Buradaki dosya sayımız 919. 316'sına dava açılmış, 196'sına takipsizlik kararı verildi. Yetkisizlik kararıyla 25'i sonuçlandırılmış. Geri kalanı da başka yerlerdeki dosyalarla birleştirildi." diye konuştu.

Cinsel istismara uğrayan çocukların ifadeleri ve raporlarının alındığı Çocuk İzleme Merkezi (ÇİM) uygulamasına da değinen Yavuz, pilot iller arasında yer alan Samsun'da Eğitim ve Araştırma Hastanesindeki bir alanda hizmet verildiğini belirtti.

Samsun'da inşa edilen yeni cezaevini yılsonuna kadar bitirmeyi planladıklarını aktaran Yavuz, şunları kaydetti: "Uzlaştırma büromuzdaki uygulamalar noktasında Türkiye'de ilk 10 arasındayız. Bize yılbaşından bugüne kadar soruşturma aşamasına gelen uzlaştırmalık dosyamız 2 bin 531'dir. Bin 300 civarında dosyayı soruşturma aşamasında kapattık. Tarafları uzlaştırdık. Vatandaşın tazminat davası açmasına gerek kalmadı. Yüzde 75 uzlaşma sağladık."

Anadolu Ajansı

Güncelleme Tarihi: 23 Ekim 2017, 13:41

Hasan Eren

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER