banner1028

Samsun Belediyesinin Sosyal Hizmetleri

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, belediye olarak bakıma muhtaç kişilerin yaşadığı 3 bin 500 eve gittiklerini söyledi.

Samsun Belediyesinin Sosyal Hizmetleri

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, belediye olarak bakıma muhtaç kişilerin yaşadığı 3 bin 500 eve gittiklerini söyledi.

Başkan Yılmaz, Atakum Sanat Merkezi'nde gerçekleştirilen 42. Evde Sağlık ve Sosyal Hizmetler Sempozyumu'nda, bakıma muhtaç yaşlı ve hastalara evlerinde verilen sağlık ve destek hizmetini Türkiye'de ilk kez kendilerinin yaptığını belirtti.

Bu hizmeti yaparken reklamdan kaçındıklarını dile getiren Yılmaz, "Bu işin övünmesi, reklamı olmaz. Çünkü o evlerde yaşayan insanların çocukları, yakınları var. Bu hizmet için 'Hastanın hiç kimsesi kalmamış da belediye mi bakıyor bu insanlara' diyen olur, yakınları incinir diye korkuyoruz." ifadesini kullandı.

Bu hizmeti 2006 yılında şahit olduğu ve kendisini derinden sarsan bir olaydan sonra hayata geçirdiklerini anlatan Yılmaz, "Bugün bakıma muhtaç bulunan 3 bin 500 eve gidiyoruz. Samsun merkezdeki 4 ilçenin dışında 8 ilçede de bu hizmeti gerçekleştiriyoruz. Bu hizmet için 4 milyon lira harcıyoruz. Bir duvar yıkılsa onu tamir etmek için bile biz bu parayı harcıyoruz zaten. Yani 3 bin 500 bakıma muhtaç insana bu hizmet için harcadığımız para hiçbir şey değil." diye konuştu.

Son zamanlarda başka bir ihtiyacı daha hisseder hale geldiklerini dile getiren Yılmaz, şunları kaydetti:

- YENİ HEDEF İNTİHAR VAKALARININ ÖNÜNE GEÇMEK

"İntihar vakalarıyla karşılaşıyoruz. Bunu sayın Valimizle ve İl Emniyet Müdürümüzle, sosyal hizmet uzmanlarımızla konuşuyoruz. Son yıllarda çok enteresan olaylarla karşılaşıyoruz. Kredi kartı kullanımı ve bahis oyunları gibi konularla aşırı borçlanarak, sonrasında tefecilere bulaşıp baskılara dayanamayıp intihar edenler var.

Çok iyi psikiyatrist, çok iyi sosyal hizmetler uzmanı, çok iyi güvenlik uzmanları, çok iyi eğitmenleri de içinde barındıran bir birim kurarak bu hizmeti de yapacağız inşallah."

Konuşmaların ardından ihtiyaç sahibi özürlülere tekerlekli sandalye hediye edildi.

Sempozyuma Vali Osman Kaymak, AK Parti Samsun İl Başkanı Muharrem Göksel ve davatliler katıldı.

Haber Merkezi

Güncelleme Tarihi: 23 Ekim 2017, 13:52

Hasan Eren

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER